Wzorce pismJak wypełnić upoważnienie do rejestracji pojazdu? Wzór pełnomocnictwa

Jak wypełnić upoważnienie do rejestracji pojazdu? Wzór pełnomocnictwa

Formalności związane z rejestracją samochodu możemy powierzyć komuś innemu, wystawiając odpowiednie pełnomocnictwo. Jak spisać upoważnienie do rejestracji pojazdu? Czy wystawienie go coś kosztuje?

Po każdorazowym zakupie samochodu, czy to nowego czy z drugiej ręki, mamy obowiązek go zarejestrować lub przerejestrować na siebie. W świetle aktualnych przepisów na sfinalizowanie tego procesu mamy 30 dni od daty widniejącej na umowie kupna-sprzedaży. W związku z pandemią czas ten został wydłużony do 180 dni. W praktyce nie warto z tym zwlekać, ponieważ wydziały komunikacji zazwyczaj funkcjonują na zmienionych zasadach (m.in. umawiają wizyty wyłącznie za pośrednictwem telefonu lub internetu), w związku z czym wszelkie formalności mogą mocno się odwlec w czasie.

Rejestracja pojazdu – czy może ktoś ją wykonać za nas?

Proces rejestracji samochodu, zwłaszcza w trudnych czasach pandemii, nierzadko zajmuje wiele czasu, tj. wymaga spędzenia kilku godzin w budynku wydziału komunikacji, co dla niektórych wiąże się z wzięciem wolnego dnia w pracy. Nie każdy może sobie na to pozwolić, dlatego istnieje możliwość upoważnienia innej osoby do wykonania w naszym imieniu czynności związanych z zarejestrowaniem auta. Jeśli mowa o osobie spokrewnionej z nami w pierwszej linii pokrewieństwa, urzędy nie pobierają opłat za wystawienie pełnomocnictwa. Darmowo można wobec tego upoważnić żonę/męża, matkę/ojca, brata/siostrę lub swoje dzieci. Gdy pełnomocnictwo dotyczy osoby spoza kręgu rodzinnego, musimy uiścić opłatę w wysokości 17 zł lub 22 zł, gdy wystawiamy pełnomocnictwo poświadczone za zgodność z oryginałem.

Pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu – gotowy wzór dokumentu

Upoważnienia często wykorzystywane są również w przypadku dopełniania formalności rejestracji samochodu zakupionego ze współwłaścicielem. W takiej sytuacji do wydziału komunikacji muszą się udać dwaj właściciele, chyba że jeden z nich wystawi drugiemu pełnomocnictwo. Podobnie kwestia rejestracji auta służbowego: wypełnionymi upoważnieniami zazwyczaj dysponują wyznaczeni do tego celu przedstawiciele przedsiębiorstw. Co ciekawe, upoważnienia do rejestracji samochodu nie trzeba koniecznie pobierać z internetu i wypełniać. Pracownicy wydziałów komunikacji akceptują także formy spisane własnoręcznie, pod warunkiem zawarcia w nich kluczowych elementów pełnomocnictwa. Powinny się na nim znaleźć:

  • imię i nazwisko, PESEL i adres osoby upoważniającej i upoważnionej;
  • informacje o pojeździe: marka/model, nr rejestracyjny, nr nadwozia (VIN);
  • zakres upoważnienia (rejestracja/wyrejestrowanie pojazdu, odbiór/wymiana dowodu rejestracyjnego itp);
  • podpis osoby udzielającej pełnomocnictwa.

Ostatni punkt mówi o tym, że inne osoby można upoważniać nie tylko do formalności związanych bezpośrednio z zarejestrowaniem samochodu, ale i np. po odbiór stałego dowodu rejestracyjnego lub przy składaniu wniosku o jego wymianę. Sporządzając pełnomocnictwo własnoręcznie należy dobitnie zaznaczyć zakres upoważnienia i, ewentualnie, określić pokrewieństwo z osobą upoważnioną.

Mimo wszystko najwygodniej jest ściągnąć gotowy wzór upoważnienia do rejestracji samochodu i po prostu go wypełnić. Unikniemy wtedy wątpliwości co do czytelności dokumentu, a wszystkie jego aspekty znajdą się we właściwej kolejności. Zachęcamy do pobrania wzorca pełnomocnictwa do rejestracji pojazdu z naszej strony. Poniżej prezentujemy dokumenty w formacie DOC i PDF.

Pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu – PLIKI DO POBRANIA

Pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu – wzór (DOC)
Pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu – wzór (PDF)

Przekaż osobie upoważnionej niezbędne dokumenty do rejestracji samochodu

By wyjście do wydziału komunikacji przyniosło efekt, należy się do niego odpowiednio przygotować i zawczasu przygotować wszelkie dokumenty. Warto zacząć od wniosku o rejestrację pojazdu, gdyż bez niego w ogólnie nie „uruchomimy” procesu rejestracji. Uzupełnianie wniosku należy rozpocząć od podania danych właściciela pojazdu, czyli imienia i nazwiska, adresu i numeru PESEL. Po drugiej stronie górnej części wniosku wpisujemy miejscowość wraz datą, a także nazwę organu rejestrującego pojazd. W dalszej części zaznaczamy stosowną czynność, którą chcemy wykonać (rejestrację/czasową rejestrację/wyrejestrowanie) i informujemy o zbyciu lub nabyciu przedmiotu wniosku. Poniżej podajemy informacje o pojeździe i sporządzamy listę dokumentów, które dołączamy do wniosku. Kupując nowy samochód powinien nam je dostarczyć dealer. Nabywając używane auto musimy sami się o to zatroszczyć, czyli zgromadzić następujące rzeczy:

Dokumenty te, wraz z wypełnionym wnioskiem o rejestrację pojazdu, najlepiej umieścić w jednej teczce/koszulce i przekazać osobie upoważnionej do załatwienia formalności za nas.

Redakcja poleca również:

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęściej popełniane błędy przy procesie rejestracji

Przerejestrowanie samochodu. Ile kosztuje, w jakim czasie od zakupu?

Najczęstsze błędy pojawiające się przy rejestracji auta

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji