Wzorce pismWniosek o dokonanie zmian/wpisanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

Wniosek o dokonanie zmian/wpisanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

Każdą zmianę odnośnie własności i danych technicznych samochodu trzeba zgłosić do wydziału komunikacji. Przedstawiamy wzór wniosku o dokonanie zmian w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Do tej pory kierowcy najczęściej wymieniali dowody rejestracyjne po wykorzystaniu wszystkich miejsc na pieczątki ze stacji diagnostycznych. Od połowy grudnia 2020 r. nie muszą już tego robić, w związku z czym większość dowodów najprawdopodobniej na długie lata pozostanie w szufladach. Trzeba jednak pamiętać, że stanowi on pełnoprawne kompendium wiedzy na temat samochodu, stąd powinny się w nim znajdywać tylko i wyłącznie aktualne dane. Dopóki nie ingerujemy w konstrukcję auta i użytkujemy go w „normalny sposób”, nie wymagają one „odświeżenia” niemal przez całe życie samochodu.

Zdarza się jednak, że w międzyczasie do auta założymy instalację gazową, zamontujemy hak holowniczy lub zwiększymy moc jednostki napędowej czy też przystosujemy go do trudnego terenu. By poruszać się autem w pełni legalnie, wszystkie tego typu odstępstwa od „oryginału” należy wpisać do dowodu rejestracyjnego. Na rynku wtórnym nie brakuje również samochodów o specjalnym zastosowaniu (taxi, nauka jazdy), które po zakończeniu „kariery” służą jako zwyczajny środek transportu. Usunięciu dodatkowego wyposażenia lub jego zainstalowaniu również powinna towarzyszyć odpowiednia adnotacja w dowodzie rejestracyjnym. Tak samo z dodaniem/usunięciem współwłaściciela. Na wprowadzenie aktualnych danych lub wpisanie adnotacji do dowodu rejestracyjnego właściciel pojazdu ma 30 dni od zaistnienia tych zmian.

Zobacz inne nasze wnioski:

Wniosek o wydanie karty pojazdu

Wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej

Wniosek o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej

Wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego

Zbiorowy wniosek o wydanie wtórników lub wymianę dokumentów

Powyżej wymieniliśmy najczęstsze przyczyny konieczności dokonania zmian w dowodzie rejestracyjnym. Dopóki mowa o aktualizowaniu informacji w adnotacjach urzędowych (wpisanie haka, LPG, współwłaściciela), dokumentu nie trzeba wymieniać – następuje wykreślenie starych danych i wpisanie nowych. Co innego, jeśli zmianom uległy parametry techniczne samochodu lub należy je skorygować: wtedy bez nowego dowodu się nie obędzie.

By dokonać zmian w dowodzie rejestracyjnym, trzeba złożyć właściwy wniosek w wydziale komunikacji. Przygotowaliśmy wzór takiego pisma w formatach DOC i PDF. Pamiętajmy, by wypełnić go na spokojnie, najlepiej w domowym zaciszu przed udaniem się do starostwa powiatowego – posiada on bowiem wiele miejsc do zaznaczenia, z czego większość trzeba zwyczajnie pominąć (o ile chcemy zaktualizować jedną, konkretną kwestię w dowodzie).

Wniosek o zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym – PLIKI DO POBRANIA

Wniosek o zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym – wzór (DOC)
Wniosek o zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym – wzór (PDF)

Przed wyruszeniem w drogę do wydziału komunikacji zadbajmy o zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich niezbędnych dokumentów. Obligatoryjnie należy zabrać aktualny dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (o ile została wydana), a także własny dowód tożsamości. Pozostałe pisma uzależnione są od sprawy, którą chcemy załatwić. W zależności od sytuacji urzędnik może m.in. żądać:

  • potwierdzenia z uprawionego zakładu mechaniki pojazdowej o zgodności danych technicznych z kodeksem drogowym;
  • zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów o zmianie parametrów technicznych samochodu bądź zamontowaniu dodatkowych akcesoriów (np. haka holowniczego);
  • świadectwa homologacji (przy zmianach DMC pojazdu lub nacisków na oś);
  • świadectwa homologacji butli LPG wraz z dokumentami potwierdzającymi montaż instalacji;
  • postanowienia sądowego (np. przy wykreśleniu wpisu o zastawie rejestrowym);
  • dowodu osobistego z aktualnymi danymi (w przypadku zmian informacji odnośnie właściciela pojazdu.

Redakcja poleca również:

Wniosek o rejestrację pojazdu

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęstsze błędy pojawiające się przy rejestracji auta

Przerejestrowanie samochodu. Ile kosztuje, w jakim czasie od zakupu?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji