Wzorce pismUmowa kupna-sprzedaży uszkodzonego samochodu. Jak ją dobrze spisać?

Umowa kupna-sprzedaży uszkodzonego samochodu. Jak ją dobrze spisać?

Spisując umowę sprzedaży uszkodzonego samochodu należy pamiętać o wypisaniu na niej wszystkich wad pojazdu. Pozostałe kwestie pozostają bez większych zmian.

Każdą sprzedaż pojazdu (samochodu, motocykla, przyczepy, ciągnika rolniczego itp.) dokumentuje spisana przede obydwie strony (sprzedającego/sprzedających i kupującego/kupujących) umowa sprzedaży, potoczniej zwana też umową kupna-sprzedaży. W ten sposób stajemy się w świetle prawa nowymi właścicielami pojazdu i mamy dowód na sfinalizowanie transakcji i wpłacenia należnej kwoty. Sprzedający zaś, dysponując swoim egzemplarzem umowy, potwierdza, że auto nie jest już jego własnością i nie ponosi odpowiedzialności za popełnione nim czyny (np. stłuczkę lub co gorsza wypadek). Poprawnie wypełniona umowa sprzedaży jest kluczowym elementem, bez którego nie uda nam się zarejestrować pojazdu na siebie. W świetle ustawowego terminu na przerejestrowanie samochodu mamy 30 dni, ale w dobie trwającej pandemii nadal obowiązuje wydłużony do odwołania termin wynoszący 180 dni.

Pobierz inne nasze wzory umów sprzedaży:

Gotowy wzór umowy sprzedaży samochodu + cenne porady na temat kupna i rejestracji auta

Gotowy wzór umowy sprzedaży motocykla + cenne porady na temat kupna i rejestracji jednośladu

Gotowy wzór umowy sprzedaży motoroweru + cenne porady na temat kupna i rejestracji motoroweru

Gotowy wzór umowy sprzedaży przyczepy + cenne porady na temat kupna i rejestracji przyczepy

Gotowy wzór umowy sprzedaży ciągnika rolniczego + cenne porady na temat kupna i rejestracji traktora

Pośród zainteresowanych zakupem używanego samochodu nie brakuje osób rozpatrujących oferty wystawionych na sprzedaż aut uszkodzonych. Ich niewątpliwą zaletą jest znacznie obniżona cena, a niekiedy wystarczy wykonać kilka drobnych prac, by samochód prezentował się bez zarzutu. Czasami działa to w drugą stronę: trzeba mnóstwa środków, by przywrócić pojazd do pełnej sprawności, co nie zawsze się opłaca. Nie zawsze też się na to godziliśmy: piętrzące się wydatki mogą wynikać z zatajenia przez kupującego poważnych wad samochodu. Dlatego ważne jest poprawne spisanie umowy sprzedaży niesprawnego samochodu. Poniżej przedstawiamy, co powinno się na niej znaleźć.

Umowa kupna-sprzedaży uszkodzonego samochodu – co powinna zawierać? Wzór dokumentu

Kluczem do właściwego sporządzenia tego dokumentu jest… szczerość osoby sprzedającej. Właściwie to w jego interesie jest wypisanie wszystkich wad samochodu, bo jeśli którąś zatai, a kupujący ją odkryje, będzie musiał ponieść, na drodze przysługującemu kupującemu prawa do rękojmi, finansowe konsekwencje, tj. zapłacić za naprawę z własnej kieszeni albo uiścić odszkodowanie. „Podporę” w zakresie wad ujawnionych stanowi zapis w umowie mówiący o tym, że sprzedający posiada wiedzę na temat mankamentów samochodu i podzielił się nimi z kupującym. Ten z kolei akceptuje stan techniczny auta i nie zgłasza co do niego zastrzeżeń. Co ciekawe, istnieje możliwość wyłączenia lub ograniczenia odpowiedzialności sprzedającego z tytułu rękojmi. Można to uczynić podczas transakcji, tworząc po wcześniejszym ustaleniu z kupującym stosowny zapis w umowie sprzedaży.

Wzory umów sprzedaży samochodu z uwzględnieniem dwóch kupujących i sprzedających:

Umowa sprzedaży samochodu od dwóch sprzedających. Jak ją spisać, wzór dokumentu

Umowa sprzedaży samochodu od dwóch kupujących. Jak ją spisać, wzór dokumentu

Umowa sprzedaży samochodu (dwóch sprzedających, dwóch kupujących). Jak ją spisać, wzór dokumentu

W rubryce „Uwagi/uszkodzenia” należy zatem przedstawić wszelkie usterki, tj. ich rodzaj i zakres uszkodzeń (np. lakieru, nadwozia, zawieszenia, układu jezdnego, silnika itp.). By sprzedający mógł zachować „czyste konto”, w jego interesie leży możliwe jak najdokładniejsze pokazanie wad auta, by nie dać kupującemu pretekstu do późniejszych żądań związanych z wykryciem nieopisanej w umowie usterki (odstąpienia od umowy, naprawienia szkody lub nawet wymiany auta na inne o takiej samej wartości).

By uniknąć stresu i konsekwencji związanych z nieestetycznym (a przez to nieczytelnym) przerobieniem standardowego wzoru umowy sprzedaży, przygotowaliśmy specjalny wzorzec dokumentu z odpowiednią ilością miejsca na zawarcie wszelkich potrzebnych informacji na temat stanu technicznego pojazdu. Zachęcamy tym samym do pobrania naszego wzorca umowy sprzedaży uszkodzonego samochodu. Udostępniamy pliki w formacie DOC lub PDF.

Umowa kupna-sprzedaży uszkodzonego samochodu – PLIKI DO POBRANIA

Umowa kupna-sprzedaży uszkodzonego samochodu – wzór (DOC)
Umowa kupna-sprzedaży uszkodzonego samochodu – wzór (PDF)

Pozostałe części umowy wypełniamy podobnie jak w standardowych wzorach. Wpisujemy zatem dane obu stron umowy, czyli ich imiona, nazwiska, adresy zamieszkania i zameldowania, informacje o dowodach osobistych oraz numery PESEL i, jeśli którąś ze stron jest przedsiębiorstwo, numer NIP. Sprzedający i kupujący muszą własnoręcznie podpisać na umowie, a właściwie na jej dwóch egzemplarzach (dla obu stron).

W pozostałych polach zawieramy podstawowe informacje o pojeździe i ustaloną kwotę sprzedaży. Na górze dokumentu wpisujemy datę i, najlepiej, godzinę transakcji. Pamiętajmy o zweryfikowaniu danych personalnych na umowie z rzeczywistym stanem ze wszystkich dowodów tożsamości. Procedura rejestracji samochodu, włącznie z opłaceniem podatku od kupna pojazdu, przebiega w identyczny sposób, jakbyśmy kupili sprawne auto. Jeśli uszkodzony pojazd nie posiada przeglądu, istnieje możliwość jego czasowej rejestracji, w świetle której mamy 30 dni na naprawę samochodu i przejazd nim, na tymczasowych tablicach, na badanie techniczne.

Redakcja poleca również:

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęściej popełniane błędy przy procesie rejestracji

Jakie formalności załatwić po sprzedaży pojazdu?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji