Utrata tablic rejestracyjnych nie tylko oznacza brak możliwości korzystania z auta, ale także może narazić nas na spore problemy. Sprawdź, jak postępować w sytuacji zgubienia lub kradzieży tablic rejestracyjnych.

Utrata tablic rejestracyjnych to nieprzyjemna sytuacja, których powodów może być kilka. Zazwyczaj tablicę można zgubić, jeśli była ona źle zamontowana albo odpadła np. w wyniku kolizji lub podczas intensywnych opadów deszczu po wjechaniu w głęboką kałużę. Niestety coraz częściej zdarza się, że zniknięcie tablic rejestracyjnych z samochodu jest wynikiem kradzieży, a pozyskane przez złodzieja „blachy” mogą zostać wykorzystane do celów przestępczych. W każdym z rozpatrywanych przypadków ważna jest szybka reakcja. Co zatem zrobić w przypadku utraty tablic?

Zgubiona tablica rejestracyjna

Jeśli brak tablicy rejestracyjnej zauważamy, wysiadając z auta po zakończonej podróży, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zgubienie „blachy” w czasie jazdy. Dlatego czasem warto wrócić się tą samą drogą i spróbować odnaleźć rejestrację, oczywiście pod warunkiem, że wróciliśmy np. ze sklepu, a nie z kilkusetkilometrowej trasy. Przy odrobinie szczęścia może się okazać, że nasza tablica wciąż leży gdzieś przy drodze lub została umieszczona w widocznym miejscu (np. na drzewie lub płocie) przez życzliwego przechodnia. Czasem uczciwi znalazcy zanoszą znalezioną „blachę” na najbliższy posterunek policji albo straży miejskiej – w kolejnym kroku warto udać się właśnie w te miejsca.

Jeśli zgubionej rejestracji nie uda się znaleźć, pozostaje wizyta w wydziale komunikacji, gdzie musimy złożyć wniosek o wyrobienie duplikatu utraconej tablicy (koszt 53 zł). Do urzędu należy zabrać ze sobą również drugą rejestrację, która po zakończeniu całej procedury otrzyma nową naklejkę homologacyjną. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach jeden wtórnik nie wystarczy. Jeśli samochód zarejestrowany jest na tablicach niezgodnych z obecnym, obowiązującym od 11.07.2020 r. wzorem, konieczne będzie wyrobienie dwóch duplikatów – zarówno za zgubioną, jak i pozostałą tablicę. Wówczas zapłacimy 93 zł.

Kradzież tablic rejestracyjnych

Co w przypadku, gdy podczas postoju z naszego auta zniknęły obie tablice rejestracyjne, a my podejrzewamy kradzież? W takiej sytuacji utratę rejestracji należy niezwłocznie zgłosić na komendzie policji, co pozwoli nam uniknąć wielu możliwych nieprzyjemności. Do przywłaszczenia tablic dochodzi najczęściej nie bez powodu – złodzieje mogą wykorzystać nasze „blachy” do innych, poważniejszych przestępstw, np. kradzieży paliwa na stacji benzynowej. Po złożeniu zeznań, poprośmy funkcjonariusza o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży tablic rejestracyjnych. Ten dokument przyda nam się w wydziale komunikacji.

W urzędzie mamy dwie możliwości – pierwszą, podobnie jak w przypadku zgubienia, jest wyrobienie duplikatów tablic. Wciąż będziemy jednak powiązani ze skradzionymi numerami, które mogą w przyszłości zostać użyte do celów przestępczych. Znacznie bezpieczniejszym, choć i nieco droższym rozwiązaniem jest przerejestrowanie samochodu. Wówczas otrzymujemy nie tylko tablice z nowym numerem, ale również nowy dowód rejestracyjny i naklejki legalizacyjne. W przypadku samochodu osobowego koszt takiej operacji to 180,50 zł.

Pamiętajmy, że w świetle przepisów poruszanie się po drogach autem bez jednej lub obydwu tablic rejestracyjnych jest niedozwolone. Jazda samochodem bez „blach” grozi mandatem od 20 do 500 zł, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Warto także wiedzieć, że wtórniki tablic wykonane domowymi sposobami nie są respektowane przez prawo, więc do czasu zdobycia nowych „blach” lepiej zostawić auto w garażu lub na ogrodzonym, zamykanym terenie.

Redakcja poleca:

Wszystko na temat tablic rejestracyjnych

Wniosek o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here