Wzorce pismWniosek o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej. Jak go wypełnić? Gotowy wzór

Wniosek o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej. Jak go wypełnić? Gotowy wzór

Zgubiłeś tablicę lub ją skradziono? Wtórnik rejestracji można otrzymać po złożeniu wniosku w Wydziale Komunikacji. Przedstawiamy gotowy wzór wniosku o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej.

Tablicę rejestracyjną można utracić z różnych powodów – wystarczy, że była źle zamocowana albo została zerwana przez wodę z głębokiej kałuży. Mogła też paść ofiarą wandali czy złodziei tablic. Tablica często ulega poważnemu uszkodzeniu podczas kolizji i wypadków. Jeżeli odczytanie symboli na niej staje się utrudnione, tablicę trzeba wymienić na nową. W tym celu należy pobrać i wydrukować wniosek o wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych, wypełnić go w domu i zanieść do swojego Wydziału Komunikacji. Można to też zrobić na miejscu, w urzędzie.

Wniosek o wydanie wtórników tablic rejestracyjnych – PLIKI DO POBRANIA

Wniosek o wydanie wtórników tablic rejestracyjnych – wzór (DOC)
Wniosek o wydanie wtórników tablic rejestracyjnych – wzór (PDF)

Każde zgubienie lub kradzież tablic rejestracyjnych trzeba również zgłosić policji. Mogą one posłużyć niepowołanej osobie np. do kradzieży paliwa na stacji benzynowej. Przez odpowiednio wczesne zgłoszenie zaginięcia/kradzieży właściciel pojazdu oczyszcza się z ewentualnych zarzutów. Zaświadczenie z policji przyda się też w Wydziale Komunikacji – na pewno trzeba będzie je przedłożyć, gdy tablica (tablice) zostały skradzione, a kierowca wnioskuje o wydanie tablic z nowym numerem.

Dokumenty potrzebne do wydania wtórnika tablicy/nowych tablic rejestracyjnych

Jeśli tablice rejestracyjne zostały zniszczone, zgubione lub skradzione, można wyrobić wtórnik, zachowując dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu oraz dowód rejestracyjny. Składając wniosek, trzeba przynieść ze sobą:

 • dowód osobisty;
 • dowód rejestracyjny pojazdu;
 • polisę OC;
 • dowód uiszczenia opłaty (za tablicę rejestracyjną i znaki legalizacyjne);
 • oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań, potwierdzające kradzież, zagubienie bądź zniszczenie tablic (tablicy) rejestracyjnych.

Jeżeli w urzędzie nie stawiają się wszyscy właściciele pojazdu, trzeba posiadać też imienne pełnomocnictwo od współwłaścicieli pojazduUdając się do urzędu po odbiór tablic, należy wziąć kartę pojazdu oraz drugą tablicę (w przypadku wniosku o wydanie wtórnika jednej tablicy rejestracyjnej). Procedura nie różni się znacząco przy ubieganiu się o wydanie tablic z nowym numerem rejestracyjnym z powodu ich zgubienia czy kradzieży. Jeżeli tablice zostały skradzione, konieczne trzeba mieć zaświadczenie wydane przez policję, potwierdzające zgłoszenie kradzieży tablic (tablicy) rejestracyjnych; jeżeli została skradziona jedna tablica, konieczne jest przedłożenie w urzędzie drugiej.

Uwaga! Wydanie jednego wtórnika tablic rejestracyjnych dotyczy tylko pojazdów posiadających „białe” tablice rejestracyjne z symbolem PL oraz unijnymi gwiazdkami na niebieskim polu. Gdy utracona została jedna „biała” tablica starszego typu (z symbolem PL i flagą Polski na niebieskim tle), konieczna jest wymiana drugiej tablicy. W przypadku utraty „czarnych” tablic konieczne jest przerejestrowanie pojazdu na nowe oznaczenia.

Zobacz i pobierz inne nasze wnioski:

Wniosek o rejestrację pojazdu

Wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego

Upoważnienie do wykonania czynności związanych z rejestracją pojazdu

Ile kosztuje wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej?

Cennik wtórników tablic rejestracyjnych dla poszczególnych pojazdów prezentuje się następująco:

 • tablice samochodowe – 40,00 zł (jedna sztuka), 80,00 zł – dwie sztuki (komplet);
 • tablice motocyklowe – 40,00 zł;
 • tablice motorowerowe – 30,00 zł;
 • tablice indywidualne – 40,00 zł (jedna sztuka), 80,00 zł – dwie sztuki (komplet)
 • tablice zabytkowe (samochód) – 50,00 zł (jedna sztuka), 100,00 zł – dwie sztuki (komplet);
 • tablice zabytkowe (motocykl) – 50,00 zł.

Do rachunku trzeba doliczyć opłatę za wydanie kompletu znaków legalizacyjnych (12,50 zł) oraz opłatę ewidencyjną w wysokości 0,50 zł. Łatwo zatem policzyć, że wyrobienie dwóch wtórników dla samochodu osobowego będzie nas kosztować 93 zł.

Ile kosztuje wydanie tablic rejestracyjnych z nowym numerem?

Opłaty za wydanie tablic rejestracyjnych z nowym numerem są wyższe, ponieważ wtedy wymagane jest wydrukowanie nowego dowodu rejestracyjnego. Zapłacimy wobec tego:

 • 185,50 zł (w tym opłata komunikacyjna 183,50 zł oraz opłata ewidencyjna 2,00 zł) w przypadku samochodu osobowego;
 • 126,50 zł (w tym opłata komunikacyjna 125,00 zł oraz opłata ewidencyjna 1,50 zł) za wydanie tablicy dla motocykli, przyczep, naczep i ciągników rolniczych;
 • 116,50 zł (w tym opłata komunikacyjna 115,00 zł oraz opłata ewidencyjna 1,50 zł) za wyrobienie nowej tablicy dla motoroweru.

Redakcja poleca również:

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęstsze błędy pojawiające się przy rejestracji auta

Przerejestrowanie samochodu. Ile kosztuje, w jakim czasie od zakupu?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji