Czasami w transakcji używanego samochodu bierze udział dwóch sprzedających i dwóch kupujących (tzw. współwłaściciele). Jak wypełnić umowę sprzedaży auta z uwzględnieniem kilku właścicieli?
Kupując używany samochód sporządzamy z jego właścicielem umowę sprzedaży, zwaną też potocznie umową kupna-sprzedaży. Udowadniamy tym samym fakt nabycia przez nas pojazdu (samochodu, motocykla, przyczepy, ciągnika rolniczego itp.) i zapłacenia za niego należnej kwoty. Dla sprzedającego zaś umowa stanowi potwierdzenie, że przekazał samochód w posiadanie kogoś innego i od tej pory nie ponosi już za niego odpowiedzialności. Poprawnie wypełniona umowa sprzedaży jest kluczowym elementem, bez którego nie uda nam się zarejestrować pojazdu na siebie. W świetle ustawowego terminu na przerejestrowanie samochodu mamy 30 dni, ale w dobie trwającej pandemii czas ten do odwołania został przedłużony do 180 dni.
Pobierz inne nasze wzory umów sprzedaży:
Gotowy wzór umowy sprzedaży samochodu + cenne porady na temat kupna i rejestracji auta
Gotowy wzór umowy sprzedaży motocykla + cenne porady na temat kupna i rejestracji jednośladu
Gotowy wzór umowy sprzedaży motoroweru + cenne porady na temat kupna i rejestracji motoroweru
Gotowy wzór umowy sprzedaży przyczepy + cenne porady na temat kupna i rejestracji przyczepy
Gotowy wzór umowy sprzedaży ciągnika rolniczego + cenne porady na temat kupna i rejestracji traktora
Warto wiedzieć o tym, że samochody lub inne pojazdy niekiedy posiadają więcej niż jednego właściciela. Podczas transakcji, wiążącej się ze spisaniem umowy sprzedaży, muszą być zatem obecni w celu złożenia podpisu. W tym celu zawczasu wypada przygotować sobie specjalny wzór umowy sprzedaży z uwzględnieniem współwłaściciela (drugiego sprzedającego). To samo należy zrobić, gdy my sami planujemy zakupić auto i umieścić kogoś jako współwłaściciela. Takie sytuacje przeważnie mają miejsce w przypadku kupna samochodu przez rodzica (doświadczonego kierowcy) i młodego kierowcę (dziecka). Niedoświadczony użytkownik samochodu nie zdążył sobie wypracować wystarczających zniżek do skalkulowania przystępnej stawki OC, w związku z czym, jeśli widnieje w dowodzie jako współwłaściciel, płaci mniej za ubezpieczenie i przy okazji buduje swoją historię ubezpieczeniową, co roku otrzymując kolejne zniżki.
Pobierz wzór umowy sprzedaży z uwzględnieniem dwóch właścicieli:
Umowa sprzedaży samochodu od dwóch sprzedających. Jak ją spisać, wzór dokumentu
Umowa sprzedaży samochodu od dwóch kupujących. Jak ją spisać, wzór dokumentu
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch sprzedających i dwóch kupujących) – wzór
W efekcie czasami dochodzi do sytuacji, gdy w momencie dokonywania jednej transakcji na umowie sprzedaży muszą się znaleźć dane i podpisy czterech osób – dwóch sprzedających i dwóch kupujących. By uniknąć stresu i konsekwencji związanych z nieestetycznym (a przez to nieczytelnym) przerobieniem standardowego wzoru umowy sprzedaży, przygotowaliśmy specjalny wzorzec dokumentu z odpowiednią ilością miejsca na zawarcie wszelkich potrzebnych danych wszystkich osób (stron) transakcji. Zachęcamy tym samym do pobrania naszego wzorca umowy sprzedaży z uwzględnieniem dwóch sprzedających i dwóch kupujących. Udostępniamy pliki w formacie DOC lub PDF.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch sprzedających i dwóch kupujących) – PLIKI DO POBRANIA
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch sprzedających i dwóch kupujących) – wzór (DOC)
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch sprzedających i dwóch kupujących) – wzór (PDF)
Umowa kupna-sprzedaży samochodu (dwóch sprzedających i dwóch kupujących) – co powinna zawierać?
Owa umowa od standardowej różni się głównie tym, że muszą się w niej znaleźć wszelkie informacje o każdym współwłaścicielu, w tym przypadku o dwóch sprzedających i dwóch kupujących, czyli ich imiona, nazwiska, adresy zamieszkania i zameldowania, informacje o dowodach osobistych oraz numery PESEL i, jeśli którąś ze stron jest przedsiębiorstwo, numer NIP. Każdy ze współwłaścicieli-sprzedających i współwłaścicieli-kupujących musi się też własnoręcznie podpisać na umowie. Kwestię zebrania pieniędzy przez kupujących i przekazania ich sprzedającym należy już ustalić we własnym zakresie.
W pozostałych polach, analogicznie jak w podstawowym typie umowy sprzedaży, zawieramy informacje o pojeździe i ustaloną kwotę sprzedaży. Na górze dokumentu wpisujemy datę i, najlepiej, godzinę transakcji. Pamiętajmy o zweryfikowaniu danych personalnych na umowie z rzeczywistym stanem ze wszystkich dowodów tożsamości. Procedura rejestracji samochodu, włącznie z opłaceniem podatku od kupna pojazdu, przebiega w identyczny sposób, jakbyśmy nabyli auto „w pojedynkę”.
Redakcja poleca również:
Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu
Najczęściej popełniane błędy przy procesie rejestracji
Jakie formalności załatwić po sprzedaży pojazdu?
Jak zawsze przyudatne info