PoradyPoradyJak zarejestrować samochód? Koszt, dokumenty potrzebne do rejestracji

Jak zarejestrować samochód? Koszt, dokumenty potrzebne do rejestracji

Rejestracja samochodu nie musi oznaczać nerwowych, przeciągających się wizyt w wydziale komunikacji. Jakie dokumenty przygotować i jak postępować, by zarejestrować auto w jeden dzień?

Świeżo upieczony właściciel, zanim zacznie w pełni cieszyć się jazdą zakupionym samochodem, musi dokonać kilku formalności udowadniających przejęcie auta na swoją własność, a także uregulować kwestie podatkowe. Z uwagi na krótszy czas rozliczenia z fiskusem (wynosi on 14 dni), tą kwestię warto załatwić w pierwszej kolejności. W tym celu należy wypełnić formularz podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) i złożyć go w urzędzie skarbowym osobiście, listownie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Podatek wynosi 2% od wartości samochodu i należy go opłacić wtedy, gdy wynosi ona więcej niż 1000 zł, a auto kupimy od osoby prywatnej, nie prowadzącej działalności gospodarczej. Otrzymując fakturę VAT (czyli najczęściej nabywając auto od dealera lub komisu), jesteśmy zwolnieni z opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.
Deklarację PCC składamy w przypadku uregulowania należności za kupno samochodu w Polsce. Sprowadzając samochód zza granicy musimy z kolei opłacić akcyzę. Jej wartość uzależniona jest od pojemności skokowej silnika: do 2000 cm³ wynosi 3,1% od wartości rynkowej, powyżej 2000 cm³ – 18,6%. Deklarację AKC-U należy złożyć w ciągu 14 dni od przekroczenia przez samochód granicy, a opłacić w terminie do 30 dni. Sprawa powinna zostać „dopięta” przed udaniem się do wydziału komunikacji.

Rejestracja nowego samochodu z salonu

W wydziale komunikacji czeka nas bowiem kolejna przeprawa, tym razem przez proces rejestracji samochodu. W lepszej sytuacji są osoby kupujące nowy samochód z salonu: wszystkie potrzebne dokumenty dostarcza nam dealer. Przed udaniem się do urzędu musimy zadbać o to, by mieć przy sobie:

 • wniosek o rejestrację pojazdu;
 • dowód tożsamości (swój + ewentualnego współwłaściciela);
 • świadectwo homologacji;
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy/cła (nie dotyczy samochodów wyprodukowanych w Polsce);
 • fakturę zakupu.

Rejestracja używanego samochodu zarejestrowanego w Polsce

Proces przerejestrowania używanego samochodu na siebie zależy od tego, na jakich tablicach go kupiliśmy. Jeśli wcześniej był już zarejestrowany w Polsce, do wydziału komunikacji udajemy się z następującymi dokumentami:

 • wnioskiem o rejestrację pojazdu;
 • dowodem własności (np. umową kupna-sprzedaży lub fakturą);
 • dowodem rejestracyjnym;
 • potwierdzeniem obowiązującej polisy OC;
 • zaświadczeniem o aktualnym badaniu technicznym.

Nie zapominamy również o dostarczeniu tablic rejestracyjnych. Nawet jeśli nie będziemy ich wymieniać, urzędnik zobowiązany jest nakleić na nie nowe nalepki legalizacyjne. Stare tablice można zachować pod warunkiem, że są zgodne z obowiązującym wzorem, tzn. posiadają czarne znaki na białym tle (w przypadku zwykłych tablic samochodowych), a na niebieskim pasku z lewej strony widnieją symbol UE i skrót PL. Możliwość zachowania starego numeru rejestracyjnego przysługuje również w obrębie dzielnic Warszawy. Kilka lat temu do obiegu weszły tzw. małe tablice rejestracyjne, przystosowane dla samochodów na rynek amerykański lub japoński. Chcąc je otrzymać, wystarczy zaznaczyć odpowiednie pole we wniosku o rejestrację pojazdu. W świetle prawa na przerejestrowanie auta kupujący ma 30 dni od daty widniejącej na umowie kupna-sprzedaży. Jeśli przekroczy ten termin, zapłaci karę w wysokości od 200 do 1000 zł.

Czy jazda samochodem z czarnymi tablicami rejestracyjnymi jest legalna?

Rejestracja samochodu
Nawet prawidłowo, ale nieczytelnie wypełniona umowa kupna-sprzedaży może stanowić problem przy rejestracji samochodu. Urzędnik może zakwestionować nieczytelne dane i zażądać ich poprawy.

Rejestracja używanego samochodu zarejestrowanego poza Polską

Najwięcej formalności czeka nas podczas rejestrowania samochodu sprowadzonego z zagranicy. W teczce, z którą udajemy się do wydziału komunikacji, powinny się znaleźć:

 • zagraniczne dokumenty rejestracyjne;
 • tłumaczenia dokumentów zagranicznych;
 • umowa kupna-sprzedaży lub faktura;
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (jeśli zagraniczny przegląd zawiera zbyt mało danych, wydział komunikacji skieruje samochód na tzw. uzupełniające badanie techniczne na polskiej stacji diagnostycznej);
 • zaświadczenie VAT-25;
 • potwierdzenie opłacenia akcyzy;
 • wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzonego zza granicy;
 • zagraniczne tablice rejestracyjne.
Tymczasowy dowód rejestracyjny
Niezależnie od tego, jaki samochód rejestrujemy, wydział komunikacji na miejscu drukuje tymczasowy (ważny przez 30 dni) dowód rejestracyjny. Informację o gotowym dowodzie stałym otrzymamy SMS-em.

Ile kosztuje zarejestrowanie pojazdu?

Standardowy koszt obejmujący wydanie nowego dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego (ważnego przez 30 dni od złożenia wniosku o rejestrację do wydania dowodu stałego) i nalepki legalizacyjnej wynosi 80 zł. W zdecydowanej większości przypadków należy również doliczyć koszt wydania nowych tablic rejestracyjnych (80 zł). Oznacza to, że rejestrując samochód, musimy przygotować 160 zł. Jeśli w międzyczasie będziemy musieli pojechać na uzupełniające badanie techniczne, nie unikniemy poniesienia kosztów za wydanie tymczasowych (czerwonych) tablic rejestracyjnych, które należy zwrócić w ciągu maksymalnie 30 dni.

Rejestracja samochodu 06
Niektóre wydziały komunikacji oferują możliwość umówienia się na konkretną godzinę przez internet. Nie musimy wtedy czekać kilku godzin od rana w kolejce. Do okienka najlepiej udajmy się z wcześniej wypełnionym wnioskiem o rejestrację pojazdu.

Przeczytaj również:

Data aktualizacji: 20 lipca 2023 r.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

2 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji