Wzorce pismUmowa kupna-sprzedaży samochodu - dwóch kupujących. Jak ją spisać?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – dwóch kupujących. Jak ją spisać?

Chcąc zarejestrować samochód na dwóch współwłaścicieli warto zawczasu przygotować sobie odpowiedni wzór dokumentu. Jak spisać umowę sprzedaży przez dwóch kupujących?

Sporządzając umowę sprzedaży (zwaną też umową kupna-sprzedaży) udowadniamy fakt nabycia pojazdu (samochodu, motocykla, przyczepy, ciągnika rolniczego itp.) i uiszczenia za niego opłaty. Sprzedający zaś oświadcza w niej, że nie jest już właścicielem pojazdu i wszelką odpowiedzialność za niego ponosi nowy użytkownik. Bez poprawnie wypełnionej umowy sprzedaży nie uda nam się zarejestrować pojazdu na siebie. W świetle ustawowego terminu na przerejestrowanie samochodu mamy 30 dni, natomiast w dobie pandemii czas ten do odwołania został przedłużony do 180 dni.

Pobierz inne nasze wzory umów sprzedaży:

Gotowy wzór umowy sprzedaży samochodu + cenne porady na temat kupna i rejestracji auta

Gotowy wzór umowy sprzedaży motocykla + cenne porady na temat kupna i rejestracji jednośladu

Gotowy wzór umowy sprzedaży motoroweru + cenne porady na temat kupna i rejestracji motoroweru

Gotowy wzór umowy sprzedaży przyczepy + cenne porady na temat kupna i rejestracji przyczepy

Gotowy wzór umowy sprzedaży ciągnika rolniczego + cenne porady na temat kupna i rejestracji traktora

Samochody lub inne pojazdy często posiadają więcej niż jednego właściciela. Warto o tym wiedzieć, bowiem podczas transakcji może się okazać, że na umowie sprzedaży muszą podpisać się wszystkie osoby widniejące w dowodzie rejestracyjnym. W tym celu zawczasu wypada przygotować sobie specjalny wzór umowy sprzedaży z uwzględnieniem współwłaściciela (drugiego sprzedającego). To samo należy zrobić, gdy my sami planujemy zakupić auto i umieścić kogoś jako współwłaściciela. Takie sytuacje przeważnie mają miejsce w przypadku kupna samochodu przez rodzica (doświadczonego kierowcy) i dziecka. Młody użytkownik samochodu nie zdążył sobie wypracować wystarczających zniżek do skalkulowania przystępnej stawki OC, w związku z czym, jeśli widnieje w dowodzie jako współwłaściciel, płaci mniej za ubezpieczenie i przy okazji buduje swoją historię ubezpieczeniową, co roku otrzymując kolejne zniżki.

Pobierz wzór umowy sprzedaży z uwzględnieniem dwóch sprzedających:

Umowa sprzedaży samochodu od dwóch współwłaścicieli. Jak ją spisać, wzór dokumentu

Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch kupujących) – wzór

By uniknąć stresu i konsekwencji związanych z nieestetycznym (a przez to nieczytelnym) przerobieniem standardowego wzoru umowy sprzedaży (z jednym kupującym), zachęcamy do pobrania naszego wzorca dokumentu, w którym zawarto odpowiednią ilość miejsca na wpisanie wszystkich niezbędnych danych dwóch kupujących-współwłaścicieli. Udostępniamy pliki w formacie DOC lub PDF.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch kupujących) – PLIKI DO POBRANIA

Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch kupujących) – wzór (DOC)
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch kupujących) – wzór (PDF)

Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch kupujących) – co powinna zawierać?

Owa umowa od standardowej różni się głównie tym, że muszą się w niej znaleźć wszelkie informacje o każdym współwłaścicielu, w tym przypadku o dwóch kupujących, czyli ich imiona, nazwiska, adresy zamieszkania i zameldowania, informacje o dowodach osobistych oraz numery PESEL i, jeśli którąś ze stron jest przedsiębiorstwo, numer NIP. Każdy ze współwłaścicieli-kupujących musi się też własnoręcznie podpisać na umowie. Kwestię zebrania pieniędzy i przekazania ich sprzedającemu kupujący ustalają już we własnym zakresie.

W pozostałych polach, analogicznie jak w podstawowym typie umowy sprzedaży, zawieramy informacje o pojeździe i ustaloną kwotę sprzedaży. Na górze dokumentu wpisujemy datę i, najlepiej, godzinę transakcji. Pamiętajmy o zweryfikowaniu danych personalnych na umowie z rzeczywistym stanem ze wszystkich dowodów tożsamości. Procedura rejestracji samochodu, włącznie z opłaceniem podatku od kupna pojazdu, przebiega w identyczny sposób, jakbyśmy nabyli auto „w pojedynkę”.

Redakcja poleca również:

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęściej popełniane błędy przy procesie rejestracji

Jakie formalności załatwić po sprzedaży pojazdu?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji