PoradyPoradyPrzerejestrowanie samochodu. Ile kosztuje? W jakim czasie od zakupu pojazdu?

Przerejestrowanie samochodu. Ile kosztuje? W jakim czasie od zakupu pojazdu?

Jednym z obowiązków spoczywających na nabywcy używanego pojazdu jego przerejestrowanie. Ile to kosztuje? Ile mamy czasu, by przerejestrować samochód?

Po zakupie używanego samochodu, który jest zarejestrowany w Polsce, trzeba dokonać kilku formalności. Jednym z nich jest zgłoszenie się do towarzystwa ubezpieczeniowego w celu wykupienia nowej polisy OC lub przedłużenia aktualnej polisy ubezpieczenia (jeżeli nie zostanie wypowiedziana, będzie ważna do dnia widniejącego na potwierdzeniu, ale automatycznie się nie przedłuży).

Obowiązkiem nabywcy auta o wartości przekraczającej 1000 zł, które zostało kupione na terenie Polski w oparciu o umowę kupna-sprzedaży, jest złożenie do urzędu skarbowego deklaracji PCC-3 w ciągu 14 dni od podpisania umowy oraz opłacenia podatku. Do deklaracji nie trzeba załączać skanu umowy, a sam dokument można wysłać pocztą, złożyć w urzędzie lub dokonać tego drogą elektroniczną. Opłacenia podatku PCC-3 nie należy lekceważyć. Nawet kilkudniowe spóźnienie może skutkować mandatem w wysokości przynajmniej kilkuset złotych. Jeżeli zapomnimy o złożeniu deklaracji lub opłaceniu podatku, dopełnijmy formalności, a do urzędu złóżmy tzw. czynny żal.

Przerejestrowanie pojazdu – w jakim czasie i ile kosztuje?

Kolejnym krokiem jest wizyta w wydziale komunikacji i przerejestrowanie pojazdu. W przypadku samochodów, motocykli, motorowerów czy przyczep kupionych od 1 stycznia 2024 r nie działa już wprowadzona podczas pandemii możliwość zgłoszenia zakupu, po której można było zachować dotychczasowe numery rejestracyjne, nie wymieniać dowodu rejestracyjnego, a figurować w systemie CEPiK jako nabywca pojazdu. To wszystko bezpłatnie i bez wychodzenia z domu. Teraz trzeba udać się do wydziału komunikacji. Zmienione prawo pozwala nam na zachowanie dotychczasowych tablic, a więc zmniejsza koszt przerejestrowania pojazdu.

Kara za nieprzerejestrowanie auta

Od 2024 roku rejestracji pojazdu i zgłoszenia zbycia pojazdu dokonuje się na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym. W przypadku rejestracji samochodu jest to art. 73 (zasady rejestracji aut znajdują się w art. 73a), a w przypadku zbycia – art. 78. 2. Za nieprzerejestrowanie pojazdu w ciągu 30 dni osoba prywatna może spodziewać się kary w wysokości 500 zł. Po 180 dniach rośnie ona do 1000 zł. W przypadku przedsiębiorców kary wynoszą 1000 i 2000 zł (przy czym pierwszy z terminów jest w ich przypadku wydłużony z 30 do 90 dni).

Nie należy oczekiwać, że obowiązek przerejestrowania nie wyjdzie na jaw. Dotychczasowy właściciel pojazdu na pewno złoży wniosek, w którym poinformuje urząd o danych nowego właściciela. Jest to w jego interesie z dwóch powodów – po pierwsze zbywca pojazdu, który zgłosi nabycie pojazdu przez inną osobę, nie będzie odpowiadał za wykroczenia czy przestępstwa popełnione pojazdem po jego sprzedaży, a po drugie – zgłaszając, uniknie kary w wysokości 250 zł.

Koszt przerejestrowania auta

Opłata za przerejestrowanie jest uzależniona od rodzaju pojazdu oraz tablic. Jeżeli był zarejestrowany na tablice zgodne z obowiązującym wzorem, to koszt przerejestrowania wyniesie 80 zł (płaci się za wydrukowanie nowego dowodu rejestracyjnego). Jeżeli natomiast konieczna będzie wymiana tablic, koszt rejestracji to 160 zł w przypadku samochodu, 120 zł za motocykl, ciągnik rolniczy i przyczepę lub 110 zł za motorower. Dotychczasowych tablic rejestracyjnych nie można zachować, gdy mają one stary krój – np. zamiast unijnych gwiazdek nad symbolem PL mamy flagę lub auto jest zarejestrowane na „czarnych” tablicach. W takich sytuacjach urząd wydaje nowe numery rejestracyjne. Obecnie karta pojazdu czy naklejka na przednią szybę nie są już wydawane, co zmniejsza koszt procesu rejestracji auta krajowego czy pojazdu sprowadzonego oraz upraszcza procedury.

Dokumenty potrzebne do przerejestrowania

W celu przerejestrowania pojazdu konieczne jest dostarczenie do urzędu:

  • wniosku o rejestrację pojazdu,
  • dowodu zakupu pojazdu (np. umowy kupna sprzedaży lub faktury),
  • dowodu rejestracyjnego z ważnym badaniem technicznym,
  • polisy OC,
  • starych tablic rejestracyjnych,
  • dowodu osobistego lub paszportu.

Jeżeli nie jesteśmy zameldowani na terenie obejmowanym przez urząd, w którym składamy wniosek o przerejestrowanie samochodu, lista dokumentów potrzebnych do rejestracji wydłuża się o oświadczenie o adresie, pod którym zamieszkujemy. Nie musimy okazywać umowy najmu lub innych dokumentów potwierdzających ten fakt.

Przerejestrowanie samochodu sprowadzonego

Z reguły samochód z zagranicy jest wyrejestrowany w kraju pochodzenia. Ale nieraz zdarza się, że pojazd używany ma tablice, np. tymczasowe, a rzadziej – zwykle. Także w tym przypadku należy złożyć wniosek o rejestrację pojazdu w Polsce. Obowiązek przerejestrowania samochodu we wspomnianych, 30-dniowych terminach dotyczy także samochodów używanych, które zostały sprowadzone z zagranicy. W ich przypadku koszt przerejestrowania zwiększa opłata za wydatnie tablic, badanie techniczne, tłumaczenie dokumentów czy wykupienie ubezpieczenia OC – najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu na polskie pozwolenie czasowe. Urząd zapyta także o dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub zwolnienie z konieczności opłaty tego podatku.

Data aktualizacji: 25 lutego 2024 r.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

5 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji