NowościAnalizaPołowa sprowadzonych aut pochodzi z Niemiec! Jakie marki najczęściej importowaliśmy w 2018...

Połowa sprowadzonych aut pochodzi z Niemiec! Jakie marki najczęściej importowaliśmy w 2018 r.?

Volkswagen z Niemiec – oto wzorcowy przykład sprowadzanego do Polski samochodu. Jakie mieliśmy preferencje w imporcie używanych aut w 2018 roku?

Polacy nie próżnują i nie mają żadnych oporów przed sprowadzaniem samochodów zza granicy. Według danych Ministerstwa Finansów ubiegły rok przyniósł ponad 945 tysięcy nowych aut na naszych drogach, a wartość sprowadzonych pojazdów oszacowano na 16 miliardów złotych. Spory udział mają w tym handlarze, przywożący do Polski tanie samochody i sprzedający je po drobnych naprawach z zyskiem. Według raportu serwisu świadczącego usługi transportowe Clicktrans.pl, liderem wśród marek już od lat pozostaje Volkswagen – auta producenta z Wolfsburga stanowią bowiem 10,5% ogólnego importu aut do Polski. Drugie jest Audi, nadrabiające zresztą szybko straty względem VW (10,24%): jeszcze 3 lata temu popularność tej marki wśród importerów była mniejsza o 3 punkty procentowe. Trzeci jest Opel (8,4%), dalej, po kolei, BMW, Mercedes, Renault, Ford, Peugeot, Citroen i Fiat.

Najpopularniejsze marki
Najpopularniejsze marki sprowadzanych do Polski samochodów | fot. Clicktrans.pl

Biorąc pod uwagę popularność poszczególnych marek w europejskich państwach, najwięcej aut przywożonych do nas z Holandii i Niemiec to właśnie Volkswageny, z Włoch, Wielkiej Brytanii i Szwecji – Audi, z Belgii – Ople, a z Francji – Renault. Co ciekawe, Polacy coraz rzadziej decydują się na sprowadzanie „francuzów”. Najbardziej straciło Renault, które jeszcze w 2013 roku było drugą najchętniej importowaną marką. Teraz, z 6-procentowym udziałem, wylądowała na 6. miejscu.

Najpopularniejsze państwa
TOP 5 państw, z których najczęściej pochodzą sprowadzane do Polski auta | fot. Clicktrans.pl

Skąd pochodzą importowane do nas samochody?

Najwięcej używanych aut trafia do nas z Niemiec. W ubiegłym roku samochody jeżdżące u naszych zachodnich sąsiadów stanowiły niemal połowę łącznej puli importowanych aut – dokładnie 47,24%, czyli niemal o 4% więcej niż w 2017 roku. Drugim, ale znacznie mniej popularnym rynkiem została Francja (9,56% udziału), potem Wielka Brytania (9,31%), Belgia (6,05%) i Holandia (5,93%). W przypadku Francji i Wielkiej Brytanii spadek udziału w imporcie nie przeszkodził w zajęciu miejsc na podium.

Z jakich państw importujemy auta? Nawet z Burundi!

Dokąd przyjeżdżają sprowadzone auta?

Najwięcej importowanych samochodów trafia do trzech polskich województw: mazowieckiego (prawie 13%), śląskiego (11,2%) i małopolskiego (prawie 11%). Oznacza to, że trzy najpopularniejsze rejony zajmują ponad 1/3 ogólnego importu używanych aut do Polski (35%). Rozkład na miasta jest już znacznie większy. Najwięcej aut (4,6%) trafia do Warszawy, Krakowa (3,54%) i Wrocławia (2,76%). Pierwsza 10. miasta zajmuje jednak tylko 22% zleceń transportu samochodów do Polski.

Najpopularniejsze województwa
Udział województw w ogólnym imporcie samochodów do Polski | fot. Clicktrans.pl

Ile kosztuje sprowadzenie auta?

Przywiezienie samochodu do Polski można zorganizować samodzielnie lub zlecić to jednej z wielu firm zajmujących się tego typu sprawami (np. cargo.pl, transporty77.pl czy wspomniany wcześniej clicktrans.pl). Koszty sprowadzenia auta zależą od wielu czynników: rodzaju, stanu samochodu, odległości od Polski oraz ceny za 1 kilometr. Według raportu Clicktrans.pl kilometr najmniej kosztuje przy imporcie z Wielkiej Brytanii (1,11 zł), najwięcej – z Austrii (1,87 zł). Pomimo wysokiej ceny za kilometr najtaniej wychodzi import z Niemiec (1255 zł), najdrożej – z Hiszpanii (3349 zł). Dużo zapłacimy przy transporcie auta z Włoch i Francji (ponad 2 tys. zł). Oscylując z krajach położonych bliżej Polski powinniśmy „zamknąć” się w kwocie 1500 zł.

Polecamy również:

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji