Wzorce pismUmowa komisu. Na czym polega? Jak ją spisać? Wzór umowy komisu

Umowa komisu. Na czym polega? Jak ją spisać? Wzór umowy komisu

Z czego składa się umowa zawierana z komisem w sprawie sprzedaży samochodu? Dowiesz się tego z poniższego tekstu.

Na czym polega umowa komisu?

Umowa jest zawierana między dwiema stronami – Komisantem, czyli osobą zobowiązującą się sprzedać pojazd, a Komitentem – osobą, która zgłasza auto do sprzedaży. 

Obu stronom zależy na sprzedaży określonego towaru za atrakcyjną kwotę. Komisant więc stara się wszystkimi możliwymi sposobami znaleźć kupca. Za udaną transakcję otrzymuje on prowizję określoną wcześniej w przygotowanej umowie komisu. 

Ewidencja przebiegu samochodu (kilometrówka) do celów VAT – wzór pisma

Podstawowe informacje potrzebne do zawarcia umowy komisu

Do podpisania umowy, obie strony muszą przygotować swoje dane. W przypadku Komisanta będzie to imię i nazwisko reprezentanta firmy, nazwa i adres przedsiębiorstwa, numer NIP oraz numer KRS lub CEIDG. Osoba oddająca przedmiot umowy musi podać imię, nazwisko, adres i numer dowodu osobistego. 

Przedmiot umowy komisu

Przedmiotem umowy staje się samochód lub samochody, które Komitent decyduje się oddać na sprzedaż. Nazwy aut powierzone Komisantowi powinny się znaleźć w zapisach umowy. 

Prawo do dysponowania przedmiotem sprzedaży przez komisanta

Osoba prowadząca komis po zawarciu umowy nie staje się właścicielem samochodu. Otrzymuje je jedynie na „przechowanie”, w tym czasie może jedynie udostępnić go do oglądania potencjalnym klientom. 

Zawiadomienie o kupnie pojazdu. Gdzie i kiedy to zrobić?

Obowiązek kominenta

Komitent musi przede wszystkim oświadczyć, że samochód stanowi jego własność. Do komisu nie można oddać auta, do którego nie posiada się praw. 

Przedmiot w czasie obowiązywania umowy komisu

Samochód, będący przedmiotem umowy, wraz z jej zawarciem zostaje przekazany Komisantowi. Nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie sprzedany pojazd, zatem przez czas „przechowywania” to Komisant staje się odpowiedzialny za jego stan techniczny

Umowa o użytkowanie samochodu prywatnego do celów służbowych

Ustalenie przedziału cenowego za przedmiot umowy

W zapisach umowy musi się znaleźć minimalna oraz maksymalna kwota za jaką Komisant może sprzedać pojazd. Jeśli sprzedającemu uda się oddać samochód za cenę wyższą niż ta w umowie, to nadwyżka należy się komisantowi odpowiedzialnemu za transakcję, a nie właścicielowi komisu. Jeśli natomiast auto zostanie sprzedane poniżej oznaczonej kwoty, to brakującą sumę Komitentowi musi wypłacić właściciel komisu. 

Strony mogą się też zdecydować na umieszczenie w umowie punktu, który umożliwia zmniejszanie wskazanej ceny, jeśli przedmiot umowy przez dłuższy czas nie znajduje kupca. 

Prowizja przewidziana dla komisanta

Wysokość prowizji zależy od kwoty, za jaką sprzedano przedmiot umowy. Zazwyczaj określana jest w procentach. 

Umowa komisu – wzory do pobrania

Umowa komisu – wzór (DOC)
Umowa komisu – wzór (PDF)

Czas trwania umowy komisu

Okres obowiązywania dokumentu rozpoczyna się w momencie podpisania. Kończy się, gdy przedmiot umowy zostaje sprzedany. W tym momencie Komisant zawiera osobną umowę z nabywcą, w niej określa numer rachunku Komitenta, na który należy przelać pieniądze. W zależności od zapisów umowy komisu, może on od razu pobrać prowizję za sprzedaż. 

Jeśli z kolei przez długi okres czasu pojazd nie znajduje kupca, Komisant może również chcieć oddać Komitentowi przedmiot umowy. W tym celu musi on wcześniej zawrzeć taki punkt w umowie. Kiedy Komisant zdecyduje się oddać auto właścicielowi, to ma on wyznaczony czas na jego odbiór. Jeśli po zakończeniu ustalonego terminu, Komitent nie odbierze samochodu, to ponownie staje się odpowiedzialny za ten przedmiot. 

Polecamy również:

Umowa najmu samochodu – jak ją spisać? Wzór umowy

Jak spisać umowę użyczenia auta? Wzór umowy użyczenia samochodu

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji