Wzorce pismZbiorowy wniosek o wydanie wtórników lub wymianę dokumentów

Zbiorowy wniosek o wydanie wtórników lub wymianę dokumentów

Zamiast składania oddzielnych wniosków o wydanie wtórnika/wymianę któregoś z dokumentów można wystosować zbiorowy, z możliwością zaznaczenia kilku opcji. Oto wzór takiego wniosku.

W swojej „karierze” kierowcy nierzadko po kilka razy muszą udawać się do wydziałów komunikacji w celu wyrobienia nowego dokumentu lub wtórnika czegoś niezbędnego do legalnego poruszania się autem. Dzieje się tak najczęściej poprzez własne roztargnienie – coś zostaje albo zniszczone, albo zgubione. Z wiadomych względów przeważnie tyczy się to tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego, a nawet wciąż obowiązującej karty pojazdu. Czasami zachodzi też konieczność wyrobienia czegoś nowego, np. dodatkowej tablicy rejestracyjnej do zamontowania na bagażnik rowerowy.

By załatwić wszelkie formalności związane z wymianą dokumentu lub wyrobieniem wtórnika, trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Na naszych łamach już wcześniej szczegółowo wyjaśniliśmy procedury związane ze składaniem wniosków o:

 • wydanie dowodu rejestracyjnego;
 • wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych;
 • wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej;
 • wydanie karty pojazdu.

Opisaliśmy w nich, w jaki sposób wypełnić takie wnioski, co w nich zawrzeć i ewentualnie co jeszcze przygotować, by procedura w wydziale komunikacji przebiegła bez utrudnień. Poniżej odsyłamy do tych artykułów. Znalazły się w nich również gotowe wnioski w formatach DOC i PDF.

Wniosek o wydanie karty pojazdu

Wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej

Wniosek o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej

Wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego

W wielu urzędach spotkamy się jednak z sytuacją, że do „załatwienia sprawy” wystarczy wypełnić jeden zbiorczy wniosek, którym po prostu należy zaznaczyć odpowiednie rubryki i tym samym dokładnie określić nasze żądania. Dla niektórych może to być sporym ułatwieniem, bowiem taki dokument zazwyczaj znajdziemy i wypełnimy na miejscu, oczekując na naszą kolej do okienka. Da się go również pobrać ze stron internetowych Starostw Powiatowych poszczególnych miast.

Postanowiliśmy przygotować wzór takiego wniosku, za pomocą którego wniesiemy o wydanie/wydanie wtórnika:

 • dowodu rejestracyjnego;
 • pozwolenia czasowego;
 • tablic/y rejestracyjnej/ych;
 • dodatkowej tablicy rejestracyjnej;
 • karty pojazdu;
 • nalepki kontrolnej;
 • znaków legalizacyjnych.

Wypełnienie zbiorczego wniosku pozwoli uniknąć tzw. papierologii, która niewątpliwie nagromadzi się przy konieczności wyrobienia kilku dokumentów na raz. Nim go złożymy, zapoznajmy się z procedurami związanymi z wymianą/wydaniem wtórników tych rzeczy oraz cennikami usług.

Wniosek o wydanie dokumentów/wtórników – PLIKI DO POBRANIA

Wniosek o wydanie dokumentów/wtórników – wzór (DOC)
Wniosek o wydanie dokumentów/wtórników – wzór (PDF)

Redakcja poleca również:

Wniosek o rejestrację pojazdu

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęstsze błędy pojawiające się przy rejestracji auta

Przerejestrowanie samochodu. Ile kosztuje, w jakim czasie od zakupu?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji