NowościAktualnościKara za nieprzerejestrowanie auta. Kogo dotyczą nowe przepisy?

Kara za nieprzerejestrowanie auta. Kogo dotyczą nowe przepisy?

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują przepisy, przewidujące kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni od zakupu. Czy faktycznie trzeba się spieszyć do wydziału komunikacji?

Ostatnie dni 2019 roku w wielu urzędach zajmujących się rejestracją pojazdów upłynęły pod znakiem długich kolejek. Polacy licznie stawiali się w wydziałach komunikacji, żeby przerejestrować swoje samochody. Wszystko ze względu na nowe przepisy, które miały wejść w życie w Nowy Rok. Od 1 stycznia 2020 r. za nieprzerejestrowanie auta w ciągu 30 dni od daty zakupu (lub sprowadzenia używanego auta z terenu UE) starosta może nałożyć na właściciela pojazdu karę w wysokości od 200 zł do nawet 1000 zł.

Jednak czy ówczesny pośpiech i godziny spędzone w wydziałach komunikacji były potrzebne? Okazuje się, że nie do końca! Jak wynika z przepisów wykonawczych do nowelizowanej ustawy, wspomniane sankcje finansowe obejmą wyłącznie umów zawartych po 31 grudnia 2019 r. Tym samym, jeśli ktoś kupił auto wcześniej i nie zdążył go do tej pory przerejestrować, nie musi obawiać się kar.

Niestety w pozostałych kwestiach nowe przepisy są mniej precyzyjne. W przypadku pojazdów zarejestrowanych już na terenie Polski, należy powiadomić starostę o jego nabyciu (lub zbyciu). Jednak w wydziałach komunikacji próżno póki co szukać formularza takiego „zawiadomienia”, a pracownicy urzędu też nie zawsze wiedzą, o co chodzi i dają nam do wypełnienia wniosek o rejestrację pojazdu. W Internecie można znaleźć artykuły na temat listownego powiadomienia starosty o zakupie auta. Nasza redakcja również o tym pisała, w tekście o samochodach z czarnymi tablicami.

Znacznie więcej kontrowersji budzi sprawa rejestracji pojazdów importowanych z zagranicy. W nowelizacji ustawy mowa jedynie o autach używanych, sprowadzonych z terytorium państw członkowskich Unii Europejskich. Taki samochód należy zarejestrować w terminie 30 dni od daty sprowadzenia do naszego kraju, ale nikt nie będzie kontrolował, kiedy faktycznie dany pojazd przekroczył polską granicę. Data sprowadzenia będzie miała jedynie charakter deklaracji, złożonej przez osobę, która ten pojazd przywiozła do Polski. Można przypuszczać, że będzie to polem do nadużyć w wykonaniu nieuczciwych handlarzy.

Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. 30-dniowy obowiązek rejestracji sprowadzonego auta dotyczy wyłącznie samochodów importowanych z krajów UE. Pojazdów z USA, Japonii czy nawet Szwajcarii ten wymóg już nie obejmuje.

Pojawiły się własnie przepisy wykonawcze do ustawy wprowadzającej kary za nieprzerejestrowanie pojazdu.Sankcjami…

Opublikowany przez Automobilklub Morski Sobota, 21 grudnia 2019

***
Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na GOOGLE NEWS

7 KOMENTARZE

 1. Nie piszcie bzdur… Karę dostaje się za nie zgłoszenie nabycia auta a nie brak jego rejestracji w terminie 30dni od nabycia. To dwie różne sprawy.

  Aby uniknąć kar po zakupie auta należy:
  – opłacić podatek PCC w urzędzie skarbowym w terminie 14dni od nabycia auta (wraz ze złożeniem deklaracji PCC-3)
  – oraz w wydziale komunkiacji jedynie zgłosić nabycie pojazdu w terminei 30dni od dnia zakupu.

 2. Art. 140mb Prawa o ruchu drogowym mówi o karze 200-1000 zł za:
  -niezawiadomienie starosty o nabyciu/zbyciu pojazdu (w 30 dni)
  -niezarejestrowaniu pojazdu SPROWADZONEGO z terytorium unii europejskiej.
  Kupując samochód używany już zarejestrowany w Polsce (tylko na innego właściciela), nie ponosimy ŻADNEJ kary za jego nieprzerejestrowanie, musimy jedynie zawiadomić starostę.

 3. A jak to się ma do zmiany zameldowania? Też trzeba przerejestrować auto w ciągu 30dni od dnia zameldowania? Też można się obawiać ukarania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji