Wzorce pismUmowa kupna-sprzedaży motoroweru. Procedura i koszt rejestracji motoroweru

Umowa kupna-sprzedaży motoroweru. Procedura i koszt rejestracji motoroweru

Rejestracja motoroweru wiąże się z nieco niższymi kosztami niż w przypadku motocykla. Oto podstawowe informacje odnośnie rejestracji jednośladu o małej pojemności skokowej wraz z kosztorysem.

Nie ma chyba tańszego i poręczniejszego środka transportu w okresie wiosenno-letnim od niewielkiego motoroweru. Pojazdy o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 50 cm³ świetnie spisują się podczas krótkich przejazdów po zakorkowanym mieście. Chcąc kupić używany motorower, warto zawczasu przygotować odpowiedni wzór umowy sprzedaży. Dokument ten stanowi bowiem potwierdzenie faktu, że staliśmy się właścicielem pojazdu, a dla sprzedającego oznacza dowód jego zbycia. Od właściwego sporządzenia tej umowy, zwaną też umową kupna-sprzedaży, zależy cały późniejszy proces przerejestrowania jednośladu na siebie. Przypominamy, że w związku z sytuacją epidemiologiczną czas ten do odwołania został przedłużony z 30 do 180 dni.

Poniżej przedstawiamy gotowe wzory umów kupna-sprzedaży motoroweru w formatach DOC i PDF.

Umowa kupna-sprzedaży motoroweru – PLIKI DO POBRANIA

Umowa kupna-sprzedaży motoroweru – wzór (DOC)
Umowa kupna-sprzedaży motoroweru – wzór (PDF)

Spisanie umowy sprzedaży i opłacenie podatku PCC-3

Sam dokument niemal nie różni się od tego, którego zamieszczaliśmy w ramach wpisu o umowie sprzedaży motocykla. Sporządzając umowę trzeba zawczasu potwierdzić tożsamość sprzedającego bądź też kupującego. Gdy osoba sprzedająca nie widnieje w dowodzie rejestracyjnym, zobowiązana jest do pokazania oryginałów wszystkich poprzednich umów sprzedaży. W dokumencie powinny się znaleźć następujące parametry:

 • marka i model motoroweru;
 • numery rejestracyjny i identyfikacyjny VIN (inaczej: numer ramy);
 • dodatkowe informacje na temat pojazdu (jeśli zachodzi taka potrzeba);
 • data transakcji (najlepiej z godziną);
 • kwota, za jaką został sprzedany jednoślad.

Cenę należy podać w liczbach i słownie. Jest ona niezbędna do wyliczenia podatku od kupna pojazdu, którego musimy zapłacić w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od zakupu. Od wypełniania deklaracji PCC-3 zwolnieni są tylko właściciele jednośladów kosztujących mniej niż 1000 zł, sprowadzonych z terenu Unii Europejskiej oraz kupionych na fakturę VAT.

Rejestracja motoroweru: niezbędne dokumenty

W teczce z dokumentami potrzebnymi w wydziale komunikacji powinny się znajdować:

 • czytelnie i prawidłowo wypełniona umowa sprzedaży motoroweru (lub faktura zakupu w przypadku jednośladu kupionego w salonie);
 • aktualny dowód rejestracyjny z badaniem technicznym (może być potwierdzone zaświadczeniem od diagnosty);
 • potwierdzenie obowiązującej polisy OC;
 • stara tablica rejestracyjna;
 • wniosek o rejestrację pojazdu.

W przypadku motorowerów nie praktykuje się wydawania karty pojazdu. Wybierając się do wydziału komunikacji nie można zapominać o własnym dokumencie tożsamości lub zabraniu wypełnionego pełnomocnictwa, jeśli wykonujemy proces rejestracji za kogoś. Gdy dotyczy to osoby spoza kręgu rodzinnego, trzeba zapłacić dodatkowe 17 zł.

Pobierz inne nasze wzory umów sprzedaży:

Gotowy wzór umowy sprzedaży samochodu + cenne porady na temat kupna i rejestracji auta

Gotowy wzór umowy sprzedaży motocykla + cenne porady na temat kupna i rejestracji jednośladu

Gotowy wzór umowy sprzedaży przyczepy + cenne porady na temat kupna i rejestracji przyczepy

Koszty rejestracji motoroweru

Pomijając podatek od zakupu, nowego właściciela jednośladu czekają jeszcze koszty związane z rejestracją. Wynoszą one tyle samo jak podczas dopełniania formalności związanych z rejestracją motocykla. W przypadku niewielkiego jednośladu obejmują:

 • 54,50 zł za nowy dowód rejestracyjny
 • 14 zł za pozwolenie czasowe
 • 12,50 zł za nalepkę legalizacyjną

Razem: 81 zł. Jeśli motorower kupimy w innym powiecie niż jesteśmy zameldowani, musimy zapłacić za nową tablicę rejestracyjną (na szczęście trochę mniej, bo 30,50 zł), co daje ostateczny rachunek w wysokości 111,50 zł. Dla motorowerów prawo nie przewiduje możliwości zamówienia indywidualnej tablicy rejestracyjnej, ale z drugiej strony odpada koszt ewentualnego dorobienia karty pojazdu.

Redakcja poleca również:

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęściej popełniane błędy przy procesie rejestracji

Jakie formalności załatwić po sprzedaży pojazdu?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji