Wzorce pismUmowa kupna-sprzedaży ciągnika rolniczego. Jak zarejestrować traktor?

Umowa kupna-sprzedaży ciągnika rolniczego. Jak zarejestrować traktor?

Zakup i rejestracja ciągnika rolniczego odbywa się na podobnych zasadach do tych obowiązujących przy samochodach osobowych. Oto gotowy wzór umowy sprzedaży traktora i przydatne porady przy rejestracji ciągnika rolniczego.

Osoby planujące zakup ciągnika rolniczego czasami zachodzą w głowę, jaki wzór umowy sprzedaży przygotować na czas transakcji. Dokument ten stanowi potwierdzenie faktu, że zostaliśmy nowym właścicielem pojazdu, a dla sprzedającego oznacza dowód jego zbycia. Od właściwego sporządzenia kupna sprzedaży zależy wobec tego cały późniejszy proces przerejestrowania traktora na siebie. W związku z sytuacją epidemiologiczną czas ten do odwołania został przedłużony z 30 do 180 dni. Dlatego tak ważne jest, by podczas dokonywania formalności zabrać ze sobą odpowiedni wzór umowy sprzedaży, potocznie nazywanej też umową kupna-sprzedaży. W przypadku ciągnika rolniczego tylko detale różnią ją od dokumentu podpisywanego podczas kupowania auta osobowego.

Poniżej przedstawiamy gotowe wzory umów kupna-sprzedaży ciągnika rolniczego w formatach DOC i PDF.

Umowa kupna-sprzedaży ciągnika rolniczego – PLIKI DO POBRANIA

Umowa kupna-sprzedaży ciągnika rolniczego – wzór (DOC)
Umowa kupna-sprzedaży ciągnika rolniczego – wzór (PDF)

Spisanie umowy sprzedaży i opłacenie podatku PCC-3

Sporządzając umowę trzeba zawczasu potwierdzić tożsamość sprzedającego bądź też kupującego. Jeśli osoba sprzedająca nie widnieje w dowodzie rejestracyjnym, powinna pokazać oryginały wszystkich poprzednich umów sprzedaży. W dokumencie należy wpisać takie informacje jak marka/model traktora, numery rejestracyjny, silnika i VIN, jego przebiegdata transakcji (najlepiej z godziną) i kwota, za jaką został sprzedany ciągnik. Stanowi ona podstawę do wyliczenia podatku od kupna pojazdu, którego należy uiścić w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni. Od wypełniania deklaracji PCC-3 zwolnieni są tylko nowi właściciele ciągników rolniczych kosztujących mniej niż 1000 zł, zakupionych na terenie Unii Europejskiej oraz kupionych na fakturę VAT. W przypadku tak intensywnie użytkowanych pojazdów, jakimi niewątpliwie są ciągniki rolnicze, w umowie sprzedaży warto zawrzeć wszelkie uwagi na temat konkretnego egzemplarza, tj. niedziałające wyposażenie, uszkodzenia mechaniczne czy zewnętrzne. Pozwoli to uniknąć późniejszych kłopotów związanych z roszczeniami nowego właściciela.

Rejestracja ciągnika rolniczego: dokumenty

Do wydziału komunikacji udajemy się z następującymi dokumentami:

  • czytelnie i prawidłowo wypełniona umowa kupna-sprzedaży ciągnika rolniczego, lub faktura zakupu w przypadku traktora kupionego w salonie;
  • aktualny dowód rejestracyjny z badaniem technicznym (może być potwierdzone zaświadczeniem od diagnosty);
  • potwierdzenie obowiązującej polisy OC;
  • tablica rejestracyjna;
  • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu.

Rejestracja ciągnika nie powiedzie się, jeśli zapomnimy własnego dokumentu tożsamości lub nie zabierzemy wypełnionego pełnomocnictwa, jeśli wykonujemy proces rejestracji za kogoś (płatne dodatkowo 17 zł, gdy dotyczy to osoby spoza kręgu rodzinnego).

Pobierz inne nasze wzory umów sprzedaży:

Gotowy wzór umowy sprzedaży samochodu + cenne porady na temat kupna i rejestracji auta

Gotowy wzór umowy sprzedaży motocykla + cenne porady na temat kupna i rejestracji jednośladu

Gotowy wzór umowy sprzedaży motoroweru + cenne porady na temat kupna i rejestracji motoroweru

Gotowy wzór umowy sprzedaży przyczepy + cenne porady na temat kupna i rejestracji przyczepy

Rejestracja ciągnika rolniczego – koszty

Oprócz podatku od zakupu, nowego właściciela jednośladu czekają jeszcze koszty związane z rejestracją traktora. Trzeba przygotować tyle gotówki, ile muszą poświęcić użytkownicy motocykli, czyli:

  • 54,50 zł za nowy dowód rejestracyjny
  • 14 zł za pozwolenie czasowe
  • 12,50 zł za nalepkę legalizacyjną

Razem: 81 zł. Jeśli ciągnik rolniczy kupimy w innym powiecie niż jesteśmy zameldowani, musimy zapłacić 40,50 zł za nową tablicę rejestracyjną, a to daje ostateczny rachunek w wysokości 121,50 zł. Prawo nie dopuszcza możliwości zarejestrowania ciągnika rolniczego na indywidualny numer rejestracyjny.

Redakcja poleca również:

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęściej popełniane błędy przy procesie rejestracji

Jakie formalności załatwić po sprzedaży pojazdu?

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji