PoradyPoradyCo zrobić po zakupie auta? Co z ubezpieczeniem i rejestracją?

Co zrobić po zakupie auta? Co z ubezpieczeniem i rejestracją?

Po zakupie auta trzeba bez zbędnej zwłoki zająć się formalnościami. Ich niedopełnienie może oznaczać kary w wysokości kilku tysięcy złotych!

Zakup używanego samochodu jest związany z dużymi emocjami. Ich pierwsza fala towarzyszy poszukiwaniom wymarzonego pojazdu. Niestety, wraz z wieloma rozczarowaniami. Gdy wreszcie odbierzemy kluczyki do pojazdu, który spełnia nasze oczekiwania, musimy pamiętać o rzeczach, które trzeba zrobić po zakupie auta. Poniżej prezentujemy listę czynności, które należy wykonać po nabyciu samochodu.

Co z ubezpieczeniem po zakupie auta?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić ważność polisy OC. Zwłaszcza w przypadku najtańszych pojazdów zdarza się, że jej termin mija dosłownie za kilka dni, a właściciel sprzedaje samochód właśnie po to, by nie płacić kolejnej raty. Warto pamiętać, że gdy kupimy pojazd, polisa nie przedłuży się automatycznie, tylko wygaśnie z ostatnim dniem jej obowiązywania. Jeżeli wcześniej nie wykupimy nowej polisy lub nie zlecimy przedłużenia aktualnej, UFG nałoży na nas karę w wysokości do 7200 zł! Ryzyko wpadki jest ogromne, bo braki w ubezpieczeniu są wykrywane przez system komputerowy.

Uwaga! Polisa AC nie przechodzi na nowego właściciela pojazdu. Jeżeli kupujemy drogi samochód i planujemy ubezpieczenie go, już w chwili zakupu powinniśmy zadbać o wykupienie nowej polisy AC.

Ubezpieczenie samochodu – gdzie sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone?

Podatki po zakupie używanego auta

Jeżeli kupiony przez nas samochód kosztował więcej niż 1000 zł, w ciągu 14 dni od daty jego nabycia należy opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, składając jednocześnie deklarację PCC3. Kwota wynosi 2% wartości pojazdu – widniejącej na umowie, jednak jeżeli pracownicy urzędu podatkowego uznają ją za zaniżoną, mogą wezwać nas do złożenia wyjaśnień lub naliczyć podatek od średniej ceny rynkowej danego modelu. Deklarację można wysłać elektronicznie lub pocztą (wówczas liczy się data nadania listu).deklaracja PCC-3

W przypadku aut kupionych „na fakturę” oraz poza granicami Polski podatek PCC nie obowiązuje. W grę wchodzi natomiast akcyza – 3,1% lub 18,6% wartości pojazdu. Stawka jest uzależniona od pojemności silnika (do 2,0 l i powyżej 2,0 l). Podstawą do naliczenia akcyzy jest kwota widniejąca na umowie lub fakturze zakupu. Urzędnicy weryfikują ją i jeżeli odbiega od średniej, wezwą nas do złożenia wyjaśnień lub opłacenia podwyższonej kwoty. Przyjmowany jest przy tym margines – jeżeli zadeklarujemy, że pojazd był uszkodzony, kwota wyjściowa jest pomniejszana o 20%. Deklarację akcyzową należy złożyć w ciągu 14 dni od sprowadzenia pojazdu. Nie trzeba w tym celu udawać się do urzędu skarbowego – proces można przeprowadzić elektronicznie. Na zapłacenie należnego podatku mamy natomiast 30 dni. W rzeczywistości jest krótszy, bo o potwierdzenie zapłaty akcyzy zostaniemy poproszeni w chwili rejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji.

Co zrobić po sprzedaży auta? Pozałatwiaj wszystkie formalności

Badanie techniczne po zakupie auta

Warto pamiętać, że auto uda się zarejestrować lub przerejestrować wyłącznie, gdy ma ważne badanie techniczne. Jeżeli samochód takiego nie posiada, musimy udać się do stacji kontroli pojazdów – teoretycznie lawetą lub po wyrobieniu w wydziale komunikacji tablic tymczasowych (z czerwonymi znakami). Te ostatnie będą także konieczne, jeżeli auto nie jest zarejestrowane w Polsce. W przypadku pojazdów sprowadzonych badanie można przeprowadzić na tablicach wywozowych.

Przegląd samochodu: ile kosztuje? Kary za brak badania technicznego

Rejestracja samochodu 06

Zgłoszenie sprzedaży i przerejestrowanie kupionego auta

Czy trzeba przerejestrowywać kupione auto (lub inny pojazd)? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź na nie wcale nie jest twierdząca. Prawo wymaga, żeby w ciągu 30 dni zgłosić fakt zakupu używanego pojazdu, co można zrobić przez internet lub w urzędzie. Sytuacja wygląda inaczej jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Wówczas jego właściciel musi zarejestrować auto w Polsce w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia. Za niedopełnienie tych obowiązków, czyli niepoinformowanie o zakupie używanego i zarejestrowanego w Polsce auta lub brak przerejestrowania sprowadzonego pojazdu grozi kara w wysokości od 200 do 1000 zł. Do dokonaniu rejestracji warto również pamiętać o konieczności odbioru karty pojazdu oraz odbioru tzw. twardego dowodu rejestracyjnego. „Miękki” dowód jest wydawany przez urząd i ważny przez 30 dni. W rzeczywistości finalny dokument jest gotowy nierzadko już po kilku dniach.

Serwis po zakupie używanego auta

Używane samochody są w różnym stanie. Nie zawsze były też należycie serwisowane. Jeżeli nie mamy faktur czy chociażby zawieszek dokumentujących wymianę paska rozrządu oraz oleju silnikowego, warto zlecić to w pierwszej kolejności. Rozsądna byłaby również wymiana oleju w skrzyni biegów, tylnym mechanizmie różnicowym, jak również płynów w układach chłodzenia, wspomagania kierownicy i hamulcowym. Przy okazji mechanik powinien przyjrzeć się także hamulcom, amortyzatorom, sprężynom, sworzniom i tulejom zawieszenia oraz poważniejszym ogniskom korozji. Zespół napędowy warto obejrzeć pod kątem ewentualnych wycieków. Kompleksowy przegląd połączony z wymianą niezbędnych elementów może pochłonąć od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Będą to jednak dobrze wydane pieniądze. Samochód przez kilka lat nie będzie wymagał większych nakładów serwisowych i będzie bez trudu przechodził okresowe badania techniczne.

Serwis ASO

Warto pamiętać o tym, co należy zrobić po zakupie auta. Liczba czynności nie jest wielka, a do tego układają się one w logiczny ciąg (zakup pojazdu, zgłoszenie ubezpieczycielowi, opłacenie podatku PCC lub akcyzy, przerejestrowanie, serwis).

Co obejmuje tzw. pakiet startowy, czyli serwis po zakupie używanego auta?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

1 KOMENTARZ

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji