Wzorce pismUmowa kupna-sprzedaży samochodu (polsko-ukraińska)

Umowa kupna-sprzedaży samochodu (polsko-ukraińska)

Podczas transakcji kupna/sprzedaży samochodu z obywatelem Ukrainy można posłużyć się standardowym wzorem umowy kupna-sprzedaży samochodu lub wypełnić umowę dwujęzyczną. Warto jednak zadbać o późniejsze dopełnienie formalności związanych ze sprzedażą auta poza granice Polski.

Sprzedając samochód, ale także motocykl, przyczepę, motorower czy ciągnik rolniczy zawsze sporządzamy z kupującym umowę sprzedaży pojazdu, zwaną też potocznie umową kupna-sprzedaży. W ten sposób udowadniamy zbycie pojazdu na rzecz nowego właściciela i mamy dowód sfinalizowania transakcji i otrzymania należnej kwoty, a kupujący – jej wpłacenia. Tym samym potwierdzamy, że auto nie jest już naszą własnością i, teoretycznie, nie ponosimy odpowiedzialności za popełnione nim w okresie późniejszym czyny (np. stłuczkę lub co gorsza wypadek). Prawidłowe sporządzenie umowy sprzedaży samochodu jest szczególnie ważne w momencie dokonywania transakcji z obcokrajowcem. W polskich realiach najczęściej odbywa się to z obywatelami Ukrainy, z uwagi na ich zainteresowanie tanimi autami (których w Polsce nie brakuje) i częstą emigrację do naszego kraju w celach zarobkowych.

Pobierz inne nasze wzory umów sprzedaży:

Gotowy wzór umowy sprzedaży samochodu + cenne porady na temat kupna i rejestracji auta

Gotowy wzór umowy sprzedaży motocykla + cenne porady na temat kupna i rejestracji jednośladu

Gotowy wzór umowy sprzedaży motoroweru + cenne porady na temat kupna i rejestracji motoroweru

Gotowy wzór umowy sprzedaży przyczepy + cenne porady na temat kupna i rejestracji przyczepy

Gotowy wzór umowy sprzedaży ciągnika rolniczego + cenne porady na temat kupna i rejestracji traktora

Gotowy wzór umowy sprzedaży uszkodzonego samochodu – jak ją dobrze spisać?

Tak naprawdę nie trzeba się obawiać sprzedaży samochodu obcokrajowcowi, w tym Ukraińcowi. Teoretycznie wszelkie formalności związane ze sprzedażą samochodu obywatelowi innego państwa przebiegają identycznie jak w przypadku dokonywania transakcji z Polakiem. Zaleca się jednak, by sprzedający poświęcił chwilę czasu na zabezpieczenie się przed ewentualnymi konsekwencjami spowodowania zdarzenia drogowego przez obcokrajowca, który zwlekał z przerejestrowaniem auta. Złożenie wszelkich wyjaśnień może przysporzyć więcej nerwów niż w sytuacji, gdy podobną kolizję spowodował nowy właściciel-Polak, stąd warto podjąć stosowne kroki już bezpośrednio po podpisaniu umowy z obcokrajowcem.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu (polsko-ukraińska) – co powinna zawierać? Wzór dokumentu

Nie ma konkretnego wzoru umowy dokumentującej sprzedaż auta obcokrajowcowi – do tego celu z powodzeniem wystarczy rzetelnie sporządzony wzór standardowej umowy kupna-sprzedaży samochodu, której używa się do transakcji z Polakami. To w interesie kupującego leży znajomość polskiego wzoru umowy sprzedaży samochodu i jej późniejsze przetłumaczenie na ojczysty język (bez tego nie zdoła zarejestrować auta „u siebie”). By jednak ułatwić tę kwestię, z powodzeniem można skorzystać ze wzorca umowy sprzedaży auta w dwóch językach, w tym przypadku z umowy polsko-ukraińskiej. Kupujący z Ukrainy uniknie wtedy konieczności skorzystania z usług tłumacza przysięgłego i niezwłocznie będzie mógł przerejestrować samochód.

W przypadku obywateli Ukrainy warto pamiętać, że nie posiadają oni numeru PESEL – zamiast niego należy wpisać numer paszportu, ewentualnie NIP. Pozostałe rubryki odnoszące się do danych osobowych wypełniamy bez zmian. Podobnie w kwestii informacji o samym pojeździe: tak samo, na umowie powinniśmy zawrzeć markę i model auta, rok produkcji, numer rejestracyjny, przebieg i, numer nadwozia wraz z uwagami dotyczącymi jego stanu technicznego. Pamiętajmy, by w dokumencie wpisać datę i godzinę transakcji oraz by zweryfikować stan danych na umowie z tymi w dowodach tożsamości obu stron. Spisaną w dwóch egzemplarzach umowę musi podpisać zarówno sprzedający, jak i kupujący.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu (polsko-ukraińska) – PLIKI DO POBRANIA

Umowa kupna-sprzedaży samochodu (polsko-ukraińska) – wzór (DOC)
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (polsko-ukraińska) – wzór (PDF)

Co zrobić po sprzedaży samochodu Ukraińcowi?

Przekazując drugi egzemplarz umowy, kluczyki, kartę pojazdu i dowód rejestracyjny nowemu właścicielowi z Ukrainy możemy spotkać się z sytuacją, że poprosi on nas o sporządzenie (u notariusza) upoważnienia do korzystania przez niego z zakupionego auta. Wynika to z trudności z przekroczeniem granicy, z jakimi mogą się borykać m.in. obywatele Ukrainy, którzy nie widnieją jeszcze w dowodzie rejestracyjnym. Upoważnienie pozwoli im bez przeszkód opuścić samochodem Polskę, ale wciąż nie zabezpieczy nas przed wszelkimi zdarzeniami, które cudzoziemiec może popełnić jeszcze przed przerejestrowaniem auta na siebie. Na dobrą sprawę nie mamy pewności, czy obcokrajowiec zrobi to w ogóle. Dlatego, po dokonaniu transakcji z osobą innej narodowości niż polska, w szczególności powinniśmy zadbać o zgłoszenie faktu sprzedaży samochodu w wydziale komunikacji (w ciągu 30 dni) i u ubezpieczyciela (do 14 dni).

Wzory umów sprzedaży samochodu z uwzględnieniem dwóch kupujących i sprzedających:

Umowa sprzedaży samochodu od dwóch sprzedających. Jak ją spisać, wzór dokumentu

Umowa sprzedaży samochodu od dwóch kupujących. Jak ją spisać, wzór dokumentu

Umowa sprzedaży samochodu (dwóch sprzedających, dwóch kupujących). Jak ją spisać, wzór dokumentu

Dla jeszcze większego zabezpieczenia można pójść inną, bardziej skomplikowaną drogą, mianowicie udać się do wydziału komunikacji z nowym właścicielem bezpośrednio po podpisaniu umowy sprzedaży samochodu w celu wypełnienia wniosku o wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych. Powód – sprzedaż auta i wywóz go poza granicę Polski. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami obejmującymi obowiązkowe czasowe ubezpieczenie (od kilkudziesięciu do ok. 100 zł), stąd warto skonsultować tę kwestię z kupującym. Ale tym sposobem definitywnie „odcinamy się” od odpowiedzialności za samochód, którym nowy właściciel-obcokrajowiec mógł spowodować zdarzenie drogowe przed dopełnieniem od jego strony stosownych formalności. Polecamy skorzystać z tej metody.

Redakcja poleca również:

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęściej popełniane błędy przy procesie rejestracji

Jakie formalności załatwić po sprzedaży pojazdu?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji