Badanie techniczne pojazdu

Jazda bez przeglądu może okazać się kosztowna. Grozi za to mandat w wysokości do 500 zł i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Na tym konsekwencje jednak się nie kończą.

Polskie prawo wymaga, by samochód miał aktualne badanie techniczne. Pierwsze wykonuje się po trzech latach od nowości, drugie badanie przed upływem 2 lat od pierwszego przeglądu, a następne co roku. Zaawansowany wiek pojazdów jeżdżących po naszych drogach sprawia, że przegląd można w zasadzie postrzegać jako coroczny obowiązek. Jeżeli pojazd jest zadbany, na bieżąco serwisowany i nie trawiony przez korozję, przejście badania technicznego to zwykle formalność.

Na drogach nie brakuje jednak pojazdów bez ważnego badania technicznego. Ich dokładna liczba nie jest znana, co wynika z niedoskonałości systemu CEPiK (figuruje w nim wiele „archiwalnych” pojazdów), jak również sposobu użytkowania pojazdów – np. rośnie liczba youngtimerów, które sporadycznie lub w ogóle nie wyjeżdżają na drogi, a ich właściciele świadomie nie jeżdżą na badania techniczne. Szacunkowo można przyjąć że liczba pozostających w użyciu pojazdów przekracza próg 2 milionów. I tylko w części przypadków to efekt zapominalstwa kierowców. Wielu zmotoryzowanych nie jedzie na przegląd, bo ma świadomość, że ich pojazd i tak nie przejdzie z pozytywnym wynikiem badania technicznego.

Brak przeglądu – mandat i inne konsekwencje

W przypadku spotkania z policjantem brak przeglądu to oznacza mandat. Funkcjonariusz może nałożyć mandat od 20 do 500 zł, do którego nie są przypisane punkty karne. Jednocześnie zostaje „zatrzymany” dowód rejestracyjny – w wirtualny sposób, poprzez adnotację w systemie CEPiK. O ile można liczyć na pouczenie zamiast mandatu, tak zatrzymanie dowodu jest obligatoryjne. Jeżeli stan pojazdu nie budzi zastrzeżeń, kierowca dostanie 7 dni na wykonanie badania technicznego w okręgowej stacji kontroli pojazdów i powiadomienie o tym wydziału komunikacji, w którym pojazd został zarejestrowany. Wprowadzona zostanie informacja  o usunięciu podstawy do zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Badanie techniczne samochodu: ile kosztuje? Kary za przegląd po terminie

Na tym jednak nie koniec. Jeżeli przegląd powinien być wykonany kilka dni temu, może skończyć się na pouczeniu i mniejszym wymiarze kary. Sytuacja wygląda, gdy termin badania technicznego upłynął miesiące lub lata temu. Policjant na pewno przyjrzy się stanowi technicznemu pojazdu. Jeżeli wykryje poważne usterki, może zabronić kierowcy kontynuowania jazdy i nakazać odholowanie auta.

Brak przeglądu auta i ubezpieczenie OC lub AC

Użytkując samochód bez ważnego przeglądu technicznego narażamy się na niewypłacenie odszkodowania z polisy AC lub NNW. W przypadku szkody likwidowanej polisy OC sytuacja wygląda znacznie lepiej. Jest to ubezpieczenie obowiązkowe, którym muszą być objęte także nieużytkowane, ale zarejestrowane pojazdy. Nie muszą mieć ważnego przeglądu, a mimo to ubezpieczenie jest aktywne – z założenia nie działa ono, gdy doprowadzimy do szkody prowadząc pod wpływem alkoholu lub środka o podobnym działaniu albo zbiegniemy z miejsca wypadku. Gdy spowodujemy stłuczkę autem bez ważnego badania technicznego, koszty szkody zostaną pokryte z naszej polisy OC. Jeżeli na miejsce stłuczki zostanie wezwana policja, możemy oczywiście spodziewać się mandatu za brak przeglądu i zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Teoretycznie ubezpieczyciel może wystąpić z regresem, czyli żądać zwrotu wypłaconej kwoty odszkodowania. Musi jednak wykazać, że zły stan samochodu bez przeglądu istotnie przyczynił się do spowodowania kolizji lub powiększył rozmiary szkód.

Jeżeli nie jesteśmy sprawcą, a poszkodowanym w zdarzeniu spowodowanym przez kierowcę auta bez przeglądu, o wypłatę środków i likwidację szkody możemy być spokojni. Z polisy OC nastąpi to zawsze, a ewentualne roszczenia finansowe ubezpieczyciel wysunie pod adresem sprawcy. Teoretycznie sprawy mogą przybrać gorszy obrót, jeżeli nasz pojazd nie ma przeglądu, a weźmie udział w zdarzeniu spowodowanym przez innego uczestnika ruchu. Jeżeli wezwiemy policję, sprawca otrzyma mandat za spowodowanie zdarzenia drogowego, a my za użytkowanie auta bez przeglądu. Potencjalnie wchodzi w grę kwestionowanie wysokości wypłaconego odszkodowania – oczywiście ubezpieczyciel musi wówczas wykazać, że nasz pojazd znajdował się w złym stanie technicznym, a gdyby był w pełni sprawny, moglibyśmy uniknąć wypadku. Nie jest to oczywiście łatwe zadanie. Dla własnego dobra warto pilnować terminów badań technicznych.

Redakcja poleca również:

Jakie usterki spowodują negatywny wynik badania technicznego?

Jak przygotować samochód do przeglądu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here