Ubezpieczenia WK 2016Porównaj ubezpieczenie samochodu zanim je kupisz

Porównaj ubezpieczenie samochodu zanim je kupisz

Jak znaleźć najtańszą polisę komunikacyjną? Odpowiedź jest prosta – trzeba skorzystać z porównywarki ubezpieczeń OC, która za nas wyszuka najkorzystniejszą ofertę. Zobacz na czym to polega i jak działa kalkulator ubezpieczeń samochodowych.

Z jednej strony nikt z nas nie lubi przepłacać i chętnie szukamy nawet drobnych oszczędności związanych z eksploatacją samochodu. Z drugiej strony bardzo często przepłacamy kilkaset zł za OC pojazdu. Dlaczego tak się dzieje? Zwykle godzimy się na wznowienie polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela za zaproponowaną cenę, ponieważ nie mamy czasu i ochoty szukać lepszej oferty, z czego firmy asekuracyjne zdają sobie sprawę i sztucznie windują ceny.
Tymczasem jest prosta rada na zakup najtańszej polisy — porównanie składek w jak największej liczbie towarzystw. Możemy to zrobić na trzy sposoby: osobiście podczas wizyty u agenta ubezpieczeniowego, wejść na stronę konkretnego ubezpieczyciela i tam obliczyć składkę lub skorzystać z porównywarki ubezpieczeń.

Kolosalne różnice w cenie OC

Przyjrzyjmy się poszczególnym sposobom na zakup taniego OC. W przypadku tego rodzaju polisy, to właśnie cena ma największe znaczenie, ponieważ wszyscy ubezpieczyciele oferują takie same warunki.

Atutem zakupu u agenta ubezpieczeniowego jest wygoda. Zwykle wystarczy zgłosić się z dokumentami pojazdu oraz prawem jazdy, aby po chwili mieć w kieszeni polisę. Problem polega na tym, że cena nie zawsze musi być atrakcyjna. Nawet tzw. multiagencje współpracują zwykle z maksymalnie kilkoma ubezpieczycielami, nie zawsze najtańszymi. Co więcej, osoba sprzedająca polisę, może zaproponować firmę, u której ma najwyższą prowizję, czyli zadbać o swój zysk, a nie oszczędności dla kierowcy. Dodatkowo ubezpieczyciele niezbyt chętnie oferują zniżki na polisy zakupione w tradycyjny sposób, preferowane są raczej transakcje przez internet.

Czy warto korzystać z porównywarki OC?

Może więc lepiej skorzystać z takiej formy zakupu? Zdecydowanie tak. Nie dość, że mamy większą szansę na uzyskanie lepszej ceny to jeszcze możemy liczyć na dodatkowe rabaty i promocje. Jednak tu pojawia się problem. Aby rzeczywiście znaleźć ciekawą ofertę, należy wejść na stronę konkretnego ubezpieczyciela i tam obliczyć składkę. Zakładając, że uzupełnienie formularza zajmie nam kwadrans, to przy sprawdzeniu cen u kilkunastu ubezpieczycieli, staje się to dość czasochłonne i skutecznie zniechęca do poszukiwań taniej polisy.

Z tego powodu najlepiej skorzystać z kalkulatora OC, który oferuje nie tylko wygodę, ale również gwarantuje, że znajdziemy najtańszą ofertę. Wystarczy, poświęcić chwilę i wpisać na stronie internetowej danego serwisu swoje dane (np. wiek, od kiedy masz uprawnienia oraz ile szkód spowodowałeś) oraz dane pojazdu (np. marka, model, pojemność silnika), aby na monitorze poznać kalkulacje dla kilkunastu ubezpieczycieli. Porównywanie potrwa maksymalnie 15 minut. Jeśli zdecydujemy się na zakup, dalsza część transakcji przebiega również online. Za polisę zapłacić można kartą płatniczą lub tzw. szybkim przelewem. Potwierdzenie zakupu polisy otrzymuje się na adres e-mail.

Nie tylko OC – kalkulator policzy również AC i inne ubezpieczenia komunikacyjne

Przy okazji warto pamiętać, że wyszukiwarka ubezpieczeń może sprawdzić nie tylko koszt obowiązkowej polisy, ale również oferty AC, assistance czy NNW. Co prawda w ich przypadku cena nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym o wyborze danej oferty, ale i tu wyszukiwarka okazuje się przydatnym narzędziem, które w jasny sposób wskazuje różnice między polisami, np. suma ubezpieczenia (kwotę, do której ubezpieczyciel pokryje szkodę), udział własny, amortyzacja części czy zakres usług.

Który kalkulator ubezpieczenia OC wybrać?

Korzystając z porównywarek ubezpieczeń, warto pamiętać o bezpieczeństwie, a przede wszystkim należy sprawdzić, w jaki sposób są chronione dane nasze oraz karty płatniczej, oraz czy ubezpieczenia są objęte wymaganymi gwarancjami. W przypadku sprawdzonych firm nie powinniśmy się o to martwić.

Dla przykładu kalkulator Ocenapolis.pl jest chroniony najnowszymi certyfikatami, w tym protokołem https://. Zebrane dane osobowe, serwis przechowuje i przetwarza zgodnie z wytycznymi RODO i zostają one przekazane wyłącznie tym podmiotom, na które właściciel auta wyraził zgodę. Co więcej dane są szyfrowane za pomocą certyfikatu SSL klasy EV (Extended Validation). Jest to najwyższej klasy protokół sieciowy, który zapewnia poufność informacji przesyłanych drogą elektroniczną. Podobne zabezpieczenia stosują banki i największe towarzystwa ubezpieczeniowe.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji