KalkulatoryKalkulator VAT brutto-netto

Kalkulator VAT brutto-netto

Ile zapłacimy VAT-u kupując samochód z ceną netto? Ile w cenie brutto jest VAT-u? Oto nasz kalkulator brutto-netto i netto-brutto.

Kalkulator brutto-netto i netto-brutto (VAT)

Poniżej przedstawiamy kalkulator, który w prosty i szybki sposób przeliczy ceny netto-brutto oraz brutto-netto oraz poda wartość VAT. Wystarczy wybrać odpowiednią stawkę VAT (domyślnie ustawione jest 23%)

Z pewnością wielu z nas słyszało o pojęciach brutto i netto, jednak dla wielu osób wcale nie musi być takie łatwe zdanie sobie sprawy z różnic pomiędzy tymi pojęciami. Terminy brutto i netto są często mylone co doprowadza do wielu problemów.

Brutto i netto – zasadnicze informacje

Brutto i netto to terminy stosowane w branży finansowej oraz przy opisywaniu mas (wagi) towarów. Różnią się one tym, że brutto zawiera wszystkie obciążenia podatkowe, a netto nie. Terminy te mają zastosowanie do określania cen produktów w sklepie, wynagrodzeń w organizacjach, charakteryzowania aktywów lub do wskazywania masy. W przypadku mas pojęcie brutto odnosi się do masy towaru wraz z masą opakowania.

Więc czym są ceny brutto i netto?

Oba pojęcia mają związek z wartościami wyrażonymi w pieniądzu, np. cenie towaru lub usługi. Różnicą jest to, że brutto zawiera wszystkie dodatkowe obciążenia, takie jak cło, akcyza i podatki. Brutto oznacza wartość z obciążeniami, natomiast netto wskazuje wartość bez nich. Te dwa terminy szeroko stosowane są na całym świecie, aby określać ceny produktów sklepowych, wynagrodzenia, aktywa finansowe.

Cena brutto a cena netto – różnice w praktyce

Czasami można zauważyć, że sklep wyodrębnia ceny brutto i netto. Pierwsza oznacza wartość produktu lub usługi razem z doliczonym podatkiem VAT, z kolei cena netto odnosi się do wartości bez VAT. Różnicą pomiędzy tymi dwoma jest to, że cena brutto obejmuje nie tylko cenę samego produktu, ale także dodatkowe składowe, takie jak cło czy akcyza. Jako konsument trzeba mieć na uwadze całkowitą kwotę końcową – czyli cenę brutto – to ją bowiem musimy zapłacić sprzedawcy.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji