Jednym z obowiązków byłego właściciela auta jest zgłoszenie jego sprzedaży. Za tej formalności grozi kara w wysokości od 200 do 1000 zł. Informując urząd o sprzedaży samochodu czy motocykla, można uniknąć także innych przykrych konsekwencji.
Fakt sprzedaży pojazdu należy zgłosić… dla własnego dobra. Zabezpiecza to bowiem przed nieprzyjemnymi sytuacjami – np. otrzymywaniem próśb o wskazanie osoby, która prowadziła pojazd w momencie przekroczenia dozwolonej prędkości przy fotoradarze czy nawet wezwań do stawienia się w jednostce policji lub straży miejskiej w celu złożenia wyjaśnień w toczącym się postępowaniu (gdy sprawca nie został przyłapany na gorącym uczynku, jednak znane są numery rejestracyjne pojazdu, którym popełniono wykroczenie lub przestępstwo). Śledczy w pierwszej sytuacji skierują się do osoby, która w Centralnej Ewidencji Pojazdów figuruje jako właściciel samochodu lub motocykla. Taki scenariusz jest możliwy, jeżeli sprzedający nie zgłosi faktu zbycia pojazdu, kupujący nie przerejestruje go na siebie, a zostaną popełnione wykroczenia.
Jaki jest czas zgłoszenie zbycia pojazdu?
O zmianach urząd powinien zostać poinformowany nie później niż do 30 dni kalendarzowych od zbycia pojazdu, czyli na przykład podpisania umowy kupna-sprzedaży albo darowizny pojazdu. Oczywiście późniejsze zgłoszenie też zostanie przyjęte, jednak jest związane z finansowym ryzykiem. Za niedopełnienie obowiązku zawiadomienia o zbyciu pojazdu w ustawowym terminie przewidziano karę w wysokości od 200 do 1000 zł. Pandemia nie będzie wytłumaczeniem. Co prawda z uwagi na ogłoszony na terytorium RP stan epidemii termin został wydłużony do 180 dni, licząc od dnia nabycia lub zbycia pojazdu, jednak ta zmiana obowiązywała w okresie 1 marca – 31 grudnia 2020 r.
Zgłoszenia sprzedaży pojazdu należy dokonać w urzędzie, w którym jest on zarejestrowany. Może tego dokonać dotychczasowy właściciel pojazdu lub wyznaczony przez niego pełnomocnik. Jeżeli dokonujemy zgłoszenia przez internet, będziemy mogli wybrać urząd zgodny z miejscem zamieszkania czy zameldowania.
Sprzedaż pojazdu zgłasza się w:
- starostwie powiatowym,
- urzędzie miasta (jeśli pojazd został zarejestrowany w mieście na prawach powiatu),
- urzędzie dzielnicy (jeśli pojazd został zarejestrowany w Warszawie),
- przez internet – na stronie gov.pl w zakładce poświęconej pojazdom.
Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia sprzedaży pojazdu?
- dowód osobisty lub paszport (karta pobytu w przypadku cudzoziemców)
- wypełnione zawiadomienie o zbyciu pojazdu – dostępne w urzędach lub możliwe do wydrukowania ze strony internetowej,
- kopię dokumentu, który potwierdza zbycie pojazdu, na przykład umowę kupna-sprzedaży albo darowizny pojazdu.
Dokumenty można przynieść do urzędu osobiście (ich złożenie zwykle nie wymaga oczekiwania w kolejce) lub wysłać pocztą (zbycie zostanie zarejestrowane, gdy pismo trafi do urzędu).
W przypadku skorzystania z elektronicznego systemu ePUAP (do złożenia wniosku potrzebne jest potwierdzenie tożsamości w postaci profilu zaufanego eGo lub certyfikatu kwalifikowanego).
Jak zgłosić sprzedaż pojazdu przez internet?
- należy wejść na stronę: Zawiadomienie o zbyciu pojazdu.
- kliknąć „Załatw sprawę”
- zalogować się na swoje konto
- zaadresować zgłoszenie
- wypełnić zawiadomienie i dołączyć skan umowy potwierdzającej zbycie pojazdu
- kliknąć „dalej”, a później „podpisz”.
- poczekać, aż pojawi się komunikat potwierdzający wysłanie zawiadomienia.
Zgłoszenie sprzedaży pojazdu ubezpieczycielowi
O zbyciu pojazdu należy w ciągu 14 dni od daty sprzedaży powiadomić także ubezpieczyciela. Można to zrobić w placówce danej firmy, mailowo lub korzystając z formularza na stronie internetowej ubezpieczyciela.
Jeżeli dana firma nie posiada formularza do pobrania, wystarczy napisać oświadczenie, które będzie zawierało:
- dane sprzedającego (osobowe i adresowe),
- dane kupującego (osobowe i adresowe),
- datę sprzedaży,
- dane auta.
Równie dobrze można wysłać kopię umowy kupna-sprzedaży, na której znajdują się wszystkie interesujące ubezpieczyciela dane.