Paliwo E10

Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach wprowadzono paliwa E10, czyli 95-oktanową benzynę z większą zawartością etanolu – E10 zawiera do 10 proc. tego alkoholu. Z punktu widzenia kierowcy jazda na nowej benzynie E10 nie różni się istotnie od podróżowania na dotychczasowej E5. Zmniejszona kaloryczność paliwa może sprawić, że zużycie paliwa wzrośnie do 1,5%, co w praktyce jest nieodczuwalne.

Kto jeździ starszym autem albo motocyklem, powinien jednak uważać. Nie dostosowany do pracy na benzynie E10 układ paliwowy może zacząć korodować i zakończy się to uszkodzeniem przewodów oraz uszczelnień.

Oto nasze artykuły o paliwie E10:

Paliwo E10. Do tych urządzeń i pojazdów go nie wlewaj, bo uszkodzisz silnik!

Większość jeżdżących po naszych drogach aut ma silniki przystosowane do pracy na paliwie E10. Zupełnie inaczej może wyglądać sytuacja w przypadku motorów dwusuwowych, popularnych nie tylko w motocyklach.

Dodatki do paliwa E10 – wypierają wodę i chronią przed korozją

Rynek nie znosi próżni. Wprowadzeniu na stacje paliwa E10 towarzyszyło pojawienie się dodatków - możliwych do stosowania w autach, których silniki nie są kompatybilne z benzyną E10 lub kierowcy obawiają się skutków stosowania nowego paliwa.

Czy paliwo E10 negatywnie wpływa na olej silnikowy?

Na polskich stacjach pojawiło się nowe paliwo E10. Wielu kierowców go nie zna, więc obawia się, jak benzyna z 10-procentowym dodatkiem biokomponentu wpłynie na trwałość silnika, wtryskiwaczy czy nawet oleju.

Od 2024 r. starsze auta muszą jeździć na benzynie Pb98. Dlaczego paliwo E10 im szkodzi?

Od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw spotkamy benzynę E10. Zastąpiła ona paliwo E5. Ma więcej bioetanolu, który nie jest kompatybilny ze starszymi autami. Warto to sprawdzić i w razie potrzeby tankować do samochodu droższą benzynę E5 Pb98.

Pomyłka przy tankowaniu. E10 zamiast E5. Czy uszkodzi silnik?

Nie wszystkie samochody i motocykle są przystosowane do jazdy na Pb95 E10. Czy przypadkowe zatankowanie takiego paliwa lub wlanie go do baku, gdy nie będzie dostępne Pb98 E5, uszkodzi silnik?

Benzyna do diesla, czyli… rządowa wyszukiwarka pełna błędów. Możesz zepsuć silnik!

W przyszłym roku na stacjach pojawi się paliwo E10, czyli benzyna Pb95 z 10-procentowym dodatkiem bioetanolu. Wlanie jej do nieprzystosowanego auta może spowodować jego uszkodzenie. Rząd postanowił przygotować wyszukiwarkę do sprawdzania kompatybilności aut i... zrobił w niej masę potężnych błędów.

Paliwo E10 – do jakich aut można je tankować? Pełna lista

Za oznaczeniem E10 kryje się paliwo złożone w 90% z benzyny i 10% z etanolu. Nie może być tankowane do wszystkich aut. Warto sprawdzić, czy silnik naszego samochodu może być zasilany paliwem E10. Prezentujemy pełną listę.

Do tych aut nie wlewaj benzyny E10. Ekologiczne paliwo zniszczy silnik!

Zawierające większe ilości etanolu paliwa E10 mogą działać szkodliwie na silniki starszych samochodów. Oto lista modeli, w których lepiej nie stosować benzyny E10.

Paliwa E5, E10, E85, B7, B10, XTL. Co mówią oznaczenia na stacjach benzynowych?

Aktualnie paliwa samochodowe sprzedawane są jako E5/E10/E85 lub B7/B10/XTL. Czym się od siebie różnią poszczególne rodzaje benzyny i oleju napędowego?