Wzorce pismZawiadomienie o zbyciu pojazdu: wzór, terminy, zgłoszenie online

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu: wzór, terminy, zgłoszenie online

Od ponad roku obowiązują kary za niezgłoszenie faktu zbycia pojazdu do podległego wydziału komunikacji. Oto wzór zawiadomienia o zbyciu pojazdu.

Do początku 2020 r. kierowcy nie zaprzątali sobie głowy zgłaszaniem zbycia/nabycia pojazdu z uwagi na nie wiążące się z pomijaniem tej czynności sankcje karne. Od 1 stycznia 2020 r. nastąpił przełom w tej sprawie, z niekorzyścią dla kierowców: od tej pory za brak zgłoszenia faktu zbycia/nabycia pojazdu grozi kara pieniężna w wysokości od 200 do 1000 zł. Na tę czynność użytkownicy samochodów mają 30 dni od daty spisania umowy sprzedaży pojazdu, z tym że każda ze stron zgłasza odrębną czynność: sprzedający – zbycie, a kupujący – nabycie auta.

Więcej informacji na temat zgłoszenia zbycia pojazdu

Dlaczego trzeba zgłosić zbycie pojazdu?

Poza konsekwencjami prawnymi, zgłoszenie zbycia samochodu, motocykla lub innego pojazdu leży w dobrym interesie osoby, która go sprzedała. Dopóki tego nie zrobi, nawet po wypełnieniu umowy sprzedaży widnieje ona w bazach Centralnej Ewidencji Pojazdów jako oficjalny właściciel pojazdu, a to pewnego rodzaju furtka do nieuczciwych praktyk stosowanych przez niektóre osoby (np. kradzieży paliwa). Zgłoszenie sprzedaży pojazdu powoduje definitywne odcięcie się od niego, w związku z czym nie zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności za czyny popełnione dawnym samochodem. Nie zawsze muszą to być zamierzone akcje. Często zdarzało się, że „stary” właściciel dostawał mandaty lub zawiadomienia o stawieniu się na komendę z powodu nieświadomych wykroczeń nowego właściciela pojazdu (np. złapanie przez fotoradar lub zaparkowanie w niedozwolonym miejscu).

Gotowe wzory innych przydatnych pism:

Wniosek o rejestrację pojazdu

Upoważnienie do rejestracji pojazdu

Umowa darowizny samochodu

Wniosek o wydanie wtórników lub wymianę dokumentów pojazdu

Jak zgłosić zbycie pojazdu?

Najbardziej tradycyjna metoda opiera się na wizycie w przypisanym do naszego miejsca zamieszkania wydziale komunikacji i złożeniu tam pisemnego zawiadomienia o zbyciu pojazdu. W tym celu należy wcześniej pobrać takie pismo i je na spokojnie wypełnić. Przygotowaliśmy gotowe wzory zawiadomień o zbyciu pojazdu, do pobrania w formatach DOC i PDF. Pamiętajmy o zabraniu, poza zawiadomieniem, własnego dokumentu tożsamości i dowodu zbycia pojazdu (umowę sprzedaży lub darowizny).

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – PLIKI DO POBRANIA

Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – wzór (DOC)
Zawiadomienie o zbyciu pojazdu – wzór (PDF)

W dobie trwającej pandemii rosnącą popularnością cieszą się tzw. zawiadomienia online, które można sfinalizować bez wychodzenia z domu. W tym celu należy założyć profil zaufany w witrynie GOV.pl, wejść w odpowiednią zakładkę (Usługi dla obywatela –> Kierowcy i pojazdy –> Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę) i postępować zgodnie z zaleceniami programu umożliwiającego załatwienie formalności online. Szczegółowe informacje dostępne są na oficjalnej stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.

Redakcja poleca również:

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęstsze błędy pojawiające się przy rejestracji auta

Przerejestrowanie samochodu. Ile kosztuje, w jakim czasie od zakupu?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji