PoradyPoradyBłędy kupujących używane auto: brak ciągłości umów sprzedaży

Błędy kupujących używane auto: brak ciągłości umów sprzedaży

Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym nie figurują dane sprzedającego, podstawą do przerejestrowania są umowy pośrednie. Ich brak to poważny problem – uniemożliwia rejestrację pojazdu!

Prawo nie wymaga, by osoba sprzedająca samochód figurowała w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel pojazdu. Taka sytuacja ma miejsce, gdy pojazd został kupiony, ale nie przerejestrowany. Sprzedający musi jednak być uprawniony do sprzedania pojazdu – umożliwia to m.in. wcześniejsza umowa zakupu. Jej oryginał (a nie kserokopia!) musi zostać przekazany kolejnemu nabywcy pojazdu. Stanowi bowiem podstawę dla przerejestrowania auta.

Zobacz też: Wzór umowy kupna-sprzedaży pojazdu

Samochód z zagranicy

W przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy część handlarzy proponuje swoim klientom „spisanie” umowy z zagranicznym właścicielem pojazdu. W takiej sytuacji w umowę są wpisywane dane osoby figurującej w dowodzie rejestracyjnym (lub jej częściowo fikcyjne dane, np. dotyczące adresu) oraz ostatecznego nabywcy auta.

Ciaglosc umow - rejestracja pojazdu
Nawet kupując samochód w komisie należy spisywać umowę z przedsiębiorcą, a nie z danymi klienta, który wstawił auto do komisu. W przeciwnym razie dochodzenie własnych praw po wykryciu problemów z pojazdem może okazać się trudne bądź niemożliwe.

Sporządzenie takiej fałszywej umowy naraża kupującego na odpowiedzialność. Na tym jednak nie koniec. Osoba lub firma, która sprowadziła samochód do Polski w ogóle nie figuruje w dokumentach. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z pojazdem (np. wad prawnych czy ukrytych usterek) nabywca nie będzie mógł dochodzić swoich praw lub będzie to bardzo mocno utrudnione. Dla własnego dobra nie warto przystawać na propozycję spisania umowy „z Niemcem”.

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

4 KOMENTARZE

    • Niestety znalazłem się w takiej sytuacji, samochód nie został przerejestrowany przez właściciela a na jednej z poprzednich umów brak podpisu współwłaściciela, którego nie da się odnaleźć bo podobno jest za granicą… Walczę już od dawna i brak rozwiązania. Jeśli ktoś wie jak to zrobić to chętnie przyjmę rady.

  1. bardzo dziwne przepisy będąc właścicielem pojazdu i mając umowę kupna sprzedaży nie można nie ma możliwości zarejestrowania ponieważ Brakuje jakiejś tam poprzedniej umowy
    to chore państwo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji