MANDATY - TARYFIKATORY

Taryfikator mandatów to dokument, który określa wysokość kar pieniężnych i punktów karnych za wykroczenia drogowe. W Polsce taryfikator mandatów jest określony w Kodeksie wykroczeń. W 2022 roku wprowadzono nowy taryfikator mandatów, który obowiązuje do dziś. Wartość mandatu karnego zależy od rodzaju wykroczenia i może wynosić od 50 zł do 2000 zł. W nowym taryfikatorze mandatów i punktów karnych znalazło się 12 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać 15 punktów karnych. Warto zwrócić uwagę, że mandaty kierowane są do kierowców, którzy popełnili wykroczenia drogowe, a nie do właścicieli pojazdów.

Taryfikator mandatów na 2024 rok. Ile zapłacisz za wykroczenie?

Przekroczenie prędkości, przejechanie na czerwonym świetle czy złe parkowanie to tylko część wykroczeń, które obejmuje aktualny taryfikator mandatów na 2024 rok.

Taryfikator punktów karnych za wykroczenia (2024 rok)

Za wiele wykroczeń drogowych otrzymamy nie tylko mandat, ale i punkty karne. Aktualny taryfikator punktów karnych przewiduje punkty m.in. za przejazd na czerwonym świetle i przekroczenie prędkości.

Mandaty - porady

Czy można zapłacić mandat przez internet?

Część ukaranych kierowców zastanawia się, jak zapłacić mandat przez internet. Jest to możliwe, ale trzeba zrobić to przelewem podatkowym, a nie zwykłym przelewem bankowym.

Kiedy w aucie potrzebny jest fotelik dla dziecka? Kiedy nie trzeba go używać?

Poduszki i pasy są skutecznymi systemami ochrony pasażerów. Do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa dzieciom konieczne jest stosowanie fotelików. Kierowca powinien więc wiedzieć, kiedy w aucie jest potrzebny fotelik. Za jego brak grozi mandat.

Przejazd na żółtym świetle. Mandat to nie jedyna kara

Każdemu może się zdarzyć przejechać na żółtym świetle. Jakie są konsekwencje przejazdu na pomarańczowym świetle? Oto obowiązujące mandaty i punkty karne.

Mandaty za prędkość dla ciężarówek w Niemczech

Niemiecki taryfikator przewiduje surowe kary za przekroczenie prędkości dla kierowców aut ciężarowych. Sprawdź wysokość mandatów w Niemczech.

500 zł i 12 punktów za używanie telefonu w korku i na czerwonym świetle

Używanie telefonu przez kierowcę - nawet w korku czy pod czerwonym światłem - może spowodować utrudnienia w ruchu. Nic dziwnego, że grozi za to wysoki mandat!

Mandat za wyprzedzanie. Nawet 2000 zł. A czasami więcej!

Wyprzedzanie należy do najbardziej niebezpiecznych manewrów. Nie powinno więc dziwić, że za lekceważenie przepisów dotyczących wyprzedzania przewidziano bardzo surowe kary.

Oświadczenie czy wezwanie policji? Co zrobić po stłuczce?

Bez względu na to, czy jesteśmy sprawcą zdarzenia czy poszkodowanym w kolizji, staniemy przed koniecznością spisania oświadczenia o szkodzie. Pojawi się też dylemat, czy samo oświadczenie wystarczy, a może trzeba dodatkowo wezwać także policję?

Mandaty za prędkość w Polsce. Ile kosztuje szybka jazda?

Obecny taryfikator przewiduje bardzo dotkliwe kary za przekroczenie prędkości. Sprawdź, ile teraz trzeba zapłacić za zbyt szybką jazdę.

Czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany? Kiedy grozi 2000 zł mandatu?

Każdy kierowca prędzej czy później spotka na drodze pojazd uprzywilejowany. Warto wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować. Część osób zadaje sobie na przykład pytanie, czy można wyprzedzać pojazd uprzywilejowany.

Mandaty za prędkość w Niemczech. Ile kosztuje szybka jazda?

W Niemczech kierowcy są surowo karani za szybką jazdę. Sprawdź wysokość mandatów za przekroczenie prędkości u naszych zachodnich sąsiadów.

Wyprzedzanie na pasach. Jedna kara jest szczególnie dotkliwa

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych może przynieść kierowcy dotkliwy mandat i punkty karne. Oto wszystkie konsekwencje wyprzedzania na pasach.

Kolorowe i podwójne linie przy krawężnikach. Wysokie mandaty za lekceważenie

Nie wszystkie przepisy i oznakowania dróg w Europie są zunifikowane. Czasami wystarczy przeoczyć z pozoru drobną linię, by stanąć przed koniecznością uregulowania pokaźnego mandatu.

Wystarczy podać numer auta. Dostaniesz SMS o wystawionym mandacie!

Coraz większą liczbę spraw można załatwić przez internet. Zaczęło dotyczyć to także mandatów. Wystarczy dokonać rejestracji w systemie, podając numer pojazdu oraz telefonu, by dostawać powiadomienia o ewentualnych karach.

Za co pasażer może dostać mandat?

W przypadku kontroli drogowej mandat grozi nie tylko kierowcy, ale także jadącym z nim osobom. Dowiedz się, za co policjant może ukarać pasażera.

Czy można nagrywać policjanta podczas kontroli drogowej lub innej interwencji?

Niektórzy zadają sobie pytanie, czy można nagrywać policjanta podczas kontroli drogowej lub interwencji. Publikacja takiego nagrania może naruszyć dobra funkcjonariusza.

Ile można dostać kar za brak opłaty za parkowanie?

Kierowcy mogą zostać ukarani za różne przewinienia. Jednym z częściej popełnianych przewinień, które do tego jest łatwe do wykrycia, okazuje się brak biletu parkingowego. Kara może okazać się dotkliwa.

Ile można mieć promili w Polsce? Oto dopuszczalny poziom alkoholu we krwi

Każdy kierowca powinien znać dopuszczalny poziom alkoholu we krwi. Ile można mieć promili w Polsce? Jakie kary grożą za jazdę pod wpływem alkoholu (w tym w stanie nietrzeźwości)?

Zakaz wjazdu do garażu podziemnego autem z LPG. Czy faktycznie obowiązuje i nie można wjechać?

Na niektórych garażach podziemnych można spotkać zakazy wjazdu dla aut z instalacjami gazowymi. Brakuje w nich czujników i wentylacji, a wyciek LPG może skończyć się wybuchem. Czy znak faktycznie obowiązuje kierowców samochodów z instalacją LPG?

Za te wykroczenia dostaniesz 15 punktów karnych. Popełnisz dwa i tracisz prawko!

Do wielu drogowych przewinień przypisano punkty karne. Za wykroczenia stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa przewidziano aż 15 punktów.

Mandat na raty. Jak rozłożyć płatność mandatu na raty?

Stawki grzywien w Polsce osiągnęły europejski poziom. Za wiele wykroczeń można otrzymać mandat w wysokości kilku tysięcy złotych. To na tyle duża kwota, że wiele osób zastanawia się, czy można rozłożyć mandat na raty.

Za takie złamanie prawa możesz stracić auto!

Niektóre naruszenia prawa są na tyle poważne, że można za nie stracić auto. I to zarówno za granicą, jak w Polsce. Przepadek pojazdu orzekają sądy.

Mandat i punkty za przejazd na czerwonym świetle. Ile za to grozi?

Przejazd na czerwonym świetle jest jednym z najbardziej niebezpiecznych wykroczeń drogowych. Jeżeli zostanie zauważone przez policjanta lub zarejestrowane przez fotoradar, kierowca otrzyma 500 zł mandatu oraz aż 15 punktów karnych!

Mandat za brak biletu parkingowego. Lepiej nie ignoruj opłaty za parkowanie

W przypadku braku opłaty za parking kierowca może otrzymać mandat. Ile wynosi mandat za brak biletu parkingowego? Czy trzeba go zapłacić? Jak napisać odwołanie od mandatu?

Mandat za parkowanie – kiedy można go dostać i ile wynosi?

Mandat za parkowanie można dostać relatywnie łatwo. Wystarczy nie zachować właściwej odległości od przejścia czy skrzyżowania lub utrudnić ruch pieszym.

Mandaty - pozostałe wiadomości

Nie płać tych mandatów. Sprawdź, czy są prawdziwe

W ostatnich dniach coraz więcej kierowców otrzymało fałszywe mandaty z fotoradarów. Po czym poznać, że mamy do czynienia z oszustami?

Plaga fałszywych mandatów za parkowanie. Jak się nie nabrać?

W ostatnich dniach wielu kierowców otrzymało wezwania do zapłaty fikcyjnych mandatów. Po czym rozpoznać oszustwo?

Driftowanie pod supermarketem wreszcie legalne! Bez mandatu 5000 zł

Rozległe parkingi przed dużymi sklepami kuszą część kierowców do mocniejszego wciśnięcia gazu czy zaciągnięcia hamulca ręcznego. Może oznaczać to jednak mandat sięgający 5000 zł!

Nowy fotoradar. Już wystawia mandaty. I to kilka na raz!

Polska sieć fotoradarów stale się rozrasta, a do tego jest uzbrajana w coraz skuteczniejsze urządzenia. Wielofunkcyjny radar Mesta Fusion RN łowi piratów drogowych.

Zapłacisz więcej, jeśli popełnisz te wykroczenia. Znamy kwoty

Wraz z nadejściem nowego roku w pewnym mieście wzrosły stawki odholowania auta i przechowywania na parkingu depozytowym. Zobacz, o jakie podwyżki chodzi.

Od 2024 r. takie zimówki będą nielegalne. Znaczenie ma detal!

Na ścianie bocznej każdej opony znajduje się wiele oznaczeń. Warto zwracać na nie uwagę, bo może zdarzyć się, że brak jednego z nich spowoduje, że złamiemy prawo w okresie zimowym. Chodzi o symbol 3PMSF.

Obowiązkowe opony zimowe w Polsce. Gminy proszą o zmiany!

W Polsce nie wszyscy kierowcy zmieniają opony na zimowe lub jeżdżą na wielosezonowych. Niestety próbują w ten sposób jeździć też po śniegu, utrudniając życie innym. Miarka się przebrała!

Nowy sprzęt monitorujący. Mandaty mogą sięgnąć 4000 zł

Polskie służby się zbroją. Kolejne urządzenia i pojazdy pozwalają na coraz skuteczniejsze wykrywanie naruszeń prawa. Najnowszy sprzęt umożliwi nakładanie mandatów sięgających nawet 4000 zł.

Nie będzie taryfy ulgowej. Straż miejska z nowymi uprawnieniami

Lada moment funkcjonariusze straży miejskiej będą mogli karać za więcej przewinień. Zobacz, za co dostaniemy mandat od straży miejskiej i ile on będzie wynosił.

Punkty karne 2023. Wchodzą ważne zmiany dla kierowców

Od dziś zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące przyznawania i redukcji punktów karnych. Dowiedz się, co te zmiany oznaczają dla kierowców.

Policja na wiaduktach. To może oznaczać 1000 zł mandatu!

Na zachodzie to norma. U nas nowość. O czym mowa? Policyjnych kontrolach, które są prowadzone z autostradowych wiaduktów. Złamanie przepisów może zakończyć się wysokim mandatem.

Polska wariacja na temat legendarnej Toyoty AE86? Policji nie przekonała!

Tylny napęd, wolnossący silnik i nakreślone ostrymi liniami nadwozie z nachyloną klapą bagażnika sprawiają, że Polonez bywa nazywany polskim hachi-roku. I podobnie jak Toyota AE86 bywa tuningowany. Niestety z różnym skutkiem...

2000 zł mandatu za włączoną klimatyzację. Tam o niego bardzo łatwo

Klimatyzacja jest wybawieniem w upały, ale lepiej z niej korzystać z umiarem. Postój z włączoną klimatyzacją grozi mandatem do 2000 zł. Gdzie tyle zapłacimy?

Punkty karne 2023. Wakacje bez taryfy ulgowej

W te wakacje kierowcy muszą mieć się na baczności. Wszystko przez nowe przepisy dotyczące punktów karnych. Sprawdź szczegóły.

Ruszyła wymiana fotoradarów. Mają nowe funkcje. Kierowcy powinni się bać

Rozpoczęła się wymiana 247 fotoradarów. Pierwsze urządzenia już zostały zamontowane. ITD zapowiada, że dzięki nowym funkcjom zwiększą skuteczność CANARD.

Kolejna duża wpadka policji? Tym razem w sprawie mandatów

Procedura wydaje się prosta - pomiar prędkości, okazanie wyniku kierowcy, nałożenie mandatu, jeżeli doszło do złamania prawa. Problem w tym, że to nie takie proste.

Policja wzmaga kontrole. Kierowcy niemal na pewno dostaną mandat

Kierowcy muszą się przygotować na częstsze kontrole policji. Będzie tym samym łatwiej o mandat w czasie ferii zimowych 2023. Na co będą zwracać uwagę mundurowi?

Ten nieoznakowany radiowóz to wyjątkowa pułapka. Nikt się go nie spodziewa!

Nieoznakowane radiowozy są wyjątkowo skuteczną bronią do walki z piratami drogowymi. Niektóre aż za bardzo wtapiają się w tłum innych aut - nikt nie spodziewa się, że jadą nim policjanci.

Jechał Cinquecento bez „prawka”, przekonywał policję, że to wózek inwalidzki

74-letni kierowca został zatrzymany podczas prowadzenia Fiata Cinquecento bez stosownych uprawnień. Tłumaczył, że nie musi ich mieć, bo to... wózek inwalidzki.

Kolejne podwyżki mandatów i recydywa. 5000 zł za jedno wykroczenie!

17 września 2022 r. w obieg wchodzi recydywa mandatowa przewidująca wyższe kary dla kierowców ponownie popełniających te same wykroczenia. Za jedno przewinienie można zapłacić 5000 zł!

Parkujesz w takim miejscu? Ryzykujesz 200 zł kary

Kierowcy naruszający zakazy parkowania spodziewają się mandatu w wysokości 100 zł. Czasami może być ona przeszło dwukrotnie wyższa, a ryzyko wpadki - znacząco większe.

Lepiej tego nie rób. Dostaniesz 8000 zł mandatu! I to w Polsce!

Maksymalne kwoty mandatów w Polsce zostały znacznie podniesione. Wykroczenia, za które jeszcze do niedawna można było zapłacić najwyżej 500 zł, teraz mogą być "wycenione" na 8000 zł!

Za te wykroczenia zapłacisz majątek. Oto najdroższe mandaty w 2022 roku

Wraz z wejściem w życie nowego taryfikatora posypały się wysokie mandaty dla łamiących przepisy kierowców. Teraz grzywna może wynieść nawet 5000 zł. Sprawdź, za które wykroczenia zapłacisz najwięcej.

Policjanci na wiaduktach. Nowa, skuteczna metoda polowania na piratów!

Coraz lepszy sprzęt umożliwia policjantom kontrolowanie zachowań kierowców na nowe sposoby, co z kolei umożliwia egzekwowanie jazdy zgodnej ze znowelizowanymi przepisami.