PoradyPoradyPrzerejestrowanie samochodu. Ile kosztuje? W jakim czasie od zakupu?

Przerejestrowanie samochodu. Ile kosztuje? W jakim czasie od zakupu?

Jednym z obowiązków spoczywających na nabywcy używanego samochodu jest konieczność jego przerejestrowania. Ile trzeba za to zapłacić? Czy za nieprzerejestrowanie auta grożą jakieś kary?

Jeżeli funkcjonariusz podczas kontroli stwierdzi, że samochód nie został przerejestrowany w ustawowym terminie 30 dni od daty zakupu, może zatrzymać dowód rejestracyjny za niezgodność znajdujących się w nim zapisów ze stanem faktycznym. Kara za niedopełnienie tego obowiązku do tej pory nie została ujęta w taryfikatorze, ale nie oznacza to, że funkcjonariusz nie może nałożyć na kierowcę mandatu. Powołując się na art. 97 Kodeksu wykroczeń, mundurowy ma prawo ukarać nas grzywną w wysokości nawet 3000 zł, jednak z reguły mandat, jeśli w ogóle zostanie nałożony, zwykle wynosi od 20 do 500 zł.

Najnowsze uprawnienia policjantów. Sprawdź, co się ostatnio zmieniło w przepisach!

Obowiązkiem nabywcy auta o wartości przekraczającej 1000 zł jest złożenie do urzędu skarbowego deklaracji PCC-3 w ciągu 14 dni od podpisania umowy. W przeciwieństwie do przerejestrowania jest to czynność, której nie należy lekceważyć. Konsekwencje mogą być dotkliwe – w grę wchodzi grzywna do 4000 zł lub nawet 40 tys. zł, jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu.

Niektórzy kierowcy podczas spotkania z policjantem twierdzą, że właśnie albo kilka dni temu kupili samochód bądź korzystają z auta kolegi. Takie wytłumaczenie może zostać przyjęte, ale nie zawsze przyniesie efekt. Jeżeli dotychczasowy właściciel zgłosił sprzedaż pojazdu w urzędzie lub przez internet (powinien dopełnić tego obowiązku w ciągu 30 dni), fakt ten będzie odnotowany w systemie CEPiK. Niepodważalnym dowodem bywa też polisa OC. Jeżeli jest już wystawiona na nowego właściciela pojazdu, a na dokumencie znajduje się data, wszelkie wątpliwości dotyczące czasu zakupu auta zostaną rozwiane.

Z dniem 1 stycznia 2020 roku weszły z kolei w życie nowe przepisy regulujące konsekwencje, jakie przy nieprzerejestrowaniu samochodu możemy ponieść od strony urzędu komunikacji. Wcześniej za zwlekanie z przerejestrowaniem, pomimo obowiązującego terminu 30 dni, wydziały komunikacji nie wyciągały żadnych konsekwencji i bez problemu rejestrowały pojazd kilka miesięcy, a nawet lat po zakupie.

Obecnie spóźnienie z zarejestrowaniem auta na siebie będzie skutkować nałożeniem przez starostę kary od 200 do 1000 zł. Według nowelizowanej ustawy tyczy się to samochodów sprowadzonych z krajów Unii Europejskiej: odliczanie ustawowych 30 dni rozpoczyna data przekroczenia przez samochód granicy z terytorium RP. W przypadku pojazdów zarejestrowanych wcześniej w Polsce kierowcy zapłacą powyższą karę, gdy nie poinformują (zawiadomią) w ciągu 30 dni starosty o nabyciu lub zbyciu auta. Temat szerzej opisujemy w poniższym teście.

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu: kogo dotyczą nowe przepisy?

Jak zarejestrować samochód?

W celu przerejestrowania pojazdu konieczne jest dostarczenie do urzędu:

 • wniosku o rejestrację pojazdu,
 • dowodu zakupu pojazdu (np. umowy kupna sprzedaży lub faktury),
 • dowodu rejestracyjnego z ważnym badaniem technicznym,
 • polisy OC,
 • starych tablic rejestracyjnych,
 • dowodu osobistego.

Opłata za przerejestrowanie jest uzależniona od rodzaju pojazdu oraz tablic. Jeżeli był zarejestrowany na tablice zgodne z obowiązującym wzorem, to koszt przerejestrowania wyniesie 80 zł (płaci się za wydrukowanie nowego dowodu rejestracyjnego). Jeżeli natomiast konieczna będzie wymiana tablic, koszt rejestracji to 160 zł w przypadku samochodu, 120 zł za motocykl, ciągnik rolniczy i przyczepę lub 110 zł za motorower.

Jak zarejestrować samochód? Koszt, dokumenty potrzebne do rejestracji

Warto wiedzieć, że przerejestrowanie auta na „czarnych” tablicach nie jest możliwe. W takich sytuacjach urząd wydaje nowe numery rejestracyjne. By podkreślić wiek i krajowe pochodzenie auta, niektórzy nabywcy aut z numerami starszego typu z premedytacją rezygnowali z jego przerejestrowania. Aktualna nowelizacja przepisów poniekąd zmusiła ich do tej czynności, ale nie oznacza to, że czarne tablice zawsze musimy obligatoryjnie zwrócić do wydziału komunikacji. Popularne „triki” kierowców prezentujemy w tym tekście.

Data aktualizacji: 20 lipca 2023 r.

5 KOMENTARZE

 1. nareszcie wzięli się za patologię, tylko tak naprawdę skąd ten przepis się wziął ? wynika że nałogowo auta nie były przerejestrowywane. Ja nie wiem czy to kwestia wychowania? „wszystko mi wolno więc nie będę niczego rejestrował” a może IQ kupujących.
  Ja kupuję auto i tego samego dnia umawiam sie na wizytę w urzędzie – to tak oczywiste jak robienie „dwójki” do klopa a nie pod tapczan.
  Potem wszyscy się dziwią że milion przepisów że wszystko chcą regulować – no a jak inaczej???skoro hołota nie potrafi się ogarnąć. Sprzedaję auto a ono przez dekadę jeździ wciąż na mnie.

  • Ooo, pan „lepszy” się pojawił. Jak tak czytam twoje wypociny, to utwierdzasz mnie w przekonaniu, że w domu, to ty nie masz prawa głosu! Dlatego w internecie się wywnętrzasz. Biedny mały człowieczek – pewnie myślisz, że jesteś super gościem. Taki ułożony i obowiązkowy… Nie, to wynika z twojego podporządkowania – co ci każą, ty robisz i j szcze jesteś z siebie dumny, że nie masz własnego zdania … Hahaha.

 2. Na obecny stan prawny nie istnieje żaden ustawowy termin 30 dni na przerejestrowanie auta. Wskażcie taki albo zamilczcie 🙂

 3. W tekście jest gruby błąd rzeczowy. Nie ma obowiązku rejestracyjnego (o czym pisze autor) auta zarejestrowanego wcześniej w Polsce. Obowiązek 30.dniowy dotyczy obowiązku powiadomienia organu o zbyciu lub nabyciu pojazdu. A to duża różnica. Zatem w świetle przepisów mamy obowiązek do 30 dni zawiadomić o nabyciu auta, ale nie mamy żadnego obowiązku go przerejestrowywać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji