Wzorce pismWniosek o rejestrację pojazdu. Jak wypełnić wniosek o przerejestrowanie samochodu?

Wniosek o rejestrację pojazdu. Jak wypełnić wniosek o przerejestrowanie samochodu?

Bez wypełnionego wniosku o rejestrację pojazdu nie uda nam się przerejestrować samochodu w wydziale komunikacji. Przedstawiamy gotowy wzór wniosku do samodzielnego wypełnienia i wyjaśniamy, jak to zrobić.

Chcąc poruszać się samochodem po drogach publicznych, mamy obowiązek go zarejestrować, a w przypadku auta używanego – przerejestrować na siebie. W świetle aktualnych przepisów na sfinalizowanie tego procesu mamy 30 dni od zakupu samochodu. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ wydziały komunikacji zazwyczaj funkcjonują na zmienionych zasadach (m.in. umawiają wizyty wyłącznie za pośrednictwem telefonu lub internetu), stąd najprawdopodobniej „swoje odczekamy”, zanim zostaniemy obsłużeni.

Wniosek o rejestrację pojazdu – wzór do pobrania

By nie odejść z kwitkiem po długim oczekiwaniu na wizytę, warto się do niej odpowiednio przygotować i nie tracić czasu na czynności, które można było załatwić samodzielnie, w domowym zaciszu. Do takowych zalicza się wypełnienie wniosku o rejestrację pojazdu. Jest on niezbędny do wdrożenia procesu rejestracji pojazdu „w życie” i jednocześnie nieskomplikowany w wypełnieniu. Z doświadczenia wiadomo jednak, że pod wpływem stresu (np. sporządzaniu go pod presją czasu w wydziale komunikacji) można się w czymś pomylić, dlatego tym bardziej zachęcamy do pobrania wniosku i wypełnienia go przed udaniem się do wydziału komunikacji. Są one dostępne na stronach internetowych tych instytucji. Również my przygotowaliśmy specjalny wzór do pobrania na naszej stronie. Oto wzory wniosków o rejestrację pojazdu w formatach DOC i PDF.

Wniosek o rejestrację pojazdu – PLIKI DO POBRANIA

Wniosek o rejestrację pojazdu – wzór (DOC)
Wniosek o rejestrację pojazdu – wzór (PDF)

Co się powinno znaleźć we wniosku o rejestrację pojazdu? Jak go wypełnić?

Uzupełnianie wniosku należy rozpocząć od podania danych właściciela pojazdu, czyli imienia i nazwiska, adresu i numeru PESEL. Po drugiej stronie górnej części wniosku wpisujemy miejscowość wraz datą, a także nazwę organu rejestrującego pojazd. W dalszej części zaznaczamy stosowną czynność, którą chcemy wykonać (rejestrację/czasową rejestrację/wyrejestrowanie) i informujemy o zbyciu lub nabyciu przedmiotu wniosku. Poniżej podajemy informacje o pojeździe i sporządzamy listę dokumentów, które dołączamy do wniosku. Kupując nowy samochód powinien nam je dostarczyć dealer. Nabywając używane auto musimy sami się o to zatroszczyć, czyli zgromadzić następujące rzeczy:

Dokumenty te, wraz z wypełnionym wnioskiem o rejestrację pojazdu, najlepiej umieścić w jednej teczce/koszulce, by mieć je cały czas pod ręką i pokazać pracownikowi wydziału komunikacji.

Rejestracja pojazdu – pełnomocnictwo

Wracając jeszcze do samego wniosku. Pod koniec określamy swoje stanowisko w kwestii wydania indywidualnych lub zmniejszonych tablic rejestracyjnych (zaznaczamy odpowiednie pole) i podpisujemy się na samym dole. Wniosek powinien dostarczyć właściciel, czyli osoba (lub osoby, jeśli występuje współwłaściciel) widniejąca na umowie sprzedaży. Formalnie wobec tego obydwaj muszą być obecni podczas rejestracji auta w wydziale komunikacji. Jeśli któryś ze współwłaścicieli nie będę mógł się zjawić, może upoważnić do wszelkich czynności drugiego właściciela, wypełniając stosowne pełnomocnictwo. Podobny dokument może również wystosować „pojedynczy” właściciel, upoważniając np. członka rodziny albo znajomego. Wystawiając pełnomocnictwo na osobę spoza kręgu rodzinnego, trzeba się liczyć z dodatkową opłatą w wysokości 17 zł.

Wniosek o rejestrację pojazdu 02
Wnioski o rejestrację i pełnomocnictwa zazwyczaj umieszczane są w widocznych miejscach wydziałów komunikacji.

Dalsza procedura powinna już przejść bez zakłóceń. Otrzymujemy tymczasowy dowód rejestracyjny wraz z tablicami, możemy zatem legalnie poruszać się samochodem po drogach. W ciągu 30 dni powinniśmy otrzymać informację z wydziału komunikacji o wyrobieniu stałego dowodu rejestracyjnego.

Redakcja poleca również:

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęściej popełniane błędy przy procesie rejestracji

Przerejestrowanie samochodu. Ile kosztuje, w jakim czasie od zakupu?

Najczęstsze błędy pojawiające się przy rejestracji auta

Data aktualizacji: 20 lipca 2023 r.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji