Tablice rejestracyjneJazda autem bez tablic rejestracyjnych – co za to grozi?

Jazda autem bez tablic rejestracyjnych – co za to grozi?

Każdy dopuszczony do ruchu samochód musi obowiązkowo posiadać ważne badanie techniczne i polisę OC, a także dwie tablice rejestracyjne. Dowiedz się, jakie mogą być konsekwencje jazdy autem bez tablic.

Każdy kierowca może sobie wyobrazić sytuację, w której gubi jedną z tablic rejestracyjnych bądź też zostają one skradzione. Nieraz zdarza się również, że chcąc kupić auto używane, natrafiamy na ofertę z pojazdem z zagraniczną rejestracją lub nawet bez jakichkolwiek „blach”. Część osób traktuje ten problem pobłażliwie, a to duży błąd – samochód pozbawiony tablic rejestracyjnych (lub wyposażone w tzw. tablice kolekcjonerskie lub wywozowe w przypadku auta sprowadzonego) nie może wyjechać na drogę, bo w świetle przepisów nie spełnia warunków technicznych i nie jest dopuszczony do ruchu.

Zgodnie z prawem, tablice rejestracyjne należą do obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu. Poruszające się po drogach publicznych auto osobowe powinno posiadać dwie rejestracje – jedną z przodu i drugą z tyłu pojazdu. Brak choćby jednej „blachy” jest wedle prawa niedopuszczalny.

Niektórzy amatorzy tuningu bądź właściciele samochodów sportowych decydują się na wożenie przedniej tablicy za szybą. Jednak na takie rozwiązanie przepisy także nie pozwalają, gdyż rejestracje powinny być zamontowane w fabrycznie przeznaczonych do tego celu miejscach. Zgodnie z art. 35 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. „Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu”. W przypadku braku przewidzianego konstrukcyjnie miejsca na montaż rejestracji, obydwie tablice należy w miarę możliwości umieścić w środku szerokości auta lub ewentualnie po lewej jego stronie.

Nie wolno stosować także wykonanych domowymi metodami lub zamówionych w Internecie zamienników tablic, gdyż nie są one w żaden sposób respektowane przez prawo. Samochód pozbawiony tablic w wyniku zgubienia bądź kradzieży jest zatem, zgodnie z przepisami, wyłączony z ruchu i nie można nim legalnie wyjechać na ulicę. Wówczas należy niezwłocznie udać się do wydziału komunikacji, gdzie zawnioskujemy o wyrobienie wtórników „blach”.

Jazda samochodem bez tablic rejestracyjnych grozi mandatem w wysokości do 500 zł, a nawet grzywną do 30 000 zł, zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i koniecznością wezwania lawety – wszystko zależy od podejścia funkcjonariusza, który zatrzyma nas do kontroli. Ponadto zgodnie z obecnym taryfikatorem, kierowca będzie musiał zapłacić 500 zł również w przypadku umieszczenia na pojeździe tablic rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone, a także ozdobienia rejestracji oraz umieszczenia z przodu lub z tyłu auta znaków, napisów lub przedmiotów ograniczających czytelność „blach”.

Redakcja poleca:

Kradzież lub zgubienie tablic – co zrobić?

Jazda autem bez przeglądu – co za to grozi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji