Jak sprawdzić status prawa jazdy

Obecnie status prawa jazdy można sprawdzić online w zaledwie kilka chwil. Jak sprawdzić, czy można już odebrać gotowy dokument?

Po pomyślnym zdaniu egzaminu na prawo jazdy każdy by chciał od razu zasiąść za kierownicę, ciesząc się z nowo uzyskanych uprawnień. Niestety, jest to niemożliwe, gdyż pełnoprawnym kierowcą zostajemy dopiero po odbiorze fizycznego dokumentu prawa jazdy. Z reguły nie trzeba długo na niego czekać, bo ok. tygodnia, ale ten termin może ulec wydłużeniu w zależności od stopnia obciążenia urzędu, który nam go wyda (do kilku tygodni lub nawet miesiąca).

NASZ SKLEP

Oczekiwanie na dokument to zazwyczaj test ludzkiej cierpliwości – większość przyszłych kierowców chciała by bowiem wiedzieć, na jakim etapie aktualnie znajduje się proces wydawania upragnionego prawa jazdy. W dzisiejszych czasach nie trzeba w tej sprawie dzwonić do urzędu lub do niego chodzić, by odejść „z kwitkiem”. Istnieje witryna internetowa, w której szybko i bez wychodzenia z domy sprawdzimy status naszego prawa jazdy. Wystarczy wejść na stronę info-car.pl – bezpośrednio z wyszukiwarki, lub poprzez odnośnik z serwisu internetowego Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, czyli podmiotu odpowiedzialnego za wytwarzanie najważniejszych dokumentów, w tym prawa jazdy.

Po wejściu na stronę należy wejść w zakładkę „Prawo jazdy”, a następnie w usługę online „Sprawdź, czy Twoje prawo jazdy jest gotowe”. By uzyskać odpowiedź na to pytanie, trzeba wybrać jedną z opcji weryfikacji statusu prawa jazdy: przez numer PESEL, datę urodzenia albo numer PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę). Po wybraniu którejś z nich należy jeszcze wpisać imię i nazwisko. Odpowiedź jest natychmiastowa i bezpłatna. Status dokumentu może przyjąć następujące formy:

  • Przyjęto wniosek – trwa postępowanie administracyjne”: oznacza to, że z odbiorem należy jeszcze poczekać;
  • Przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru”: można udać się do urzędu w celu odebrania prawa jazdy;
  • Niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany”: w danych osobowych pojawił się błąd (lub są one nieaktualne), wniosek jeszcze nie został wprowadzony do systemu lub prawo jazdy zostało już wydane.
Status prawa jazdy info-car 01
Status wydawanego prawa jazdy sprawdzimy na stronie info-car.pl. Usługa jest szybka i nic nie kosztuje.

Polecamy również:

Wymiana prawa jazdy: kiedy trzeba to zrobić? Koszt i terminy ważności

Na czym polega badanie lekarskie na prawo jazdy? Ile kosztuje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj