Wydział komunikacji - prawo jazdy

Jednym z obowiązków spoczywających na nabywcy używanego auta jest konieczność jego przerejestrowania, która obejmuje wydanie nowego dowodu rejestracyjnego, a nierzadko także nowych tablic. Za przerejestrowanie trzeba zapłacić 180,5 zł, więc niektórzy kierowcy lekceważą ten obowiązek. Czy grozi im mandat?

Jeżeli funkcjonariusz podczas kontroli stwierdzi, że samochód nie został przerejestrowany w ustawowym terminie 30 dni od daty zakupu, może zatrzymać dowód rejestracyjny za niezgodność znajdujących się w nim zapisów ze stanem faktycznym. Kara za niedopełnienie tego obowiązku nie została ujęta w taryfikatorze, co oznacza, że funkcjonariusz może nałożyć na kierowcę mandat w wysokości od 20 do 500 zł (bez punktów karnych).

Obowiązkiem nabywcy auta o wartości przekraczającej 1000 zł jest złożenie do urzędu skarbowego deklaracji PCC-3 w ciągu 14 dni od podpisania umowy. W przeciwieństwie do przerejestrowania jest to czynność, której nie należy lekceważyć. Konsekwencje mogą być dotkliwe – w grę wchodzi grzywna do 4000 zł lub nawet 40 tys. zł, jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu.

Niektórzy kierowcy podczas spotkania z policjantem twierdzą, że właśnie albo kilka dni temu kupili samochód bądź korzystają z auta kolegi. Takie wytłumaczenie może zostać przyjęte, ale nie zawsze przyniesie efekt. Jeżeli dotychczasowy właściciel zgłosił sprzedaż pojazdu w urzędzie lub przez internet (powinien dopełnić tego obowiązku w ciągu 30 dni), fakt ten będzie odnotowany w systemie CEPiK. Niepodważalnym dowodem bywa też polisa OC. Jeżeli jest już wystawiona na nowego właściciela pojazdu, a na dokumencie znajduje się data, wszelkie wątpliwości dotyczące czasu zakupu auta zostaną rozwiane.

Żadne konsekwencje nie grożą natomiast ze strony urzędu komunikacji. Nawet jeżeli po wielu miesiącach od zakupu pojazdu zgłosimy się z kompletem wymaganych dokumentów, auto zostanie przerejestrowane.

W celu przerejestrowania pojazdu konieczne jest dostarczenie do urzędu:

  • dowodu zakupu pojazdu
  • dowodu rejestracyjnego z ważnym badaniem technicznym
  • polisy OC
  • karty pojazdu
  • starych tablic rejestracyjnych
  • dowodu osobistego.

Opłata za przerejestrowanie pojazdu jest uzależniona od miejsca dotychczasowego zarejestrowania auta. Jeżeli było zarejestrowane w tym samym mieście lub powiecie, koszt przerejestrowania wyniesie 81 zł (płaci się za wydrukowanie nowego dowodu rejestracyjnego). Jeżeli natomiast konieczna będzie wymiana tablic, koszt rejestracji to 180,5 zł w przypadku samochodów, 121,5 zł za motocykl, quada czy przyczepę lub 111,5 zł za motorower.

Warto wiedzieć, że przerejestrowanie auta na „czarnych” tablicach nie jest możliwe. W takich sytuacjach urząd wydaje nowe numery rejestracyjne. By podkreślić wiek i krajowe pochodzenie auta niektórzy nabywcy aut z numerami starszego typu z premedytacją rezygnują z jego przerejestrowania.

Oceny czytelników
[Głosów: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here