Wzorce pismUmowa kupna-sprzedaży samochodu od dwóch właścicieli. Jak ją spisać?

Umowa kupna-sprzedaży samochodu od dwóch właścicieli. Jak ją spisać?

Spora część samochodów zarejestrowana jest na dwóch współwłaścicieli. Jak w takiej sytuacji spisać umowę kupna sprzedaży? Oto gotowy wzór umowy sprzedaży z uwzględnieniem współwłaścicieli.

Spisanie umowy sprzedaży (zwanej też umową kupna-sprzedaży) stanowi dowód wejścia w posiadanie pojazdu (samochodu, motocykla, przyczepy, ciągnika rolniczego itp.) i uiszczenia za niego opłaty. Bez poprawnie wypełnionej umowy sprzedaży nie uda nam się dokonać obowiązkowej czynności zarejestrowania pojazdu na siebie. W świetle ustawowego terminu na przerejestrowanie samochodu mamy 30 dni. W dobie trwającej pandemii czas ten do odwołania został przedłużony do 180 dni.

Niejednokrotnie możemy się spotkać z sytuacją, że samochód, który chcemy kupić, zarejestrowany jest na więcej niż jedną osobę – ma kilku współwłaścicieli. Najczęściej jest ich dwóch, a do takiego zabiegu uciekają się głównie młodzi kierowcy, którzy – nie chcąc płacić astronomicznych kwot za stawki ubezpieczenia – wpisują się jako współwłaściciel, a głównym właścicielem zostaje np. rodzic. Doświadczony użytkownik auta przez lata jazdy zazwyczaj zdołał wyrobić sobie pokaźne zniżki za OC. Jeśli zsumują się one z zerowym wkładem młodego kierowcy, końcowa kwota polisy będzie znacznie atrakcyjniejsza od tej, którą uiściłby jeden właściciel bez żadnych zniżek. Nic zatem dziwnego, że tego rodzaju „triki” stosowane są na szeroką skalę.

Pobierz inne nasze wzory umów sprzedaży:

Gotowy wzór umowy sprzedaży samochodu + cenne porady na temat kupna i rejestracji auta

Gotowy wzór umowy sprzedaży motocykla + cenne porady na temat kupna i rejestracji jednośladu

Gotowy wzór umowy sprzedaży motoroweru + cenne porady na temat kupna i rejestracji motoroweru

Gotowy wzór umowy sprzedaży przyczepy + cenne porady na temat kupna i rejestracji przyczepy

Gotowy wzór umowy sprzedaży ciągnika rolniczego + cenne porady na temat kupna i rejestracji traktora

Umowa kupna-sprzedaży samochodu od dwóch współwłaścicieli – wzór

Wobec faktu, że niemała część aut posiada co najmniej dwóch współwłaścicieli, zanim udamy się na oględziny samochodu warto przygotować sobie dwa wzorce umów sprzedażyz jednym sprzedającym (właścicielem) i dwoma współwłaścicielami. Unikniemy wtedy dyskomfortu w postaci „przeróbki” standardowego wzorca umowy i zawrzemy wszystkie informacje w sposób czytelny i estetyczny. Poniżej zamieszczamy gotowe do druku umowy kupna-sprzedaży samochodu od dwóch współwłaścicieli.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu od dwóch współwłaścicieli – PLIKI DO POBRANIA

Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch sprzedających) – wzór (DOC)
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch sprzedających) – wzór (PDF)

Umowa kupna-sprzedaży samochodu od dwóch współwłaścicieli – co powinna zawierać?

Owa umowa od standardowej różni się głównie tym, że muszą się w niej znaleźć wszelkie informacje o każdym współwłaścicielu, tj. imiona, nazwiska, adresy zamieszkania i zameldowania, informacje o dowodach osobistych oraz numery PESEL i, jeśli którąś ze stron jest przedsiębiorstwo, numer NIP. Każdy ze współwłaścicieli musi się też własnoręcznie podpisać na umowie. Kwestię uiszczenia zapłaty należy już omówić we własnym zakresie: czy pieniądze wręczyć jednemu ze współwłaścicieli (i wówczas on przekaże należną część drugiemu), czy obojgu w równo wydzielonych połowach.

W pozostałych polach, analogicznie jak w podstawowym typie umowy sprzedaży, zawieramy informacje o pojeździe i ustaloną kwotę sprzedaży. Na górze dokumentu wpisujemy datę i, najlepiej, godzinę transakcji. Pamiętajmy o zweryfikowaniu danych personalnych na umowie z rzeczywistym stanem z dowodów tożsamości. Procedura rejestracji samochodu, włącznie z opłaceniem podatku od kupna pojazdu, przebiega w identyczny sposób, jakbyśmy nabyli auto „w pojedynkę”.

Redakcja poleca również:

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęściej popełniane błędy przy procesie rejestracji

Jakie formalności załatwić po sprzedaży pojazdu?

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji