Wzorce pismWniosek o wydanie karty pojazdu. Jak go wypełnić? Ile kosztuje nowa karta?

Wniosek o wydanie karty pojazdu. Jak go wypełnić? Ile kosztuje nowa karta?

Brak karty pojazdu oznacza wiele trudności dla użytkownika samochodu. Przedstawiamy wniosek o wydanie karty pojazdu w razie jej zniszczenia lub zgubienia.

Kartę pojazdu posiadają (a przynajmniej powinny mieć) wszystkie pojazdy zarejestrowane w Polsce po 1 lipca 1999 roku. Jest to dokument w postaci niewielkiej, przypominającej paszport książeczki, stanowiący swego rodzaju „papierową” historię pojazdu. W dzisiejszych czasach, przy możliwościach przechowywania informacji online, karta pojazdu może uchodzić za relikt przeszłości, niepotrzebnie zalegający w i tak rozległej dokumentacji samochodu. Z tego powodu, w ramach tzw. pakietu deregulacyjnego, karta pojazdu ma niebawem zniknąć z listy obowiązkowych dokumentów i nie trzeba będzie jej wydawać w razie sprowadzenia samochodu zza granicy lub kupna auta w salonie.

Chociaż część ułatwień dla kierowców już obowiązuje od początku grudnia 2020 r., na zlikwidowanie kart pojazdu trzeba jeszcze poczekać. W związku z tym należy wiedzieć, czym tak naprawdę jest ten dokument. Książeczkę można określić jako rozszerzoną wersję informacji zawartych w dowodzie rejestracyjnym. Z karty pojazdu odczytamy zatem numer VIN, rok produkcji, wszelkie parametry liczbowe samochodu (waga, DMC, pojemność silnika, liczba miejsc). Główna różnica opiera się zawartości danych poprzednich właścicieli samochodu (imię, nazwisko, numer dowodu osobistego i PESEL) wraz z organem rejestrującym pojazd (+ numer rejestracyjny). Karta pojazdu stanowi zatem fizyczny odpowiednik internetowej bazy danych o pojeździe, uzupełniony o informacje odnośnie m.in. montażu instalacji LPG, zmian konstrukcyjnych, wyrobienia wtórników tablic rejestracyjnych czy zamontowaniu haka holowniczego.

Zobacz i pobierz inne nasze wnioski:

Wniosek o rejestrację pojazdu

Wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej

Wniosek o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej

Wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego

Upoważnienie do wykonania czynności związanych z rejestracją pojazdu

Bez karty pojazdu nie uda nam się zarejestrować pojazdu, dlatego tak ważne jest dopilnowanie, by znalazła się ona w dokumentacji interesującego nas samochodu. Jej brak, jak i dołączenie świeżo wydanej karty, nie najlepiej świadczą o sprzedającym, który najprawdopodobniej ma coś na sumieniu. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że książeczkę po prostu zgubimy lub przez przypadek zniszczymy. Bardziej prawdopodobna jest ta pierwsza opcja, ponieważ karty pojazdu nie trzeba ze sobą wozić ani na co dzień, ani na przegląd. Tym sposobem właściciel auta nie zawsze pamięta, gdzie ją schował, i tym samym musi wyrobić nowy dokument. Nie będzie on jednak miał takiej mocy jak stara karta, bowiem zabraknie na nim najistotniejszego elementu karty pojazdu, czyli danych poprzednich właścicieli.

Wniosek o wydanie karty pojazdu lub jej wtórnika

Aby wyrobić nową kartę pojazdu, trzeba zdać stary (uszkodzony) dokument albo złożyć oświadczenie o utracie karty pojazdu, składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Poza tym trzeba wypełnić stosowny wniosek, który przedstawiamy poniżej w formacie DOC i PDF. Nie różni się on w znacznym stopniu od odpowiedników odnośnie wydania nowego dowodu rejestracyjnego czy wtórników tablic. Oprócz tego urzędnik może nas poprosić o ukazanie polisy OC i dowodu rejestracyjnego.

Oświadczenie o utracie karty pojazdu – PLIKI DO POBRANIA

Oświadczenie o utracie karty pojazdu – wzór (DOC)
Oświadczenie o utracie karty pojazdu – wzór (PDF)

Wniosek o wydanie karty pojazdu – PLIKI DO POBRANIA

Wniosek o wydanie karty pojazdu – wzór (DOC)
Wniosek o wydanie karty pojazdu – wzór (PDF)

Ile kosztuje wydanie nowej karty pojazdu?

Wyrobienie nowej karty pojazdu zawsze kosztuje tyle samo – 75,50 zł. Teoretyczny czas oczekiwania na dokument wynosi 30 dni, w praktyce nową książeczkę odbierzemy już po kilkunastu dniach.

Zanim zdecydujemy się w 2021 roku wyrobić nową kartę pojazdu, sprawdźmy, czy w życie nie weszła regulacja likwidująca ten dokument. Oficjalnie ma to nastąpić do 4 września 2022 roku.

Redakcja poleca również:

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęstsze błędy pojawiające się przy rejestracji auta

Przerejestrowanie samochodu. Ile kosztuje, w jakim czasie od zakupu?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji