kary-za-nieprzerejestrowanie

Od 1 stycznia 2020 r. zaczną obowiązywać przepisy, przewidujące kary za nieprzerejestrowanie auta w terminie 30 dni od zakupu. Czy faktycznie trzeba się spieszyć do wydziału komunikacji?

Ostatnie dni kończącego się roku w wielu urzędach zajmujących się rejestracją pojazdów upłynęły pod znakiem długich kolejek. Polacy licznie stawiali się w wydziałach komunikacji, żeby przerejestrować swoje samochody. Wszystko ze względu na nowe przepisy, które wejdą w życie w Nowy Rok. Od 1 stycznia 2020 r. za nieprzerejestrowanie auta w ciągu 30 dni od daty zakupu (lub sprowadzenia używanego auta z terenu UE) starosta będzie mógł nałożyć na właściciela pojazdu karę w wysokości od 200 zł do nawet 1000 zł.

Jednak czy obecny pośpiech i godziny spędzone w wydziałach komunikacji były potrzebne? Okazuje się, że nie do końca! Jak wynika z przepisów wykonawczych do nowelizowanej ustawy, wspomniane sankcje finansowe obejmą wyłącznie umów zawartych po 31 grudnia 2019 r. Tym samym, jeśli ktoś kupił auto wcześniej i nie zdążył go do tej pory przerejestrować, nie musi obawiać się kar.

Niestety w pozostałych kwestiach nowe przepisy są mniej precyzyjne. W przypadku pojazdów zarejestrowanych już na terenie Polski, należy powiadomić starostę o jego nabyciu (lub zbyciu). Jednak w wydziałach komunikacji próżno póki co szukać formularza takiego „zawiadomienia”, a pracownicy urzędu też nie zawsze wiedzą, o co chodzi i dają nam do wypełnienia wniosek o rejestrację pojazdu. W Internecie można znaleźć artykuły na temat listownego powiadomienia starosty o zakupie auta. Nasza redakcja również o tym pisała, w tekście o samochodach z czarnymi tablicami.

Znacznie więcej kontrowersji budzi sprawa rejestracji pojazdów importowanych z zagranicy. W nowelizacji ustawy mowa jedynie o autach używanych, sprowadzonych z terytorium państw członkowskich Unii Europejskich. Taki samochód należy zarejestrować w terminie 30 dni od daty sprowadzenia do naszego kraju, ale nikt nie będzie kontrolował, kiedy faktycznie dany pojazd przekroczył polską granicę. Data sprowadzenia będzie miała jedynie charakter deklaracji, złożonej przez osobę, która ten pojazd przywiozła do Polski. Można przypuszczać, że będzie to polem do nadużyć w wykonaniu nieuczciwych handlarzy.

Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. 30-dniowy obowiązek rejestracji sprowadzonego auta dotyczy wyłącznie samochodów importowanych z krajów UE. Pojazdów z USA, Japonii czy nawet Szwajcarii ten wymóg już nie obejmuje.

Pojawiły się własnie przepisy wykonawcze do ustawy wprowadzającej kary za nieprzerejestrowanie pojazdu.Sankcjami…

Opublikowany przez Automobilklub Morski Sobota, 21 grudnia 2019

Oceny czytelników
[Głosów: 24 Średnia: 3.5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here