PoradyPoradyPrzegląd samochodu: ile kosztuje? Jakie usterki powodują negatywny wynik badania technicznego?

Przegląd samochodu: ile kosztuje? Jakie usterki powodują negatywny wynik badania technicznego?

Zapowiadane zmiany dotyczące zmian w przeprowadzaniu badań technicznych pojazdów jednak nie weszły w życie. Oto aktualne przepisy dotyczące przeglądów. Ile kosztuje badanie techniczne? Jakie usterki dyskwalifikują auto na stacji kontroli pojazdów?

Rewolucji jednak nie ma. Pod koniec ubiegłego roku okazało się, że szumnie zapowiadane zmiany na stacjach kontroli pojazdów nie będą obowiązywać. Nie będzie zatem kontrolowania stacji diagnostycznych przez Transportowy Dozór Techniczny i weryfikowania przeprowadzanych przez nie badań technicznych pojazdów. W świetle nowych przepisów diagnosta, w razie wykrycia nieprawidłowości, mógł nie tylko zapłacić grzywnę, ale i stracić prawo do wykonywania zawodu lub zamknąć własną stację kontroli pojazdów. W weryfikacji uczciwości z zakresu wykonywania przeglądów samochodów miały pomóc kamery zainstalowane w placówkach przeprowadzających badania techniczne. Z kolei Ci kierowcy, którzy odkładali w czasie zrobienie przeglądu, mieli zapłacić za niego o 50% więcej niż standardowa stawka.

Zostają obecne przepisy dotyczące przeglądów

Zmiany w przeglądach 2019
Właściciel samochodu, który nie przeszedł przeglądu, ma 14 dni na usunięcie wykrytych usterek i ponowne udanie się do stacji diagnostycznej.

Pomimo braku zmian w obowiązującym prawie, pozytywne przejście badania technicznego wcale nie jest takie łatwe. Wraz z końcem 2017 roku przyjęto zasadę uregulowania płatności za przegląd jeszcze przed wjazdem samochodu na stację diagnostyczną. Oznacza to, że za badanie okresowe auta zapłacimy nawet wtedy, gdy diagnosta wystawi negatywny wynik. Musi też go wpisać do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), nawet gdy przegląd nie został dokończony. Tym sposobem jeśli po naprawieniu wykrytych usterek udamy się do innej stacji kontroli pojazdów, jej właściciel będzie wiedział, że samochód nie przeszedł badania technicznego w innej placówce.

Jakie są kategorie usterek wykrywanych na przeglądach?

O tym, czy samochód przejdzie obowiązkowe badanie okresowe, decyduje rodzaj usterki, jaką ujawni sprawdzający pojazd diagnosta. Okazuje się, że auto z drobnymi niedogodnościami najprawdopodobniej wyjedzie ze stacji kontroli pojazdów z pozytywnym wynikiem. Klasyfikacja usterek prezentuje się następująco:

  • Usterki drobne. Mają one minimalny wpływ na bezpieczeństwo i dają przepustkę do zaliczenia przeglądu. Należą do nich m.in. nieprawidłowe oświetlenie tablicy rejestracyjnej, niski stan płynu hamulcowego, uszkodzenie klosza światła cofania.
  • Usterki istotne. W tej kategorii klasyfikowane są awarie mające bezpośredni wpływ na pracę kluczowych elementów samochodu, m.in. zapowietrzony układ hamulcowy, nieodpowiednie przyciemnienie szyb, pęknięcia wahaczy, brak świateł. Diagnosta wystawia negatywny wynik badania technicznego oraz informuje o obowiązku ponownego wykonania przeglądu po usunięciu nieprawidłowości. Właściciel samochodu ma na to 14 dni i musi powtórzyć badanie okresowe auta na tej samej stacji. Płaci wtedy 20 zł za każdy wykryty defekt. Jeśli pojedzie na inną stację diagnostyczną, ponownie zapłaci pełną kwotę.
  • Usterki stwarzające zagrożenie. Najprościej mówiąc – bezpośrednio wpływające na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zalicza się do nich m.in. brak okładziny lub klocka hamulcowego, poważne zużycie opon albo odkształcenia osi. Wtedy diagnosta nie tylko wpisuje negatywny wynik badania technicznego, ale i zatrzymuje dowód rejestracyjny pojazdu, odsyłając go na usunięcie usterek.
Zmiany w przeglądach 2019
Nie każda usterka samochodu spowoduje brak zaliczenia obowiązkowego badania technicznego. Niedopuszczalne są awarie zaburzające prawidłowe użytkowanie samochodu i te mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Koszt przeglądu regulują ustawy i jest on identyczny na wszystkich stacjach kontroli pojazdów. Jak na razie nie wprowadzono żadnych podstaw prawnych, które by zwiększały opłatę za wykonanie badania technicznego lub wprowadzały obowiązek przeprowadzenia go na specjalistycznej Stacji Kontroli Pojazdów w przypadku przekroczenia terminu przeglądu. Cennik badań technicznych umieściliśmy w poniższej tabeli.

Rodzaj badania technicznego Cena
Badanie okresowe samochodu o masie całkowitej do 3,5 t 99 zł
Badanie motocykla 63 zł
Badanie przyczepy 79 zł
Badanie samochodu z instalacją gazową 162 zł
Badanie pojazdu po kolizji drogowej z zabranym dowodem rejestracyjnym 94 zł
Badanie pojazdu po zamontowaniu haka holowniczego 35 zł
Dodatkowe badanie po stwierdzeniu określonej usterki 20 zł
Ustalenie danych samochodu sprowadzonego z zagranicy 60 zł
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji