Wzorce pismWniosek o wymianę prawa jazdy: wzór, terminy, koszty

Wniosek o wymianę prawa jazdy: wzór, terminy, koszty

Prawo jazdy jest dokumentem, który ma określony termin ważności. Sprawdź, kiedy należy składać wniosek o wymianę prawa jazdy i co trzeba zrobić, aby je otrzymać.

Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?

Wniosek o nowe prawo jazdy muszą składać osoby, których dokument niedługo traci ważność. Należy to zrobić co najmniej na miesiąc przed datą przypisaną do kategorii. Jeśli kierowca ma prawo jazdy na więcej kategorii, a ważność przynajmniej jednej z nich się kończy, to on także musi wymienić dokument na nowy. Do wymiany prawa jazdy zobowiązani są też ci, którzy zmienili imię lub nazwisko.

Wymagane dokumenty do wymiany prawa jazdy

Żeby wymienić prawo jazdy, trzeba udać się do odpowiedniego lekarza, który wystawi ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Orzeczenie jest wymagane przy składaniu wniosku o wymianę prawa jazdy. Do urzędu, oprócz orzeczenia i wniosku, należy również dostarczyć aktualne zdjęcie kierowcy i dowód osobisty.

Wniosek o wymianę prawa jazdy – PLIK DO POBRANIA

Wniosek o wymianę prawa jazdy – wzór (PDF)

We wniosku należy podać dane personalne oraz numer dotychczasowego prawa jazdy i zaznaczyć w odpowiedniej kolumnie jego wymianę. Przy składaniu dokumentów, trzeba też zapłacić 100,50 złotych za wydanie prawa jazdy. Czas oczekiwania na nowe prawo jazdy wynosi około 2 tygodni.

Zobacz także:

Jak sprawdzić status prawa jazdy?

Wymiana prawa jazdy: kiedy trzeba to zrobić? Koszty i terminy

Wzór wniosku o wydanie prawa jazdy

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji