Rejestracja samochodu

Rejestracja samochodu nie musi oznaczać nerwowych, przeciągających się wizyt w wydziale komunikacji. Jakie dokumenty przygotować i jak postępować, by zarejestrować auto w jeden dzień?

Świeżo upieczony właściciel, zanim zacznie w pełni cieszyć się jazdą zakupionym samochodem, musi dokonać kilku formalności udowadniających przejęcie auta na swoją własność, a także uregulować kwestie podatkowe. Z uwagi na krótszy czas rozliczenia z fiskusem (wynosi on 14 dni), tą kwestię warto załatwić w pierwszej kolejności. W tym celu należy wypełnić formularz podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) i złożyć go w urzędzie skarbowym osobiście, listownie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Podatek wynosi 2% od wartości samochodu i należy go opłacić wtedy, gdy wynosi ona więcej niż 1000 zł, a auto kupimy od osoby prywatnej, nie prowadzącej działalności gospodarczej. Otrzymując fakturę VAT (czyli najczęściej nabywając auto od dealera lub komisu), jesteśmy zwolnieni z opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Deklarację PCC składamy w przypadku uregulowania należności za kupno samochodu w Polsce. Sprowadzając samochód zza granicy musimy z kolei opłacić akcyzę. Jej wartość uzależniona jest od pojemności skokowej silnika: do 2000 cm³ wynosi 3,1% od wartości rynkowej, powyżej 2000 cm³ – 18,6%. Deklarację AKC-U należy złożyć w ciągu 14 dni od przekroczenia przez samochód granicy, a opłacić w terminie do 30 dni. Sprawa powinna zostać „dopięta” przed udaniem się do wydziału komunikacji.

Rejestracja nowego samochodu z salonu

W wydziale komunikacji czeka nas bowiem kolejna przeprawa, tym razem przez proces rejestracji samochodu. W lepszej sytuacji są osoby kupujące nowy samochód z salonu: wszystkie potrzebne dokumenty dostarcza nam dealer. Przed udaniem się do WK musimy zadbać o to, by mieć przy sobie:

 • wniosek o rejestrację pojazdu;
 • dowód tożsamości (swój + ewentualnego współwłaściciela);
 • świadectwo homologacji;
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy/cła (nie dotyczy samochodów wyprodukowanych w Polsce);
 • fakturę zakupu;
 • kartę pojazdu.

Rejestracja używanego samochodu zarejestrowanego w Polsce

Rejestracja samochodu
Nawet prawidłowo, ale nieczytelnie wypełniona umowa kupna-sprzedaży może stanowić problem przy rejestracji samochodu. Urzędnik może zakwestionować nieczytelne dane i zażądać ich poprawy.

Proces przerejestrowania używanego samochodu na siebie zależy od tego, na jakich tablicach go kupiliśmy. Jeśli wcześniej był już zarejestrowany w Polsce, do wydziału komunikacji udajemy się z następującymi dokumentami:

 • wnioskiem o rejestrację pojazdu;
 • dowodem własności (np. umową kupna-sprzedaży lub fakturą);
 • dowodem rejestracyjnym;
 • potwierdzeniem obowiązującej polisy OC;
 • zaświadczeniem o aktualnym badaniu technicznym;
 • kartą pojazdu (dla aut zarejestrowanych po 1.07.1999 r.)

Nie zapominamy również o dostarczeniu tablic rejestracyjnych. Nawet jeśli nie będziemy ich wymieniać, urzędnik zobowiązany jest nakleić na nie nowe nalepki legalizacyjne. Stare tablice można zachować pod warunkiem, że auto zarejestrowane było wcześniej w tym samym powiecie i posiada najnowszy typ tablic, tj. białe ze znakiem unijnym na niebieskim tle. Możliwość zachowania starego numeru rejestracyjnego przysługuje również w obrębie dzielnic Warszawy. W zeszłym roku w obieg weszły tzw. małe tablice rejestracyjne, przystosowane dla samochodów na rynek amerykański lub japoński. Chcąc je otrzymać, wystarczy zaznaczyć odpowiednie pole we wniosku o rejestrację pojazdu. W świetle prawa na przerejestrowanie auta kupujący ma 30 dni od daty widniejącej na umowie kupna-sprzedaży. Jeśli przekroczy ten termin, zapłaci karę w wysokości od 200 do 1000 zł.

Czy jazda samochodem z czarnymi tablicami rejestracyjnymi jest legalna? Zobacz!

Rejestracja używanego samochodu zarejestrowanego poza Polską

Tymczasowy dowód rejestracyjny
Niezależnie od tego, jaki samochód rejestrujemy, wydział komunikacji na miejscu drukuje tymczasowy (ważny przez 30 dni) dowód rejestracyjny. Informację o gotowym dowodzie stałym otrzymamy SMS-em.

Najwięcej formalności czeka nas podczas rejestrowania samochodu sprowadzonego zza granicy. W teczce, z którą udajemy się do wydziału komunikacji, powinny się znaleźć:

 • zagraniczne dokumenty rejestracyjne;
 • tłumaczenia dokumentów zagranicznych;
 • umowa kupna-sprzedaży lub faktura;
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (jeśli zagraniczny przegląd zawiera zbyt mało danych, wydział komunikacji skieruje samochód na tzw. uzupełniające badanie techniczne na polskiej stacji diagnostycznej);
 • zaświadczenie VAT-25;
 • potwierdzenie opłacenia akcyzy;
 • wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzonego zza granicy;
 • zagraniczne tablice rejestracyjne.

Ile kosztuje zarejestrowanie pojazdu?

Standardowy koszt obejmujący wydanie nowego dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego (ważnego przez 30 dni od złożenia wniosku o rejestrację do wydania dowodu stałego) i nalepki legalizacyjnej wynosi 81 zł. W zdecydowanej większości przypadków należy również doliczyć koszt wydania nowych tablic rejestracyjnych (80,5 zł) i nalepki kontrolnej (19 zł), a w samochodach sprowadzonych – karty pojazdu (75 zł). Oznacza to, że rejestrując samochód z Polski musimy przygotować ok. 180 zł, a zza granicy – 256 zł. Jeśli w międzyczasie będziemy musieli pojechać na uzupełniające badanie techniczne, nie unikniemy poniesienia kosztów za wydanie tymczasowych (czerwonych) tablic rejestracyjnych, które należy zwrócić w ciągu maksymalnie 30 dni.

Rejestracja samochodu 06
Niektóre wydziały komunikacji oferują możliwość umówienia się na konkretną godzinę przez internet. Nie musimy wtedy czekać kilku godzin od rana w kolejce. Do okienka najlepiej udajmy się z wcześniej wypełnionym wnioskiem o rejestrację pojazdu.
Przeczytaj również:

2 KOMENTARZE

 1. Jak ktoś potrzebuje pomocy w zarejestrowaniu pojazdu na terenie warszawy proszę dzwonić na numer: 509 274 704. Pomagamy w zarejestrowaniu samochodu, złożenie akcyzy, tłumaczenia.
  Pozdrawiam

 2. Bzdura w artykule często powtarzana na innych stronach – art. 140mb Prawa o ruchu drogowym mówi, że kara od 200-1000 zł grozi za niepowiadomienie starosty o nabyciu/zbyciu pojazdu. A nie za nieprzerejestrowanie!!! Za nie rejestrowanie samochodu, który już jest zarejestrowany w Polsce (tylko na innego właściciela) nie grozi żadna kara. Ludzie poczytajcie odpowiednie ustawy, zanim coś napiszecie…!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj