Wzorce pismPełnomocnictwo - wzór dokumentu. Jak powinno wyglądać upoważnienie?

Pełnomocnictwo – wzór dokumentu. Jak powinno wyglądać upoważnienie?

Pełnomocnictwo jest udzielane osobie, która ma reprezentować mocodawcę przy załatwianiu konkretnych spraw. Co koniecznie musi być uwzględnione w upoważnieniu, aby zostało zaakceptowane?

Pełnomocnictwo – kiedy jest potrzebne?

Pełnomocnictwa są wystawiane głównie przez firmy, które chcą zlecić wykonanie określonych czynności w ich imieniu prywatnej osobie. Jednak nie tylko przedsiębiorstwa mogą wystawiać pełnomocnictwa, mogą to zrobić również zwykłe osoby, które chcą powierzyć komuś innemu załatwienie konkretnej sprawy. Jednak bardzo ważne jest, aby pełnomocnictwo było wystawione na piśmie, w innej formie będzie nieważne.

Najlepszym przykładem może być tutaj zakup samochodu. Jeśli kupujący nie zna się dobrze na szczegółach technicznych pojazdu i formalnościach, a chce mieć pewność, że sprzedawca go nie oszuka, to może wystawić pełnomocnictwo zaufanej osobie, która w jego imieniu przeprowadzi całą procedurę zakupu i będzie dogadywać się ze sprzedawcą.

Jakie są typy pełnomocnictw?

W Polsce wyróżnia się trzy typy pełnomocnictwa: ogólne, rodzajowe oraz szczególne. Dzięki nim pełnomocnik zyskuje prawo do podpisywania dokumentów w imieniu mocodawcy.

Firmy stosują zazwyczaj pełnomocnictwo ogólne. Wspomina się w nim, że pełnomocnik dostał prawo do reprezentowania mocodawcy. Według Kodeksu Cywilnego (art. 98), wykonywane czynności przez pełnomocnika nie mogą przekraczać uprawnień zwykłego zarządu.

Kolejnym typem jest pełnomocnictwo rodzajowe. Taki dokument wystawia się pełnomocnikom, którzy będą zobowiązani do wykonywania konkretnego rodzaju czynności, np. zatrudnianie pracowników, podpisywanie umów, czy pozyskiwanie nowych klientów.

Najbardziej popularnym dokumentem jest pełnomocnictwo szczególne. Tutaj mocodawca przyznaje prawo pełnomocnikowi do reprezentowania go w konkretnej sprawie, chociażby przy sprzedaży czy wspomnianym już zakupie samochodu.

Jak powinno wyglądać pełnomocnictwo?

Taki dokument powinien być jasno określony jako „pełnomocnictwo”. Musi zawierać też datę i miejsce wystawienia w prawym górnym rogu. Oprócz tego trzeba wskazać kto i dla kogo wystawia pełnomocnictwo (w dokumencie należy też podać numer dowodu osobistego pełnomocnika). Oczywiście koniecznie trzeba podać zakres czynności, jakie będą przysługiwać pełnomocnikowi.

Pełnomocnictwo ogólne – wzór do pobrania

Pełnomocnictwo ogólne – wzór (PDF)

O czym trzeba pamiętać przy wystawianiu pełnomocnictwa?

Jeśli chcesz wystawić pełnomocnictwo zaufanej osobie, która będzie odpowiedzialna za sprzedaż lub zakup samochodu, to musisz zapamiętać kilka ważnych rzeczy.

  • Pełnomocnictwo musi być wystawione na piśmie. W innym wypadku taki dokument nie będzie obowiązywał.
  • Pełnomocnikiem może być tylko osoba fizyczna, która ukończyła 18 lat. Nie można powierzyć wykonywania określonych czynności innym spółkom.
  • Trzeba wskazać kto i komu przekazuje pełnomocnictwo. Należy podać podstawowe dane oraz numer dowodu osobistego pełnomocnika.

Wystawienie pełnomocnictwa nie jest trudne, a taki dokument może bardzo ułatwić życie osobie, która nie za bardzo orientuje się w danym obszarze. Dzięki temu zyska pewność, że czynności będą wykonane przez kompetentną i zaufaną osobę.

Redakcja poleca:

Pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu – jak je wypełnić?

Pełnomocnictwo do zawarcia umowy – jak je wypełnić?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji