PoradyPoradyNajczęstsze problemy pojawiające się przy rejestracji auta

Najczęstsze problemy pojawiające się przy rejestracji auta

Przy prawidłowo wypełnionych wnioskach i kompletnych dokumentach procedura rejestracji auta powinna być formalnością do załatwienia w kilka godzin. Czasami jednak niewielki błąd lub niedopatrzenie kupującego spowoduje, że nie uda nam się zarejestrować auta. Oto 13 sytuacji, które mogą wywołać problemy w wydziale komunikacji.

Przy formalnościach związanych z zakupem i rejestracją auta trzeba zwracać uwagę na bardzo wiele spraw, m.in. sprawdzić zgodność numerów VIN, danych swoich i sprzedającego, obecność OC i przeglądu, a nawet zweryfikować, czy samochód nie jest obciążony zalegającymi opłatami. Nic więc dziwnego, że przy dokonywaniu formalności w wydziale komunikacji wychodzą na jaw różne błędy lub niedopatrzenia, w wyniku których nie uda nam się w tym dniu przerejestrować samochodu. Czasami nasze problemy mogą wynikać z celowego zatajenia prawdy lub nieudostępnienia potrzebnych dokumentów przez poprzedniego właściciela. Niestety, bez jego pomocy niekiedy nie uda nam się uniknąć poniesienia dodatkowych kosztów, na które zresztą nie mieliśmy żadnego wpływu.

Oto 13 problemów, jakie najczęściej dotykają kierowców przy procedurze rejestracji samochodu.

1. Zakup auta z brakującym wpisem „hak”

Jeśli w dowodzie rejestracyjnym nie ma odpowiedniej adnotacji o zamontowaniu w samochodzie haka, urzędnik w wydziale komunikacji nie wpisze nam jej przy wydaniu nowego dowodu. Musimy pojechać na stację kontroli pojazdów. Tam diagnosta sprawdzi prawidłowość zamocowania haka i wystawi zaświadczenie, na podstawie którego wydział komunikacji dokona adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. Koszt takiego badania: 35 zł. Wpis uzyskamy bezpłatnie.

Brak haka w dowodzie
Zaświadczenie o zamontowaniu haka w samochodzie uzyskamy na stacji kontroli pojazdów.

2. Zakup auta z ukrytym zastawem

Zastaw jest formą ubezpieczenia, stosowaną przez banki przy udzielaniu kredytu samochodowego. Przy zakupie auta może się okazać, że poprzedni właściciel nie uregulował całej zaległej kwoty. Bank w takiej sytuacji ma prawo odebrać auto niezależnie od tego, do kogo w tej chwili należy. Co najgorsze, niektórzy nieuczciwi sprzedający usuwają z dowodu rejestracyjnego obowiązkową adnotację o zastawie, o czym kupujący nie ma pojęcia. Jeśli dowiemy się o tym po zakupie samochodu, musimy walczyć drogą sądową o spłatę zaległych rat przez poprzedniego właściciela. By uniknąć takiej sytuacji, warto przed zakupem sprawdzić istnienie zastawu w Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych (adres: ul. Czerniakowska 100 w Warszawie) lub w jej oddziałach w sądach rejonowych (adresy na stronie resortu sprawiedliwości). Należy w tym celu wypełnić specjalny wniosek widoczny poniżej.

2. Zastaw
Taki wniosek można złożyć osobiście lub wysłać listownie do siedziby Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych.

3. Zakup samochodu z brakami w dokumentach instalacji LPG

Bez dokumentów dotyczących instalacji LPG samochód nie przejdzie badania technicznego, a bez przeglądu z kolei nie uda się nam zarejestrować auta. Potrzebne są dwa świadectwa: legalizacji zbiornika i legalizacji montażu instalacji. Jeśli nie uzyskamy ich od poprzedniego właściciela, po pierwszy dokument musimy zwrócić się do Transportowego Dozoru Technicznego: duplikat świadectwa legalizacji zbiornika uzyskamy po wypełnieniu wniosku na stronie www.tdt.pl i przelaniu na konto 52,50 zł. Kopię faktury za montaż instalacji wyda nam z kolei firma, która zamontowała ją w samochodzie.

3. Brak dokumentów LPG
Przy rejestracji samochodu nie liczy się tylko termin ważności zbiornika z gazem. Musimy również dostarczyć dokumenty potwierdzające legalizację zbiornika i montażu LPG.

4. Brak dowodu osobistego

Bez własnego dowodu osobistego nie uda się załatwić żadnej sprawy związanej z rejestracją pojazdu. Gdy zapomnimy tego dokumentu, urzędnik odprawi nas z kwitkiem.

4. Brak dowodu lub karty
Dowód rejestracyjny, karta pojazdu i własny dowód osobisty to niezbędne dokumenty przy rejestracji auta. Bez nich nie załatwimy żadnych formalności.

5. Zakup auta z błędami w dowodzie rejestracyjnym

Często o błędach lub brakach w danych technicznych samochodu dowiadujemy się po jego zakupie. Gdy wydział komunikacji dopatrzy się nieprawidłowości, starosta zleci właścicielowi ich ustalenie w stacji kontroli pojazdów. Taka usługa kosztuje 60 zł bez względu na liczbę ustalanych parametrów.

Błędy w dowodzie
Przeoczenie nawet niewielkich błędów w dowodzie rejestracyjnym skutkuje odesłaniem do diagnosty na ustalenie faktycznych danych samochodu.

6. Zakup auta, którego właściciel uciekał przed zajęciem komorniczym

Niektórzy w obawie przed wizytą komornika okazyjnie sprzedają samochód, by spieniężyć swój majątek. W takim wypadku nowy właściciel straci auto, jeśli wierzycielom uda się drogą sądową unieważnić transakcję i udowodnić, że znał on sytuację materialną sprzedającego i celowo kupił od niego pojazd. Jest to jednak bardzo trudne do ustalenia, bo nowy właściciel nie ma możliwości sprawdzenia stanu majątkowego osoby sprzedającej i przeważnie nie zdaje sobie sprawy z jego zadłużenia.

6. Komornik
Wierzyciele nie mogą odebrać samochodu nowemu właścicielowi, jeśli ten nie zdawał sobie sprawy ze złej sytuacji majątkowej sprzedającego.

7. Brak przeglądu

Posiadanie obowiązkowego badania technicznego jest konieczne do rejestracji auta. Jeśli poprzedni właściciel nie zrobił przeglądu, musimy sami udać się na stację diagnostyczną. Przed udaniem się do wydziału komunikacji sprawdźmy termin obowiązywania ostatniej pieczątki w dowodzie.

7. Brak przeglądu
Przed pójściem do wydziału komunikacji zadbajmy o to, by pojazd miał ważny przegląd.

8. Zakup auta z kopią dokumentów

Niektórzy sprzedawcy zamiast oryginałów wystawiają kupującemu kopie najważniejszych dokumentów, m.in. umowy kupna-sprzedaży lub dowodu rejestracyjnego. Niestety, bez oryginałów nie uda się nam zarejestrować samochodu, dlatego musimy o nie poprosić sprzedającego. Oryginalny dowód rejestracyjny pozyskamy z kolei w wydziale komunikacji, który go wydał poprzednio.

8. Kopie dokumentów
Samymi kopiami dokumentów nie uda nam się zarejestrować samochodu. Poprośmy sprzedającego o oryginały pism.

9. Brak upoważnienia od współwłaściciela

Jeśli samochód kupiło dwóch lub więcej właścicieli, wszyscy muszą uczestniczyć w procesie rejestracji samochodu. Przyjście jednego z nich nie przyniesie skutku, chyba że przekaże pełnomocnictwo dające mu prawo do samodzielnego załatwienia wszystkich formalności. Niektóre urzędy dopuszczają również podpisanie oświadczenia mówiącego, że czynności rejestracyjne wykonuje się za zgodą współwłaściciela.

9. Brak upoważnienia
Formalności związane z rejestracją może załatwić jeden współwłaściciel pod warunkiem podpisania przez drugiego z nich odpowiedniego pełnomocnictwa.

10. Brak tablic do legalizacji

Kupując używany samochód, obecnie nie musimy już zmieniać jego tablic rejestracyjnych (o ile są zgodne z obowiązującym wzorem), dzięki czemu zaoszczędzimy 80 zł. Stare tablice trzeba jednak i tak przynieść do urzędu, aby urzędnik nakleił nowe nalepki legalizacyjne.

10. Brak tablic
Nawet jeśli możemy zachować stare tablice rejestracyjne, musimy je zanieść do wydziału komunikacji i otrzymać nowe nalepki legalizacyjne.

11. Zakup samochodu z nieopłaconymi podatkami

Podczas kupna sprowadzonego samochodu dopilnujmy, by sprzedający, oprócz umowy i dokumentów pojazdu, dał nam również dokumenty potwierdzające zapłatę akcyzy i, w przypadku samochodu sprowadzonego spoza UE, dokument z odprawy celnej lub zapis na fakturze zawierający jej numer, datę i miejsce. Bez nich nie zarejestrujemy auta lub będziemy musieli uiścić opłaty z własnej kieszeni, co mocno podwyższy cenę auta.

11. Nieopłacone podatki
Jeśli sprzedający nie opłacił wymaganych podatków, będziemy musieli tego dokonać z własnej kieszeni.

12. Brak ciągłości umów

Każdy nowy właściciel samochodu powinien w ciągu 30 dni przerejestrować auto na siebie. W praktyce nie wszyscy przestrzegają tego obowiązku. Jeśli samochód przeszedł na jednych numerach rejestracyjnych przez kilka rąk, by móc go przerejestrować musimy zgromadzić wszystkie umowy kupna-sprzedaży pomiędzy wcześniejszymi właścicielami. Gdy którejś brakuje i nie uda się jej znaleźć, nie ma sensu kupować samochodu z brakami w dokumentacji. Ciągłość umów koniecznie sprawdźmy przed podpisaniem umowy.

12. Brak ciągłości umów
Jeśli sprzedający nie posiada starszych umów kupna sprzedaży, można go poprosić o przerejestrowanie na siebie samochodu przed sprzedażą. Wtedy unikniemy problemów związanych z brakiem ciągłości umów.

13. Zakup samochodu bez obowiązkowego ubezpieczenia OC

Gdy kupimy samochód bez opłaconego OC, musimy jeszcze tego samego dnia wykupić polisę, aby nie narazić się na grzywnę od UFG w wysokości do 7200 zł. Jeśli poprzedni właściciel nie zapłacił raty OC, ubezpieczyciel będzie się domagał uregulowania kwoty także od nowego właściciela pojazdu. Ten może z kolei zażądać od sprzedawcy zwrotu połowy kosztów. Bez ważnego ubezpieczenia urzędnik nas odprawi z kwitkiem, jeśli będziemy chcieli zarejestrować samochód.

13. Brak OC
Kupując auto bez OC nie tylko nie uda się nam zarejestrować pojazdu, ale i narażamy się na karę od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Data aktualizacji: 20 lipca 2023 r.

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji