PoradyPoradyCo zrobić ze zużytym akumulatorem? Nie wyrzucaj go do śmieci!

Co zrobić ze zużytym akumulatorem? Nie wyrzucaj go do śmieci!

Kupno nowego akumulatora wiąże się z pytaniem, co należy zrobić ze starą baterią. Gdzie oddać zużyty akumulator? Mamy wybór pomiędzy kilkoma miejscami.

Akumulator w samochodzie, jakiej wielkości i firmy by nie był, nie jest wieczny. O ile baterie zakładane „na pierwszy montaż” (czyli w fabryce, do nowego auta) w sprzyjających warunkach wytrzymują nawet 8-9 lat, typowa bateria ze sklepu najprawdopodobniej będzie już wyeksploatowana po ok. 5 latach jazdy. Z tym faktem nic się nie da zrobić, a jedyne co można to próbować wydłużyć żywotność akumulatora, czyli oszczędnie korzystać z wyposażenia samochodu i dbać o regularne (najlepiej codzienne) pokonywanie przynajmniej kilkukilometrowych dystansów (wtedy alternator odpowiednio doładuje baterię).

Wolno kręcący rozrusznik albo zupełny brak reakcji na przekręcenie kluczyka zazwyczaj oznacza niski poziom naładowania akumulatora. Jeśli doładujemy go prostownikiem i następnego dnia sytuacja się powtórzy, z reguły nie pozostaje nic innego jak wymienić stary akumulator. Przed podjęciem tej decyzji zalecamy jednak wizytę u elektryka, który oceni stan baterii i ewentualnie poszuka innych źródeł problemu.

Jak wydłużyć trwałość akumulatora? 6 prostych sposobów

Czy akumulator jest niebezpieczny dla środowiska?

Gdy już kupiliśmy nowy akumulator, nie zawsze do końca wiemy, co powinniśmy zrobić ze starym. Jako że bateria samochodowa zalicza się do grona przedmiotów mających negatywny wpływ na środowisko naturalne, nie można jej po prostu wyrzucić do kosza, a już w szczególności porzucać np. w lesie. Akumulator zawiera w sobie kilka niebezpiecznych substancji mogących poważnie skazić glebę czy wodę (ołów, rtęć, kadm, cynk, lit) lub nawet zaszkodzić nam samym poprzez np. poparzenie (jeśli wycieknie z niego kwas siarkowy). Każdorazowe nieprawidłowe przechowywanie starego akumulatora dokłada zatem „małą cegiełkę” do powolnej destrukcji środowiska oraz zagraża zdrowiu i życiu żyjącym w nim organizmów.

Akumulatory – czy podlegają recyklingowi?

Dla spokoju sumienia warto wobec tego zadbać o prawidłową utylizację starego akumulatora, a raczej przekazanie go do placówki zajmującej się recyklingiem zużytych baterii (albo do podmiotu, który go im dostarczy). W przypadku akumulatorów skala ponownego wykorzystywania komponentów jest naprawdę imponująca, ponieważ do produkcji nowych baterii używa się aż 95% materiałów pochodzących z zużytych przedmiotów. Gra jest zatem warta przysłowiowej świeczki.

Na co zwrócić uwagę, kupując akumulator do samochodu?

Gdzie oddać stary akumulator?

Najbardziej komfortową opcją pozbycia się starego akumulatora jest przekazanie go sklepowi, w którym kupujemy nową baterię. To nie tylko wygodne rozwiązanie, ale i korzystne finansowo: anulowana zostaje bowiem opłata depozytowa w wysokości 30 zł (zapłacimy ją, jeśli w momencie transakcji nie zwrócimy starego akumulatora). Jeśli już wcześniej kupiliśmy nową baterię, zużytą można zawieźć do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), który znajduje się w każdej gminie. Ewentualnie można skorzystać z usług firm skupujących stare akumulatory. Niestety, w ich przypadku nie zawsze wiadomo, czy proceder utylizacji starych baterii jest w pełni legalny i zgodny z zasadami ochrony środowiska. Alternatywę stanowią organizowane co jakiś czas przez samorządy zbiórki starego sprzętu elektronicznego, podczas których mogą być również przyjmowane akumulatory.

Jak sprawdzić stan akumulatora? Po czym poznać, że się rozładował?

Co zrobić ze starym akumulatorem
Placówki sprzedające akumulatory mają obowiązek przyjąć również zużyte baterie. Dla klienta wiąże się to ze zniesieniem dodatkowej opłaty w wysokości 30 zł.
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji