Chcąc zarejestrować samochód na dwóch współwłaścicieli warto zawczasu przygotować sobie odpowiedni wzór dokumentu. Jak spisać umowę sprzedaży przez dwóch kupujących?
Sporządzając umowę sprzedaży (zwaną też umową kupna-sprzedaży) udowadniamy fakt nabycia pojazdu (samochodu, motocykla, przyczepy, ciągnika rolniczego itp.) i uiszczenia za niego opłaty. Sprzedający zaś oświadcza w niej, że nie jest już właścicielem pojazdu i wszelką odpowiedzialność za niego ponosi nowy użytkownik. Bez poprawnie wypełnionej umowy sprzedaży nie uda nam się zarejestrować pojazdu na siebie. W świetle ustawowego terminu na przerejestrowanie samochodu mamy 30 dni, natomiast w dobie pandemii czas ten do odwołania został przedłużony do 180 dni.
Pobierz inne nasze wzory umów sprzedaży:
Gotowy wzór umowy sprzedaży samochodu + cenne porady na temat kupna i rejestracji auta
Gotowy wzór umowy sprzedaży motocykla + cenne porady na temat kupna i rejestracji jednośladu
Gotowy wzór umowy sprzedaży motoroweru + cenne porady na temat kupna i rejestracji motoroweru
Gotowy wzór umowy sprzedaży przyczepy + cenne porady na temat kupna i rejestracji przyczepy
Gotowy wzór umowy sprzedaży ciągnika rolniczego + cenne porady na temat kupna i rejestracji traktora
Samochody lub inne pojazdy często posiadają więcej niż jednego właściciela. Warto o tym wiedzieć, bowiem podczas transakcji może się okazać, że na umowie sprzedaży muszą podpisać się wszystkie osoby widniejące w dowodzie rejestracyjnym. W tym celu zawczasu wypada przygotować sobie specjalny wzór umowy sprzedaży z uwzględnieniem współwłaściciela (drugiego sprzedającego). To samo należy zrobić, gdy my sami planujemy zakupić auto i umieścić kogoś jako współwłaściciela. Takie sytuacje przeważnie mają miejsce w przypadku kupna samochodu przez rodzica (doświadczonego kierowcy) i dziecka. Młody użytkownik samochodu nie zdążył sobie wypracować wystarczających zniżek do skalkulowania przystępnej stawki OC, w związku z czym, jeśli widnieje w dowodzie jako współwłaściciel, płaci mniej za ubezpieczenie i przy okazji buduje swoją historię ubezpieczeniową, co roku otrzymując kolejne zniżki.
Pobierz wzór umowy sprzedaży z uwzględnieniem dwóch sprzedających:
Umowa sprzedaży samochodu od dwóch współwłaścicieli. Jak ją spisać, wzór dokumentu
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch kupujących) – wzór
By uniknąć stresu i konsekwencji związanych z nieestetycznym (a przez to nieczytelnym) przerobieniem standardowego wzoru umowy sprzedaży (z jednym kupującym), zachęcamy do pobrania naszego wzorca dokumentu, w którym zawarto odpowiednią ilość miejsca na wpisanie wszystkich niezbędnych danych dwóch kupujących-współwłaścicieli. Udostępniamy pliki w formacie DOC lub PDF.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch kupujących) – PLIKI DO POBRANIA
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch kupujących) – wzór (DOC)
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch kupujących) – wzór (PDF)
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch kupujących) – co powinna zawierać?
Owa umowa od standardowej różni się głównie tym, że muszą się w niej znaleźć wszelkie informacje o każdym współwłaścicielu, w tym przypadku o dwóch kupujących, czyli ich imiona, nazwiska, adresy zamieszkania i zameldowania, informacje o dowodach osobistych oraz numery PESEL i, jeśli którąś ze stron jest przedsiębiorstwo, numer NIP. Każdy ze współwłaścicieli-kupujących musi się też własnoręcznie podpisać na umowie. Kwestię zebrania pieniędzy i przekazania ich sprzedającemu kupujący ustalają już we własnym zakresie.
W pozostałych polach, analogicznie jak w podstawowym typie umowy sprzedaży, zawieramy informacje o pojeździe i ustaloną kwotę sprzedaży. Na górze dokumentu wpisujemy datę i, najlepiej, godzinę transakcji. Pamiętajmy o zweryfikowaniu danych personalnych na umowie z rzeczywistym stanem ze wszystkich dowodów tożsamości. Procedura rejestracji samochodu, włącznie z opłaceniem podatku od kupna pojazdu, przebiega w identyczny sposób, jakbyśmy nabyli auto „w pojedynkę”.
Redakcja poleca również:
Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu
Najczęściej popełniane błędy przy procesie rejestracji
Jakie formalności załatwić po sprzedaży pojazdu?