Wzorce pismOświadczenie o braku tablic rejestracyjnych. Kiedy trzeba je złożyć?

Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych. Kiedy trzeba je złożyć?

W konkretnych przypadkach, kierowcy są zobowiązani do przedstawienia oświadczenia o braku tablic rejestracyjnych w wydziale komunikacji. Jak musi wyglądać ten dokument i kiedy należy go złożyć w urzędzie?

Kto musi złożyć oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych?

Takie oświadczenie muszą złożyć wszyscy, którzy chcą zarejestrować sprowadzony zza granicy pojazd w Polsce, ale nie mają do niego tablic rejestracyjnych.

Kiedy trzeba przedstawić oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych?

Pojazdy, które są sprowadzane z obcego kraju, mogły zostać już tam wyrejestrowane. W takim przypadku importowany samochód nie będzie miał tablic rejestracyjnych. Jednak nie stanowi to dużej przeszkody przy jego rejestracji w Polsce. Wystarczy tylko dołączyć oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych podczas wizyty w wydziale komunikacji, aby wniosek o rejestrację pojazdu został przyjęty.

Jak wygląda oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych?

Forma oświadczenia nie jest bardzo skomplikowana i spokojnie zmieści się na jednej stronie. Taki dokument składa się z kilku podstawowych elementów, czyli danych osoby składającej wniosek o rejestrację pojazdu (imię, nazwisko, adres, PESEL), miejsca i daty sporządzenia oraz wyraźnego wskazania, że jest to „oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych pojazdu sprowadzonego z zagranicy”.

Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych – PLIK DO POBRANIA

Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych – wzór (PDF)

Dalej trzeba podać markę oraz numer VIN pojazdu, a także określić powód braku tablic rejestracyjnych. Jako przyczynę można wskazać zwrócenie tablic do organu rejestrującego w kraju, z którego pochodzi pojazd, albo zadeklarować, że pojazd sprowadzono już bez tablic rejestracyjnych.

Redakcja poleca:

Wniosek o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej – jak go wypełnić?

Kradzież lub zgubienie tablic rejestracyjnych – co robić?

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji