KalkulatoryKalkulator stawki podatku od kupna samochodu PCC-3 (2024)

Kalkulator stawki podatku od kupna samochodu PCC-3 (2024)

Po kupnie samochodu drogą umowy kupna-sprzedaży należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC-3). Oto kalkulator, za pomocą którego obliczymy wartość podatku od kupna samochodu.

Każdy kupujący pojazd (samochód czy motocykl) musi pamiętać o obowiązku odprowadzenia za niego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3). Warunek: strony muszą spisać ze sobą umowę kupna-sprzedaży, wobec tego dotyczy to transakcji z osobami prywatnymi. Opłata podatku PCC-3 nie obowiązuje, jeśli nabyliśmy pojazd od osoby lub instytucji prowadzącej działalność gospodarczą (podatnika VAT wystawiającego fakturę).

Ile wynosi podatek od kupna samochodu?

Podatek od kupna samochodu (PCC-3) wynosi 2% od wartości auta. Należy go odprowadzić, jeśli wartość pojazdu przekracza 1000 zł (czyli w praktyce niemal przy każdym kupnie używanego samochodu lub innego pojazdu). Lepiej nie zaniżać tej kwoty na umowie w celu uniknięcia zapłacenia podatku: urzędnik może ją zakwestionować i zaproponować obliczenie podatku na podstawie średniej wartości rynkowej danego modelu.

Kara za nieopłacenie podatku PCC-3

Na uregulowanie należności wynikającej z podatku PCC-3 kupujący ma 14 dni od daty widniejącej na umowie kupna-sprzedaży. Lepiej nie migać się od tego obowiązku: nieopłacenie podatku od zakupu auta traktowane jest jako wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, karane grzywną w wysokości od 10% wysokości do 20-krotności płacy minimalnej (czyli od 301 do 60 200 zł). W razie spóźnienia istnieje możliwość złożenia oświadczenia (czynnego żalu), w którym przyznamy się do błędu i zobowiążemy do wpłaty należności z odsetkami.

Kalkulator stawki podatku od kupna samochodu (2024)

Poniżej przedstawiamy kalkulator pozwalający w szybki i łatwy sposób wyliczyć kwotę podatku PCC-3 za kupiony samochód.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji