Wzorce pismWypowiedzenie umowy OC. Jak to zrobić? Wzór dokumentu

Wypowiedzenie umowy OC. Jak to zrobić? Wzór dokumentu

Ceny polis OC szybko rosną, ale porównywarki ubezpieczeń pozwalają na szybkie znalezienie tańszego ubezpieczenia. Jego wykupienie trzeba połączyć z wypowiedzeniem dotychczasowej umowy OC. Podpowiadamy, jak wypowiedzieć umowę ubezpieczenia pojazdu i zawrzeć nową.

Aby wypowiedzieć umowę OC, trzeba pilnować terminów – można to zrobić najpóźniej jeden dzień przed końcem okresu umowy. Oświadczenie musi zostać złożone w formie pisemnej bezpośrednio u ubezpieczyciela, u agenta lub pocztą, za pośrednictwem listu poleconego. Z dniem 11 lutego 2012 roku weszły w życie przepisy mówiące o tym, że o terminie złożenia wypowiedzenia decyduje data stempla pocztowego, a nie odbiór dokumentu przez ubezpieczyciela, jak miało miejsce wcześniej. W przypadku przekroczenia terminu obowiązywania umowy zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy.

Najlepsze firmy ubezpieczeniowe w rankingu Marka Nr 1

Jeżeli kierowca przed upływem okresu ubezpieczeniowego wykupi OC na kolejny okres u innego ubezpieczyciela, ale zapomni wypowiedzieć dotychczasową polisę – będzie mógł to zrobić. Umowę automatycznie przedłużoną można wypowiedzieć nawet po dniu jej rozpoczęcia. Za okres do złożenia wypowiedzenia (czyli czas objęcia auta podwójnym ubezpieczeniem) trzeba będzie jednak zapłacić składkę.

Wypowiedzenie umowy OC – wzory do pobrania

Wypowiedzenie umowy OC – wzór (DOC)
Wypowiedzenie umowy OC – wzór (PDF)

Co trzeba wiedzieć o obowiązkowym ubezpieczeniu OC (odpowiedzialności cywilnej)?

Automatyczne przedłużanie, terminy i kary za brak OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Muszą posiadać je także samochody, motocykle czy motorowery, które nie są eksploatowane, nie posiadają ważnego badania technicznego, itd. Krótkoterminowe OC przewidziano jedynie dla pojazdów historycznych, wolnobieżnych, zarejestrowanych czasowo (obecnie czasowe wycofanie z ruchu dotyczy tylko wąskiej grupy pojazdów, tj.: samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych, autobusów) oraz zarejestrowanych za granicą do czasu rejestracji ich w Polsce (z ograniczeniem do 30 dni) – wyjątki nie dotyczą więc normalnie eksploatowanych samochodów czy motocykli.

Jazda bez OC – kary

Za brak polisy OC właścicielowi pojazdu grożą wysokie kary. Od kilku lat może to wyjść na jaw nie tylko przy kontroli drogowej. Baza ubezpieczonych pojazdów jest coraz bardziej obszerna, a przeszukujący je „robot”, tzw. wirtualny policjant, każdego roku wyławia dziesiątki tysięcy pojazdów bez OC. W takim przypadku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na właściciela pojazdu karę za brak OC. Jest ona uzależniona od typu pojazdu, okresu braku polisy oraz minimalnego wynagrodzenia za płacę w roku kontroli. Kara za brak OC na samochód osobowy wynosi 6020 zł (dwukrotność minimalnego wynagrodzenia). Jeżeli OC nie było wykupione przez 4-14 dni, jest to 3010 zł, natomiast przy trzydniowym braku – 1200 zł. Dla innych pojazdów przewidziano osobne stawki sankcji finansowych, które przedstawiamy w poniższej tabeli.

Jak sprawdzić przebieg ubezpieczenia OC w bazie UFG?

Stawki kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC
Samochody osobowe Samochody ciężarowe, ciągniki, autobusy Pozostałe pojazdy (np.. motocykle)
do 3 dni 1200 zł 1810 zł 200 zł
4-14 dni 3010 zł 4520 zł 500 zł
powyżej 14 dni 6020 zł 9030 zł 1000 zł

Jazda bez OC – odpowiedzialność

Osoba, która decyduje się na jazdę pojazdem bez OC, podejmuje ogromne ryzyko. Jeżeli spowoduje wypadek lub kolizję, nie będzie mogła liczyć na jakąkolwiek formę ochrony. Co prawda UFG wypłaci poszkodowanym odszkodowania czy renty, ale później uruchomi postępowanie regresowe, co oznacza, że sprawca zdarzenia będzie musiał oddać całą kwotę! Średnia kwota do zwrotu to kilkanaście tysięcy złotych, jednak sprawcy najpoważniejszych wypadków, którzy nie mieli OC, muszą oddać przeszło milion złotych!

Na czym oszukują ubezpieczyciele? Jak walczyć o swoje prawa?

Automatyczne przedłużenie polisy

Opóźnienie w opłaceniu składki OC nie zawsze jest powodem do zmartwień. Jeżeli poprzednia polisa została w całości opłacona (jednorazowo lub w ratach), polisa na kolejny rok przedłuży się automatycznie i będzie ważna. Kierowca może jedynie zostać obciążony odsetkami za nieterminową opłatę. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku zakupu samochodu. Z wykupionej polisy można korzystać do końca okresu umowy. Polisa nie przedłuży się automatycznie i właściciel pojazdu musi zadbać o wykupienie nowego OC.

Gotowe wzory innych przydatnych pism:

Wniosek o rejestrację pojazdu

Upoważnienie do rejestracji pojazdu

Wniosek o wydanie wtórników lub wymianę dokumentów pojazdu

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu

Zawiadomienie o nabyciu pojazdu

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji