PoradyPoradyMandat za brak biletu parkingowego. Lepiej nie ignoruj opłaty za parkowanie

Mandat za brak biletu parkingowego. Lepiej nie ignoruj opłaty za parkowanie

W przypadku braku opłaty za parking kierowca może otrzymać mandat. Ile wynosi mandat za brak biletu parkingowego? Czy trzeba go zapłacić? Jak napisać odwołanie od mandatu?

Płatnych parkingów nie tyle ubywa, co przybywa w Polsce. Wprowadzanie opłat za parkowanie aut to nie tylko sposób na pozyskanie dodatkowych środków do budżetu miasta, ale też jedna z metod zniechęcania kierowców do wjeżdżania samochodami do rejonów śródmiejskich. W praktyce jednak ruch aut w centrach miast wcale z tego powodu nie maleje, a przyzwyczajone do samochodów osoby niekiedy lekceważą obowiązek zapłaty za parking. Za takie postępowanie rzecz jasna grożą kary finansowe. Ile wobec tego wynosi mandat za brak biletu parkingowego i czy można do niego napisać odwołanie?

Opłata za parking (parkomat). Ile kosztuje parkowanie pod sklepem czy w mieście?

Opłaty za parkowanie samochodów w wyznaczonych miejscach na ulicy uzależnione są od konkretnego miasta: samorządy indywidualnie ustalają bowiem stawki obowiązujące w strefie płatnego parkowania. Najwięcej z reguły zapłacimy w dzielnicach zlokalizowanych najbliżej centrum. W miarę oddalania się od niego kwoty za parkowanie zazwyczaj maleją, co może zbytnio nie odczujemy, płacąc za 1 godzinę postoju, ale zauważymy różnicę np. pozostawiając auto na kilka godzin. Przeważnie zaparkowanie auta na godzinę kosztuje ok. 3-7 zł, przy czym wybrany zakres czasu (np. pierwsze pół godziny) mogą np. być za darmo. Takie „promocje” stosowane są z reguły w mniejszych miastach.

Z opłatami za parking często spotkamy się też w galeriach handlowych. Tam pozostawienie auta kosztuje ok. 4-5 zł za godzinę, z tym że wiele obiektów nie pobiera opłat za czas, który z reguły wystarcza na zrobienie zakupów (np. pierwsze 2 godziny). Cenniki także uzależnione są od konkretnego sklepu czy galerii handlowej.

Mandat za brak biletu parkingowego. Czym się różni od opłaty dodatkowej za płatny postój?

Mandat za brak biletu parkingowego to nie to samo co typowy mandat za parkowanie. Za nieopłacenie postoju w strefie płatnego parkowania kierowca tak naprawdę nie dostanie mandatu za brak biletu parkingowego, a zostanie na niego nałożona tzw. opłata dodatkowa. Jej obecność reguluje art. 13f ustawy o drogach publicznych („Za nieuiszczenie opłat, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, pobiera się opłatę dodatkową.”). Dokument określa też maksymalną wartość opłaty dodatkowej, czyli potocznie zwanego mandatu za brak biletu parkingowego. Według niego „wysokość opłaty dodatkowej nie może przekroczyć 10% minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę”.

Ustalaniem wysokości opłaty dodatkowej za nieopłacony postój samochodu zajmuje się rada gminy lub rada miasta. Zazwyczaj wynosi ona od 100 zł do 200 zł, a nawet 300 zł. Wysokość mandatu za brak biletu parkingowego można jednak zmniejszyć, decydując się na szybsze opłacenie należności (w ciągu 7 dni) – wtedy opłata dodatkowa wyniesie np. 60% stawki maksymalnej.

Mandat za brak biletu parkingowego 03
Za brak ważnego biletu parkingowego kierowca może otrzymać karę finansową w wysokości kilkuset złotych.

Brak opłaty za postój. Czy trzeba zapłacić mandat za brak biletu parkingowego?

Podobnie jak inne mandaty czy wezwania do zapłaty, także mandat za brak biletu parkingowego (opłatę dodatkową) trzeba obowiązkowo zapłacić. Wezwania wystawiane są przez jednostki odpowiadające w miastach za utrzymanie dróg zlokalizowanych na ich terenie (np. zarządy dróg miejskich). Mandat można zapłacić zarówno gotówką w siedzibie organu weryfikującego uiszczanie opłat za parkowanie, jak i wykonując przelew na przysługujące mu konto. W niektórych przypadkach opłatę dodatkową da się też zapłacić w parkometrze.

Czy można nie płacić mandatu za brak biletu parkingowego?

Mandatu za brak biletu parkingowego można co prawda nie zapłacić, ale ukarany kierowca nie powinien liczyć na to, że sprawa „ujdzie mu płazem”. Opłaty dodatkowe za nieopłacenie postoju pojazdu charakteryzują się bardzo długim terminem obowiązywania – przedawniają się bowiem dopiero po 5 latach. Poza tym zarządcy parkingów oraz jednostki ścigające nieuczciwych kierowców rzadko kiedy odpuszczają sprawę i potrafią przypominać o przysługującej im należności nawet po kilku latach od wystawienia mandatu. Wtedy najprawdopodobniej kierowca nie uniknie naliczenia dodatkowych kosztów (odsetek), a sprawa może nawet trafić do firmy windykacyjnej lub urzędu skarbowego. Wtedy użytkownik samochodu z pewnością zapłaci więcej, niż gdyby uregulował należność w terminie.

Jak uniknąć kary za brak biletu parkingowego w strefie płatnego parkowania?

Chcąc uniknąć kary za brak biletu parkingowego trzeba po prostu płacić za parkingi i zawsze upewniać się, czy w danym miejscu i o danej porze zachodzi taka konieczność. W niektórych strefach płatnego parkowania trzeba bowiem pobierać bilety parkingowe w godzinach wieczornych (np. do 20:00) lub nawet wtedy, gdy potrzebujemy zostawić auto na czas nie podlegający opłacie (np. na pierwsze pół godziny). W tej drugiej sytuacji nie trzeba płacić za postój, ale pobrać darmowy bilet i umieścić go w widocznym miejscu – już tak. Z oczywistych względów lepiej nie wkładać biletu za wycieraczkę – wtedy bardzo łatwo go ukraść.

Mandat za parkowanie. Jak odwołać się od mandatu za brak biletu parkingowego?

Zazwyczaj mandatu za brak biletu parkingowego można uniknąć, gdy został on wystawiony np. wskutek błędu systemu odczytującego dokonanie opłaty (np. po numerach rejestracyjnych), gdy nie działał parkometr lub gdy kontroler nie zauważył umieszczonego w widocznym miejscu ważnego biletu parkingowego (np. za przednią szybą samochodu). W takim wypadku trzeba udowodnić, że opłatę uiściliśmy i mamy potwierdzenie w postaci wydanego przez parkomat biletu. Aby to zrobić, należy napisać i złożyć odwołanie od mandatu za brak biletu parkingowego. Odwołanie od decyzji mogą również spisać osoby, którym skradziono samochód ze strefy płatnego parkowania, lub gdy postój został wymuszony np. awarią auta.

Mandat za brak biletu parkingowego 01
Od mandatu za brak biletu parkingowego można się odwołać np. gdy podczas postoju auta nie działał parkomat.

Odwołanie od mandatu za brak biletu parkingowego. Jak napisać odwołanie od mandatu?

Na odwołaniu od mandatu za brak biletu parkingowego powinny się znaleźć następujące dane:

  • data otrzymania wezwania do zapłaty;
  • sygnatura wezwania;
  • nazwa jednostki wystawiającej mandat;
  • dane osoby odwołującej się od mandatu (imię, nazwisko, adres);
  • dane pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny)
  • argumenty świadczące o tym, że przysługuje nam prawo do anulowania mandatu.

Wraz z wnioskiem warto także dołączyć kopię mandatu i dowody na to, że został on nałożony niezgodnie z prawem (np. opłacony bilet parkingowy). Dokumenty powinno się złożyć w siedzibie jednostki wystawiającej mandaty w konkretnej miejscowości. Należy to zrobić w terminie ujętym na otrzymanym wezwaniu do zapłaty (zazwyczaj jest to 7-14 dni).

Redakcja poleca:

Ile wynosi mandat za brak biletu w komunikacji publicznej?

Mandat za parkowanie. Kiedy można go dostać i ile wynosi?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji