Wzorce pismJak wypełnić upoważnienie do rejestracji pojazdu? Wzór pełnomocnictwa

Jak wypełnić upoważnienie do rejestracji pojazdu? Wzór pełnomocnictwa

Formalności związane z rejestracją samochodu możemy powierzyć komuś innemu, wystawiając odpowiednie pełnomocnictwo. Jak spisać upoważnienie do rejestracji pojazdu? Czy wystawienie go coś kosztuje?

Po każdorazowym zakupie samochodu, czy to nowego czy z drugiej ręki, mamy obowiązek go zarejestrować lub przerejestrować na siebie. W świetle aktualnych przepisów na sfinalizowanie tego procesu mamy 30 dni od daty widniejącej na umowie kupna-sprzedaży. W związku z pandemią czas ten został wydłużony do 180 dni. W praktyce nie warto z tym zwlekać, ponieważ wydziały komunikacji zazwyczaj funkcjonują na zmienionych zasadach (m.in. umawiają wizyty wyłącznie za pośrednictwem telefonu lub internetu), w związku z czym wszelkie formalności mogą mocno się odwlec w czasie.

Rejestracja pojazdu – czy może ktoś ją wykonać za nas?

Proces rejestracji samochodu, zwłaszcza w trudnych czasach pandemii, nierzadko zajmuje wiele czasu, tj. wymaga spędzenia kilku godzin w budynku wydziału komunikacji, co dla niektórych wiąże się z wzięciem wolnego dnia w pracy. Nie każdy może sobie na to pozwolić, dlatego istnieje możliwość upoważnienia innej osoby do wykonania w naszym imieniu czynności związanych z zarejestrowaniem auta. Jeśli mowa o osobie spokrewnionej z nami w pierwszej linii pokrewieństwa, urzędy nie pobierają opłat za wystawienie pełnomocnictwa. Darmowo można wobec tego upoważnić żonę/męża, matkę/ojca, brata/siostrę lub swoje dzieci. Gdy pełnomocnictwo dotyczy osoby spoza kręgu rodzinnego, musimy uiścić opłatę w wysokości 17 zł lub 22 zł, gdy wystawiamy pełnomocnictwo poświadczone za zgodność z oryginałem.

Pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu – gotowy wzór dokumentu

Upoważnienia często wykorzystywane są również w przypadku dopełniania formalności rejestracji samochodu zakupionego ze współwłaścicielem. W takiej sytuacji do wydziału komunikacji muszą się udać dwaj właściciele, chyba że jeden z nich wystawi drugiemu pełnomocnictwo. Podobnie kwestia rejestracji auta służbowego: wypełnionymi upoważnieniami zazwyczaj dysponują wyznaczeni do tego celu przedstawiciele przedsiębiorstw. Co ciekawe, upoważnienia do rejestracji samochodu nie trzeba koniecznie pobierać z internetu i wypełniać. Pracownicy wydziałów komunikacji akceptują także formy spisane własnoręcznie, pod warunkiem zawarcia w nich kluczowych elementów pełnomocnictwa. Powinny się na nim znaleźć:

  • imię i nazwisko, PESEL i adres osoby upoważniającej i upoważnionej;
  • informacje o pojeździe: marka/model, nr rejestracyjny, nr nadwozia (VIN);
  • zakres upoważnienia (rejestracja/wyrejestrowanie pojazdu, odbiór/wymiana dowodu rejestracyjnego itp);
  • podpis osoby udzielającej pełnomocnictwa.

Ostatni punkt mówi o tym, że inne osoby można upoważniać nie tylko do formalności związanych bezpośrednio z zarejestrowaniem samochodu, ale i np. po odbiór stałego dowodu rejestracyjnego lub przy składaniu wniosku o jego wymianę. Sporządzając pełnomocnictwo własnoręcznie należy dobitnie zaznaczyć zakres upoważnienia i, ewentualnie, określić pokrewieństwo z osobą upoważnioną.

Mimo wszystko najwygodniej jest ściągnąć gotowy wzór upoważnienia do rejestracji samochodu i po prostu go wypełnić. Unikniemy wtedy wątpliwości co do czytelności dokumentu, a wszystkie jego aspekty znajdą się we właściwej kolejności. Zachęcamy do pobrania wzorca pełnomocnictwa do rejestracji pojazdu z naszej strony. Poniżej prezentujemy dokumenty w formacie DOC i PDF.

Pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu – PLIKI DO POBRANIA

Pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu – wzór (DOC)
Pełnomocnictwo do rejestracji pojazdu – wzór (PDF)

Przekaż osobie upoważnionej niezbędne dokumenty do rejestracji samochodu

By wyjście do wydziału komunikacji przyniosło efekt, należy się do niego odpowiednio przygotować i zawczasu przygotować wszelkie dokumenty. Warto zacząć od wniosku o rejestrację pojazdu, gdyż bez niego w ogólnie nie „uruchomimy” procesu rejestracji. Uzupełnianie wniosku należy rozpocząć od podania danych właściciela pojazdu, czyli imienia i nazwiska, adresu i numeru PESEL. Po drugiej stronie górnej części wniosku wpisujemy miejscowość wraz datą, a także nazwę organu rejestrującego pojazd. W dalszej części zaznaczamy stosowną czynność, którą chcemy wykonać (rejestrację/czasową rejestrację/wyrejestrowanie) i informujemy o zbyciu lub nabyciu przedmiotu wniosku. Poniżej podajemy informacje o pojeździe i sporządzamy listę dokumentów, które dołączamy do wniosku. Kupując nowy samochód powinien nam je dostarczyć dealer. Nabywając używane auto musimy sami się o to zatroszczyć, czyli zgromadzić następujące rzeczy:

Dokumenty te, wraz z wypełnionym wnioskiem o rejestrację pojazdu, najlepiej umieścić w jednej teczce/koszulce i przekazać osobie upoważnionej do załatwienia formalności za nas.

Redakcja poleca również:

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęściej popełniane błędy przy procesie rejestracji

Przerejestrowanie samochodu. Ile kosztuje, w jakim czasie od zakupu?

Najczęstsze błędy pojawiające się przy rejestracji auta

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji