Wzorce pismUmowa kupna-sprzedaży samochodu (polsko-niemiecka). Jak kupić auto w Niemczech?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu (polsko-niemiecka). Jak kupić auto w Niemczech?

Wybierając się po używany samochód do Niemiec warto zawczasu przygotować sobie dwujęzyczny wzór umowy kupna-sprzedaży, tj. dokument polsko-niemiecki. Jakich formalności należy dopełnić podczas kupowania auta w Niemczech?

Sprzedając/kupując samochód, ale także motocykl, przyczepę, motorower czy ciągnik rolniczy zawsze sporządzamy z drugą stroną umowę sprzedaży pojazdu, zwaną też potocznie umową kupna-sprzedaży. W ten sposób udowadniamy zbycie pojazdu na rzecz nowego właściciela i mamy dowód sfinalizowania transakcji i otrzymania należnej kwoty, a kupujący – jej wpłacenia. Tym samym potwierdzamy również, że auto nie jest już naszą własnością i, teoretycznie, nie ponosimy odpowiedzialności za popełnione nim w okresie późniejszym czyny (np. stłuczkę lub co gorsza wypadek). Prawidłowe sporządzenie umowy sprzedaży samochodu jest szczególnie ważne w momencie dokonywania transakcji z obcokrajowcem. W polskich realiach przeważnie odbywa się to z obywatelami Ukrainy (gdy samochód sprzedaje Polak) lub z Niemcami (wtedy to my najczęściej jesteśmy stroną kupującą). Statystyki bowiem nie kłamią – ponad połowa sprowadzanych do Polski samochodów używanych pochodzi właśnie od naszych zachodnich sąsiadów.

Pobierz inne nasze wzory umów sprzedaży:

Gotowy wzór umowy sprzedaży samochodu + cenne porady na temat kupna i rejestracji auta

Gotowy wzór umowy sprzedaży motocykla + cenne porady na temat kupna i rejestracji jednośladu

Gotowy wzór umowy sprzedaży motoroweru + cenne porady na temat kupna i rejestracji motoroweru

Gotowy wzór umowy sprzedaży przyczepy + cenne porady na temat kupna i rejestracji przyczepy

Gotowy wzór umowy sprzedaży ciągnika rolniczego + cenne porady na temat kupna i rejestracji traktora

Gotowy wzór umowy sprzedaży uszkodzonego samochodu – jak ją dobrze spisać?

Gotowy wzór umowy sprzedaży samochodu w języku ukraińskim

Co prawda istnieje wiele firm świadczących usługi sprowadzania samochodów z Niemiec, ale, jak powszechnie wiadomo, najwięcej pewności przy zakupie dadzą osobiste oględziny i samodzielne dokonanie transakcji. Oczywiście podjęcie takiej decyzji wiąże się z dodatkowymi kosztami, m.in. podróży do Niemiec, ewentualnego noclegu (choć, przy sprawnym przeprowadzaniu formalności, wszystko powinniśmy załatwić jednego dnia) czy tłumaczenia otrzymanych od sprzedającego dokumentów. By poczuć się odrobinę pewniej podczas finalizowania transakcji z obywatelem Niemiec, warto zawczasu przygotować sobie polsko-niemiecki wzór umowy sprzedaży samochodu: będziemy mieli wtedy pewność, że rozumiemy wszystko, co potwierdzamy własnym podpisem. Poniżej przedstawiamy cechy szczególne umowy sprzedaży auta w dwóch językach – polskim i niemieckim.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu (polsko-niemiecka) – co powinna zawierać? Wzór dokumentu

Analogicznie do standardowego wzorca umowy sprzedaży samochodu, na odpowiedniku polsko-niemieckim powinny znaleźć się informacje o sprzedającym/sprzedających oraz o kupującym/kupujących. Tym samym trzeba podać imiona i nazwiska, adresy zamieszkania oraz serię i numer dokumentów tożsamości. Odnośnie samego przedmiotu transakcji, czyli samochodu, wpisujemy następujące parametry:

  • marka i model auta;
  • rok produkcji;
  • numer rejestracyjny;
  • data pierwszej rejestracji;
  • numer nadwozia (VIN);
  • pojemność skokowa silnika;
  • stan licznika (przebieg);
  • numer karty pojazdu;
  • uwagi, tj. informacje o wyposażeniu i stanie technicznym (sprawny/uszkodzone) i inne.

Nie można zapomnieć o podaniu kwoty, za jaką został sprzedany pojazd (w liczbach i słownie) oraz wpisaniu daty i godziny transakcji wraz z miejscowością. Umowę sporządzamy w dwóch egzemplarzach, na każdej powinny znaleźć się podpisy obu stron transakcji. Poniżej udostępniamy gotowe wzory dwujęzycznych umów sprzedaży auta, tj. polsko-niemieckich, w formatach DOC i PDF.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu (polsko-niemiecka) – PLIKI DO POBRANIA

Umowa kupna-sprzedaży samochodu (polsko-niemiecka) – wzór (DOC)
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (polsko-niemiecka) – wzór (PDF)

Jak kupić samochód w Niemczech?

Jeśli chcemy wracać nowo kupionym autem do Polski „na kołach”, czeka nas jeszcze wizyta w niemieckim wydziale komunikacji. Tam składamy wniosek o wyrejestrowanie auta, chyba że zrobił to już wcześniej poprzedni właściciel. Obowiązkowy krok stanowi jednak wyrobienie tzw. wywozowych tablic rejestracyjnych, tymczasowego dowodu rejestracyjnego oraz krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Te formalności będą nas kosztować ok. 100 euro, a drugie tyle powinniśmy uiścić na stacji diagnostycznej, gdy samochód nie posiada aktualnego badania technicznego. Dopiero teraz, po zamontowaniu tymczasowych numerów rejestracyjnych i „załatwieniu przeglądu”, można udać się w drogę do Polski.

Wzory umów sprzedaży samochodu z uwzględnieniem dwóch kupujących i sprzedających:

Umowa sprzedaży samochodu od dwóch sprzedających. Jak ją spisać, wzór dokumentu

Umowa sprzedaży samochodu od dwóch kupujących. Jak ją spisać, wzór dokumentu

Umowa sprzedaży samochodu (dwóch sprzedających, dwóch kupujących). Jak ją spisać, wzór dokumentu

Po powrocie do kraju czekają nas formalności związane z opłaceniem podatku akcyzowego, który wynosi 3,1% (pojemność silnika do 2000 cm³) lub 18,6% od wartości pojazdu (pojemności większe niż 2000 cm³). Termin zapłaty wynosi 30 dni, ale lepiej uiścić ją w pierwszej kolejności, by mieć zapas czasu na zarejestrowanie auta w Polsce (musimy to zrobić przed upływem terminu ważności tymczasowych tablic rejestracyjnych). W tym celu należy zabrać ze sobą dowód obowiązującego badania technicznego – albo przeprowadzonego w Niemczech, albo już w Polsce (tzw. zerowy przegląd kosztuje 170 zł). W kwestii tłumaczenia posiadanych dokumentów należy zasięgnąć informacji w lokalnym wydziale komunikacji: niektóre urzędy nadal wymagają dostarczenia ich po przetłumaczeniu, innym w zupełności wystarczają dokumenty w języku niemieckim (jeżeli nie widnieją na nich żadne dodatkowe adnotacje). Spisując dwujęzyczną umowę sprzedaży przynajmniej tą kwestię mamy „z głowy”. Koszt rejestracji sprowadzonego samochodu, głównie z uwagi na konieczność wyrobienia nowej karty pojazdu, wynosi 256 zł.

Redakcja poleca również:

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęściej popełniane błędy przy procesie rejestracji

Jakie formalności załatwić po sprzedaży pojazdu?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji