PoradyPoradyWymiana prawa jazdy: kiedy trzeba to zrobić? Koszty i terminy ważności prawa...

Wymiana prawa jazdy: kiedy trzeba to zrobić? Koszty i terminy ważności prawa jazdy

Prawo jazdy nie jest dokumentem bezterminowym i podlega wymianie. Kiedy jeszcze trzeba zmienić prawo jazdy? Podajemy terminy, koszty i inne ważne zagadnienia.

Przez wiele lat kierowcy nie musieli pilnować terminu ważności prawa jazdy. Dokument potwierdzający posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami wydawany był bezterminowo, a zatem, przy braku oczywistych przeciwwskazań (np. kradzieży, zniszczenia lub zmiany danych osobowych), prawo jazdy mogło w zasadzie pozostać „nieruszane”. Zmieniło się to 19 stycznia 2013 r., gdy wprowadzono dokumenty z obowiązkową datą ważności. Dla kategorii A, A1, A2, AM, B, B1, B+E i T wynosi on maksymalnie 15 lat, natomiast dla C, C1, C+E, C1+E, D, D1, D+E, D1+E – 5 lat. Termin obowiązywania prawa jazdy zależy od oceny naszego stanu zdrowia przez lekarza: jeśli uzna to za konieczne, może go skrócić o kilka lat, a nawet do roku.

Badanie lekarskie na prawo jazdy: na czym polega? Koszt badania

Bezterminowe prawa jazdy – do kiedy zachowują ważność?

Co wprowadzenie terminowych praw jazdy oznacza dla osób mających dokument bezterminowy? Na szczęście tylko tyle, że będą musieli wymienić go na nowy, bez ponownego zdawania egzaminu czy wizyty u lekarza. Dobra wiadomość jest taka, że nastąpi to dopiero za parę lat. Proces wymian bezterminowych praw jazdy na dokumenty z datą ważności ma odbywać się w latach 2028-2033. Po tym czasie wszyscy kierowcy, bez wyjątku, będą musieli mieć „prawko” z nowym wzorem i okresem obowiązywania. W przypadku osób posiadających już prawo jazdy ważne do któregoś dnia (otrzymane po 19 stycznie 2013 r.) do wyrobienia nowego dokumentu trzeba już przedstawić aktualne badania lekarskie (termin ich obowiązywania to jednocześnie okres ważności prawa jazdy).

Wymiana prawa jazdy (2)
Kierowcy posiadający uprawnienia do prowadzenia ciężarówek i autobusów (kategorie C i D oraz ich pochodne) zobowiązani są do wymiany dokumentów co 15 lat. Osoby posiadające kategorie A, B (wraz z „odnogami” oraz T otrzymują dokument ważny do 15 lat.

Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?

Przytoczone powyżej przykłady wynikają ze stanu rzeczy, na które przeciętny obywatel nie ma wpływu, a do wymiany dokumentu „zmuszają” nas przepisy. Prawo jazdy trzeba jednak zmienić i w kilku innych momentach, np. gdy je zgubimy, zniszczymy lub zmieniliśmy nazwisko (np. po ślubie). Warto pamiętać, że od niedawna (4 marca 2019 r.) przy zmianie adresu zamieszkania i zameldowania nie ma już potrzeby wyrabiania nowego prawa jazdy: jeśli przeprowadziliśmy się wcześniej, nie musimy z tego powodu wymieniać dokumentu, a zrobić to dopiero po upływie terminu obowiązywania prawa jazdy (albo, w przypadku bezterminowych, najpóźniej do 2033 r.). Nie zapominajmy o konieczności wymiany „prawka” gdy skończy się termin ważności konkretnej kategorii, albo gdy w międzyczasie wyrobiliśmy nową.

Czym, poza samochodami osobowymi, można jeździć z prawem jazdy kat. B?

Jak wymienić prawo jazdy?

Tradycyjna forma wymiany dokumentu opiera się na wizycie w urzędzie adekwatnym do miejsca zamieszkania – urzędu miasta (w mieście na terenie powiatu), urzędzie dzielnicy (w Warszawie) lub starostwie powiatowym (pozostałe miejscowości). Należy zabrać ze sobą:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy;
  • dowód osobisty lub paszport (u cudzoziemców – paszport lub karta pobytu);
  • oryginał prawa jazdy;
  • aktualne zdjęcie (wykaz szczegółowych wymagań);
  • potwierdzenie opłaty za nowy dokument;
  • aktualne oświadczenie lekarskie (jeśli jest wymagane).

W dobie pandemii zwiększyła się oferta usług możliwych do zrealizowania online. Jedną z nich jest wymiana prawa jazdy. Jest to możliwie na platformie ePUAP.gov.pl, ale wymaga założenia konta (tzw. Profilu Zaufanego). Opiera się na wypełnianiu dokumentów w elektronicznych wersjach, a jeśli jest to niemożliwie – załączaniu skanów. Po zalogowaniu trzeba postępować zgodnie ze wskazówkami na stronie.

Czy obecnie trzeba wozić ze sobą prawo jazdy?

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Kiedy je otrzymamy?

Standardowy koszt wyrobienia prawa jazdy to 100,50 zł (zawiera opłatę ewidencyjną, zabezpieczenie przed podrobieniem i wytworzenie samego dokumentu). Do tego trzeba doliczyć koszty wykonania aktualnego zdjęcia do dokumentu. Jeśli potrzebujemy nowych badań lekarskich, musimy przygotować dodatkowe 200 zł. Odbiór dokumentu powinien nastąpić w ciągu 9 dni roboczych od złożenia wniosku, ale zdarzają się sytuacje, gdy ulega on przedłużeniu (do kilku miesięcy). Osoby składające wnioski online mogą weryfikować stan procesu wymiany prawa jazdy w internecie na stronie info.car.pl.

Za co można stracić prawo jazdy? Wystarczy kilka wykroczeń!

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji