Wzorce pismUmowa kupna-sprzedaży motocykla. Koszt, dokumenty przy rejestracji jednośladu

Umowa kupna-sprzedaży motocykla. Koszt, dokumenty przy rejestracji jednośladu

Zakup i rejestracja motocykla odbywa się na podobnych zasadach do tych obowiązujących przy samochodach osobowych. Oto gotowy wzór umowy sprzedaży motocykla i przydatne porady przy jego rejestracji.

By w ogóle myśleć o zakupie używanego motocykla, trzeba zawczasu przygotować sobie odpowiedni wzór umowy sprzedaży (zwanej też umową kupna-sprzedażu). Dokument ten stanowi bowiem potwierdzenie faktu, że zostaliśmy właścicielem pojazdu, a dla sprzedającego oznacza dowód jego zbycia. Od właściwego sporządzenia umowy sprzedaży zależy wobec tego cały późniejszy proces przerejestrowania jednośladu na siebie. Przypominamy, że w związku z sytuacją epidemiologiczną czas ten do odwołania został przedłużony z 30 do 180 dni.

Poniżej przedstawiamy gotowe wzory umów kupna-sprzedaży motocykla w formatach DOC i PDF.

Umowa kupna-sprzedaży motocykla – PLIKI DO POBRANIA

Umowa kupna-sprzedaży motocykla – wzór (DOC)
Umowa kupna-sprzedaży motocykla – wzór (PDF)

Spisanie umowy sprzedaży i opłacenie podatku PCC-3

Sporządzając umowę trzeba zawczasu potwierdzić tożsamość sprzedającego bądź też kupującego. Jeśli osoba sprzedająca nie widnieje w dowodzie rejestracyjnym, powinna pokazać oryginały wszystkich poprzednich umów sprzedaży. W dokumencie powinny znaleźć przede wszystkim takie parametry jak marka/model motocykla, numery rejestracyjny i VIN, dodatkowe informacje na temat pojazdu, data transakcji (najlepiej z godziną) i kwota, za jaką został sprzedany jednoślad. Jest ona niezbędna do wyliczenia podatku od kupna pojazdu, którego należy uiścić w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni. Od wypełniania deklaracji PCC-3 zwolnieni są tylko „świeżo upieczeni” właściciele jednośladów kosztujących mniej niż 1000 zł oraz zakupionych na terenie Unii Europejskiej.

Rejestracja motocykla: jakie dokumenty trzeba zabrać?

W teczce z dokumentami potrzebnymi w wydziale komunikacji powinny się znajdować:

 • czytelnie i prawidłowo wypełniona umowa sprzedaży motocykla, lub faktura zakupu w przypadku jednośladu kupionego w salonie;
 • karta pojazdu (powinien ją dostarczyć sprzedający lub importer nowego motocykla)
 • aktualny dowód rejestracyjny z badaniem technicznym (może być potwierdzone zaświadczeniem od diagnosty)
 • potwierdzenie obowiązującej polisy OC
 • tablica rejestracyjna
 • wniosek o rejestrację pojazdu.

Oczywiście nie można zapominać o własnym dokumencie tożsamości lub zabraniu wypełnionego pełnomocnictwa, jeśli wykonujemy proces rejestracji za kogoś (płatne 17 zł, jeśli dotyczy to osoby spoza kręgu rodzinnego).

Pobierz inne nasze wzory umów sprzedaży:

Gotowy wzór umowy sprzedaży samochodu + cenne porady na temat kupna i rejestracji auta

Gotowy wzór umowy sprzedaży motoroweru + cenne porady na temat kupna i rejestracji motoroweru

Gotowy wzór umowy sprzedaży przyczepy + cenne porady na temat kupna i rejestracji przyczepy

Rejestracja motocykla: ile kosztuje?

Oprócz podatku od zakupu, nowego właściciela jednośladu czekają jeszcze koszty związane z rejestracją. Wynoszą one mniej niż w przypadku dopełniania formalności związanych z rejestracją samochodu osobowego. W przypadku motocykla obejmują:

 • 54,50 zł za nowy dowód rejestracyjny
 • 14 zł za pozwolenie czasowe
 • 12,50 zł za nalepkę legalizacyjną

Razem: 81 zł. Jeśli motocykl kupimy w innym powiecie niż jesteśmy zameldowani, musimy zapłacić 40,50 zł za nową tablicę rejestracyjną, a gdy zajdzie konieczność dorobienia karty pojazdu – dodatkowo 75 zł. W przypadku jednośladu, indywidualna tablica rejestracyjna oznacza wydatek 500,50 zł.

Redakcja poleca również:

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęściej popełniane błędy przy procesie rejestracji

Jakie formalności załatwić po sprzedaży pojazdu?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

4 KOMENTARZE

 1. Podatek od wzbogacenia został wprowadzony zgodnie z ideą, że jeśli obywatel powiększa swój majątek, to powinien zapłacić podatek od jego nowego składnika (nie całego majątku). Należy przy tym pamiętać, że termin „podatek od wzbogacenia” jest tylko umowny, symboliczny, występuje w mowie potocznej.

  • OK masz rację tylko jakie to wzbogacenie jak wydajesz pieniądze i tylko ponosisz koszty, po drugie chyba od wzbogacenia jest już zapłacone – podatek dochodowy potrącony przy wypłacie :-). To kpina jest i wyciąganie kasy po prostu dokładnie podwójnie od tego samego dochodu.

 2. Jhgfd, nie ma czegoś takiego jak podatek od wzbogacenia (chyba, że chodzi Ci o podatek dochodowy). Przy kupnie pojazdu z rynku wtórnego płacisz PCC, czyli Podatek od Czynności Cywilno-prawnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji