Wzorce pismUmowa przedwstępna sprzedaży pojazdu. Co to jest i jak ją spisać?

Umowa przedwstępna sprzedaży pojazdu. Co to jest i jak ją spisać?

Jeżeli z różnych przyczyn nie możemy sfinalizować pojazdu, ale jesteśmy gotowi na jego zakup, można zobowiązać się do transakcji umową przedwstępną sprzedaży pojazdu.

Zakup pojazdu nie zawsze jest możliwy bezpośrednio po jego oględzinach. Czasami musimy poczekać na wypłatę albo zastrzyk gotówki, jaki otrzymamy po sprzedaniu własnego auta. Zdarza się, że sprzedający musi dokonać niezbędnych napraw w aucie lub uporządkować dokumenty pojazdu. Są sytuacje, w których zakup pojazdu wygenerowałby dodatkowe koszty, np. z koniecznością jego transportu na lawecie.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na auto, ale nie możemy od razu sfinalizować transakcji, warto podpisać umowę przedwstępną sprzedaży pojazdu. Zabezpiecza ona interesy zarówno kupującego, jak i sprzedającego.

Umowa przedwstępna sprzedaży pojazdu – PLIKI DO POBRANIA

Umowa przedwstępna sprzedaży pojazdu – wzór (DOC)
Umowa przedwstępna sprzedaży pojazdu – wzór (PDF)

Podpisując wstępną umowę sprzedaży umowę kupujący ma pewność, że sprzedający – pod groźbą wpisanej w umowie kary – nie odstąpi od zamiaru sprzedania pojazdu lub nie sprzeda go innej osobie. Z kolei sprzedający może liczyć, że kupujący odbierze pojazd w ustalonym terminie. W przeciwnym razie będzie musiał zapłacić ustaloną karę.

Redakcja poleca również:

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęściej popełniane błędy przy procesie rejestracji

Jakie formalności załatwić po sprzedaży pojazdu?

Niedotrzymanie warunków umowy przedwstępnej zakupu pojazdu pozwala na dochodzenie na drodze sądowej – zarówno przez kupującego, jak i kupującego – odszkodowania w wysokości poniesionych strat. Mogą one powstać np. gdy samochód miał być użytkowany zarobkowo, albo środki uzyskane ze sprzedaży pojazdu przez sprzedającego były przeznaczone na inwestycję. W umowie wstępnej zakupu auta można określić karę z jaką będzie wiązało się niedotrzymanie postanowień dokumentu. Jeżeli takiego zastrzeżenia nie ma, kupujący może zatrzymać zadatek. Z kolei kupujący może żądać zwrotu zadatku oraz rekompensaty w jego wysokości.

Wzajemne roszczenia znoszą się w sytuacji, gdy umowa nie została dotrzymana w sytuacji, za którą nie odpowiada żadna z jej strony albo zawiniły obie strony umowy.

Pobierz inne nasze wzory umów sprzedaży:

Umowa sprzedaży samochodu
Umowa sprzedaży motocykla
Umowa sprzedaży motoroweru
Umowa sprzedaży przyczepy
Umowa sprzedaży ciągnika rolniczego
Umowa sprzedaży uszkodzonego samochodu
Umowa sprzedaży samochodu (dwóch kupujących)
Umowa sprzedaży (dwóch sprzedających)
Umowa sprzedaży (dwóch kupujących i dwóch sprzedających)
Umowa sprzedaży samochodu (polsko-ukraińska)
Umowa sprzedaży samochodu (polsko-niemiecka)

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji