Wniosek o wydanie wtórników i dokumentów

Zamiast składania oddzielnych wniosków o wydanie wtórnika/wymianę któregoś z dokumentów można wystosować zbiorowy, z możliwością zaznaczenia kilku opcji. Oto wzór takiego wniosku.

W swojej „karierze” kierowcy nierzadko po kilka razy muszą udawać się do wydziałów komunikacji w celu wyrobienia nowego dokumentu lub wtórnika czegoś niezbędnego do legalnego poruszania się autem. Dzieje się tak najczęściej poprzez własne roztargnienie – coś zostaje albo zniszczone, albo zgubione. Z wiadomych względów przeważnie tyczy się to tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego, a nawet wciąż obowiązującej karty pojazdu. Czasami zachodzi też konieczność wyrobienia czegoś nowego, np. dodatkowej tablicy rejestracyjnej do zamontowania na bagażnik rowerowy.

Czytaj takze Toyota Yaris, Renaul Clio, Honda Jazz

By załatwić wszelkie formalności związane z wymianą dokumentu lub wyrobieniem wtórnika, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Na naszych łamach już wcześniej szczegółowo wyjaśniliśmy procedury związane ze składaniem wniosków o:

 • wydanie dowodu rejestracyjnego;
 • wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych;
 • wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej;
 • wydanie karty pojazdu.

Opisaliśmy w nich, w jaki sposób wypełnić takie wnioski, co w nich zawrzeć i ewentualnie co jeszcze przygotować, by procedura w wydziale komunikacji przebiegła bez utrudnień. Poniżej odsyłamy do tych artykułów. Znalazły się w nich również gotowe wnioski w formatach DOC i PDF.

Wniosek o wydanie karty pojazdu

Wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej

Wniosek o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej

Wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego

W wielu urzędach spotkamy się jednak z sytuacją, że do „załatwienia sprawy” wystarczy wypełnić jeden zbiorczy wniosek, którym po prostu należy zaznaczyć odpowiednie rubryki i tym samym dokładnie określić nasze żądania. Dla niektórych może to być sporym ułatwieniem, bowiem taki dokument zazwyczaj znajdziemy i wypełnimy na miejscu, oczekując na naszą kolej do okienka. Da się go również pobrać ze stron internetowych Starostw Powiatowych poszczególnych miast.

Postanowiliśmy przygotować wzór takiego wniosku, za pomocą którego wniesiemy o wydanie/wydanie wtórnika:

 • dowodu rejestracyjnego;
 • pozwolenia czasowego;
 • tablic/y rejestracyjnej/ych;
 • dodatkowej tablicy rejestracyjnej;
 • karty pojazdu;
 • nalepki kontrolnej;
 • znaków legalizacyjnych.

Wypełnienie zbiorczego wniosku pozwoli uniknąć tzw. papierologii, która niewątpliwie nagromadzi się przy konieczności wyrobienia kilku dokumentów na raz. Nim go złożymy, zapoznajmy się z procedurami związanymi z wymianą/wydaniem wtórników tych rzeczy oraz cennikami usług.

Wniosek o wydanie dokumentów/wtórników – PLIKI DO POBRANIA

Wniosek o wydanie dokumentów/wtórników – wzór (DOC)
Wniosek o wydanie dokumentów/wtórników – wzór (PDF)

Redakcja poleca również:

Wniosek o rejestrację pojazdu

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęstsze błędy pojawiające się przy rejestracji auta

Przerejestrowanie samochodu. Ile kosztuje, w jakim czasie od zakupu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here