PoradyPoradyZgłoszenie sprzedaży samochodu. Gdzie i jak to zrobić? W jakim czasie?

Zgłoszenie sprzedaży samochodu. Gdzie i jak to zrobić? W jakim czasie?

Jednym z obowiązków byłego właściciela auta jest zgłoszenie jego sprzedaży. Za tej formalności grozi kara w wysokości od 200 do 1000 zł. Informując urząd o sprzedaży samochodu czy motocykla, można uniknąć także innych przykrych konsekwencji.

Fakt sprzedaży pojazdu należy zgłosić… dla własnego dobra. Zabezpiecza to bowiem przed nieprzyjemnymi sytuacjami – np. otrzymywaniem próśb o wskazanie osoby, która prowadziła pojazd w momencie przekroczenia dozwolonej prędkości przy fotoradarze czy nawet wezwań do stawienia się w jednostce policji lub straży miejskiej w celu złożenia wyjaśnień w toczącym się postępowaniu (gdy sprawca nie został przyłapany na gorącym uczynku, jednak znane są numery rejestracyjne pojazdu, którym popełniono wykroczenie lub przestępstwo). Śledczy w pierwszej sytuacji skierują się do osoby, która w Centralnej Ewidencji Pojazdów figuruje jako właściciel samochodu lub motocykla. Taki scenariusz jest możliwy, jeżeli sprzedający nie zgłosi faktu zbycia pojazdu, kupujący nie przerejestruje go na siebie, a zostaną popełnione wykroczenia.

Jaki jest czas zgłoszenie zbycia pojazdu?

O zmianach urząd powinien zostać poinformowany nie później niż do 30 dni kalendarzowych od zbycia pojazdu, czyli na przykład podpisania umowy kupna-sprzedaży albo darowizny pojazdu. Oczywiście późniejsze zgłoszenie też zostanie przyjęte, jednak jest związane z finansowym ryzykiem. Za niedopełnienie obowiązku zawiadomienia o zbyciu pojazdu w ustawowym terminie przewidziano karę w wysokości od 200 do 1000 zł. Pandemia nie będzie wytłumaczeniem. Co prawda z uwagi na ogłoszony na terytorium RP stan epidemii termin został wydłużony do 180 dni, licząc od dnia nabycia lub zbycia pojazdu, jednak ta zmiana obowiązywała w okresie 1 marca – 31 grudnia 2020 r.

Zgłoszenia sprzedaży pojazdu należy dokonać w urzędzie, w którym jest on zarejestrowany. Może tego dokonać dotychczasowy właściciel pojazdu lub wyznaczony przez niego pełnomocnik. Jeżeli dokonujemy zgłoszenia przez internet, będziemy mogli wybrać urząd zgodny z miejscem zamieszkania czy zameldowania.

Sprzedaż pojazdu zgłasza się w:

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia sprzedaży pojazdu?

 • dowód osobisty lub paszport (karta pobytu w przypadku cudzoziemców)
 • wypełnione zawiadomienie o zbyciu pojazdu – dostępne w urzędach lub możliwe do wydrukowania ze strony internetowej,
 • kopię dokumentu, który potwierdza zbycie pojazdu, na przykład umowę kupna-sprzedaży albo darowizny pojazdu.

Dokumenty można przynieść do urzędu osobiście (ich złożenie zwykle nie wymaga oczekiwania w kolejce) lub wysłać pocztą (zbycie zostanie zarejestrowane, gdy pismo trafi do urzędu).

W przypadku skorzystania z elektronicznego systemu ePUAP (do złożenia wniosku potrzebne jest potwierdzenie tożsamości w postaci profilu zaufanego eGo lub certyfikatu kwalifikowanego).

Jak zgłosić sprzedaż pojazdu przez internet?

 • należy wejść na stronę: Zawiadomienie o zbyciu pojazdu.
 • kliknąć „Załatw sprawę”
 • zalogować się na swoje konto
 • zaadresować zgłoszenie
 • wypełnić zawiadomienie i dołączyć skan umowy potwierdzającej zbycie pojazdu
 • kliknąć „dalej”, a później „podpisz”.
 • poczekać, aż pojawi się komunikat potwierdzający wysłanie zawiadomienia.

Zgłoszenie sprzedaży pojazdu ubezpieczycielowi

O zbyciu pojazdu należy w ciągu 14 dni od daty sprzedaży powiadomić także ubezpieczyciela. Można to zrobić w placówce danej firmy, mailowo lub korzystając z formularza na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Jeżeli dana firma nie posiada formularza do pobrania, wystarczy napisać oświadczenie, które będzie zawierało:

 • dane sprzedającego (osobowe i adresowe),
 • dane kupującego (osobowe i adresowe),
 • datę sprzedaży,
 • dane auta.

Równie dobrze można wysłać kopię umowy kupna-sprzedaży, na której znajdują się wszystkie interesujące ubezpieczyciela dane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji