Wzorce pismUmowa cesji wierzytelności. Co to jest? Jak i kiedy ją spisać?

Umowa cesji wierzytelności. Co to jest? Jak i kiedy ją spisać?

Czym jest umowa cesji wierzytelności i z czego się składa? Poniżej przedstawiono pełną charakterystykę poszczególnych punktów tego dokumentu.

Wyjaśnienie pojęć „cesja” i „wierzytelność”

Przybliżanie umowy, warto zacząć od dwóch podstawowych dla niej pojęć. Są nimi „cesja” oraz „wierzytelność”. Pierwsze hasło oznacza zrzeczenie się wskazanych praw, najczęściej własnościowych. Z kolei „wierzytelność” przysługuje osobie, która pożyczyła komuś innemu np. pieniądze, samochód lub inną wartościową rzecz i oczekuje zwrotu. Z tej perspektywy staje się ona wierzycielem.

Zatem umowa cesji wierzytelności jest dokumentem, w którym wierzyciel zrzeka się swoich praw do otrzymania zwrotu i przekazuje je innej osobie. Tym samym dłużnik będzie zmuszony oddać należność wskazanej w umowie stronie. 

Po co zawierać umowę cesji wierzytelności?

Mogą być różne powody do podpisania takiej umowy. Załóżmy na przykład, że przedmiotem zwrotu będzie samochód. Wierzycielem będzie dziadek chcący przekazać auto wnukowi, który niedawno zdobył prawo jazdy. W takiej sytuacji dłużnik bezpośrednio dostarczy pojazd do wnuka, który stanie się wierzycielem na podstawie podpisanego dokumentu o cesję wierzytelności. 

Strony w umowie cesji wierzytelności

Jedną stroną umowy jest dotychczasowy wierzyciel nazywany Cedentem, natomiast drugą jest osoba, której zostaną przekazane prawa do ubiegania się zwrotu – ta w dokumencie określana jest jako Cesjonariusz

Umowa cesji wierzytelności – wzory do pobrania

Umowa cesji wierzytelności – wzór (DOC)
Umowa cesji wierzytelności – wzór (PDF)

Wierzyciel a dłużnik

Wierzyciel nie musi posiadać zgody dłużnika na przekazanie praw do zwrotu innej osobie, chyba że we wcześniejszej umowie między wierzycielem a dłużnikiem uwzględniono odpowiednie zastrzeżenie. Wierzyciel zobowiązany jest jedynie do poinformowania dłużnika o podpisaniu umowy cesji wierzytelności.

Nowy wierzyciel razem z prawem do upominania się zwrotu zyskuje też możliwość żądania odsetek. 

Struktura umowy cesji wierzytelności

Jak w każdej umowie, istotne jest podanie daty i miejsca jej zawarcia. Oprócz tego niezbędne jest wskazanie Cedenta i Cesjonariusza, a także podanie danych obydwu stron, m. in. imię, nazwisko i adres.

Kolejny punkt umowy, to potwierdzenie przez Cedenta prawa do wierzytelności wobec odpowiedniego dłużnika oraz określenie przedmiotu długu. Na poświadczenie wierzytelności, zgadza się też przekazać Cesjonariuszowi odpowiednie dokumenty. 

Umowa powinna również określać moment przekazania wierzytelności, np. od chwili jej podpisania oraz cenę za jaką Cesjonariusz nabywa prawa. Powinien znajdować się też punkt, w którym Cedent zobowiązuje się poinformować dłużnika o nowym wierzycielu. 

Polecamy również:

Zgłoszenie otrzymania darowizny – gotowy wzór dokumentu

Umowa użyczenia samochodu – jak ją spisać? Wzór (DOC, PDF)

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji