PoradyPoradyUbezpieczenie samochodu – gdzie i jak sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony?

Ubezpieczenie samochodu – gdzie i jak sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony?

Jazda samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC jest nielegalna. Kara za brak polisy może sięgać nawet 5600 zł w przypadku auta osobowego. Poza tym poruszanie się nieubezpieczonym pojazdem jest skrajnie nieodpowiedzialne. Gdzie i jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Dowiedz się więcej.

Ubezpieczenie samochodu – ile wynosi kara za brak OC?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC. Za poruszanie się samochodem bez ważnej polisy ubezpieczeniowej grożą wysokie kary. Ich wysokość jest uzależniona od rodzaju pojazdu oraz tego, jak długo pozostaje on bez ważnej polisy.

Kara za brak OC dla samochodu osobowego wynosi:

 • 1-3 dni braku OC – 1200 zł;
 • 4-14 dni braku OC – 3010 zł;
 • powyżej 14 dni braku OC – 6020 zł.

Kara za brak OC dla samochodu ciężarowego wynosi:

 • 1-3 dni braku OC – 1810 zł;
 • 4-14 dni braku OC – 4520 zł;
 • powyżej 14 dni braku OC – 9030 zł.

Kiedy należy sprawdzić, czy ubezpieczenie pojazdu jest ważne?

Sprawdzenie statusu ubezpieczenia aut jest ważne w trzech sytuacjach.

 1. Kiedy masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy Twój pojazd, którym poruszasz się po drodze, posiada ważne ubezpieczenie.
 2. Kiedy kupujesz używany samochód – wówczas sprzedawca ma obowiązek przekazać potwierdzenie ważnej polisy OC. Ten dokument powinien Ci przekazać wraz z dowodem rejestracyjnym oraz kartą pojazdu (jeśli została wydana).
 3. Kiedy uczestniczysz w kolizji lub wypadku drogowym. Jeśli jesteś poszkodowany, warto sprawdzić, czy sprawca zdarzenia ma aktualne ubezpieczenie samochodu. To istotna kwestia, która liczy się w przypadku wypłaty odszkodowania. Bezwzględnie weryfikuj ważność polisy OC, gdy w przypadku niegroźnej stłuczki zdecydujecie się nie wzywać policji i spisujecie oświadczenie.

Gdzie sprawdzić stan ubezpieczenia samochodów?

W tej kwestii najlepiej skontaktować się bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym ubezpieczone było (jest) auto. Co zrobić, gdy zgubiłeś potwierdzenie zawarcia polisy i nie wiesz, u jakiego ubezpieczyciela była wykupiona? Sprawdź wyciągi bankowe pod  kątem płatności na rzecz firmy ubezpieczeniowej, a następnie skontaktuj się z ubezpieczycielem w celu uzyskania dalszych informacji i w razie konieczności wykupienia taniego ubezpieczenia samochodu. Możesz też sprawdzić skrzynkę e-mail i poszukać wiadomości, czy Twój ubezpieczyciel kontaktował się z Tobą tą drogą.

Jeśli powyższe metody zawiodą lub dopiero kupujesz używane auto, lub jesteś uczestnikiem kolizji / wypadku drogowego, zawsze możesz sprawdzić ważność ubezpieczenia OC na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Jak sprawdzić stan ubezpieczenia aut w serwisie UFG?

Ubezpieczenia samochodowe można sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czyli organu, który w Polsce jest uprawniony do tworzenia bazy zakupionych polis komunikacyjnych. Znajdują się tam dane, które do UFG przekazują towarzystwa ubezpieczeniowe w terminie do 14 dni od zawarcia nowej polisy lub dokonania zmian w aktualnej umowie. Co trzeba zrobić, by ustalić, czy pojazd ma ważną polisę? Wystarczy:

 • wejść na stronę www.ufg.pl i przejść do sekcji „Baza OC i AC”;
 • wybrać „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”, a potem „Identyfikacja umowy OC na dzień”;
 • wpisać numer rejestracyjny albo numer VIN sprawdzanego auta, podać datę sprawdzenia ważności OC i kraj;
 • przepisać kod weryfikacyjny i kliknąć „sprawdź”.

W odpowiedzi system UFG wyświetli informacje o marce i modelu ubezpieczonego pojazdu, numer aktualnej polisy OC oraz nazwę i adres główny towarzystwa ubezpieczeniowego.

Gdzie jeszcze można sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony?

Oprócz bezpośredniej strony UFG, informacje o aktualnym stanie ubezpieczenia pojazdu znajdziesz także:

 • w aplikacji mobilnej „Na Wypadek” – dostępna na urządzeniach z systemem iOS i Android. Oprócz danych o OC, które można sprawdzić na bieżąco np. podczas stłuczki, zawiera wiele przydatnych funkcji m.in. gotowy formularz oświadczenia w razie kolizji lub przypomnienie o konieczności przedłużenia polisy;
 • w aplikacji mobilnej „UFG Kup Auto” – również dostępna na iOS i Android. Doskonale sprawdza się podczas kupowania używanego samochodu. Można w niej wygenerować np. umowę kupna-sprzedaży z niezbędnymi danymi;
 • w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. To także dobra baza wiedzy dla osób, które kupują używane auto, ponieważ oprócz sprawdzenia ważności OC, można zweryfikować np. stan licznika lub termin kolejnego badania technicznego.

Brak ważnego OC i co dalej?

Jeśli dowiedziałeś się, że Twój pojazd nie ma ważnego OC lub wkrótce polisa wygaśnie, musisz niezwłocznie skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, by wykupić najlepsze i jednocześnie najtańsze ubezpieczenie samochodu. Jak wybrać najtańsze ubezpieczenie OC? Możesz skorzystać np. z bezpłatnych kalkulatorów ubezpieczeń na stronach multiagencji ubezpieczeniowych. Dzięki takiej możliwości wybierzesz najkorzystniejszą ofertę ubezpieczenia aut i możesz dokonać zakupu polisy online. Najlepiej zrobić to od razu, bo brak ważnego ubezpieczenia OC wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji