PoradyPoradyBadanie techniczne samochodu: ile kosztuje? Kary za przegląd po terminie

Badanie techniczne samochodu: ile kosztuje? Kary za przegląd po terminie

Każdy użytkownik samochodu musi regularnie jeździć na badanie techniczne. Ile kosztuje przegląd auta i co z karami za badanie techniczne po terminie?

Badanie techniczne samochodu – z czego się składa? Ile jest ważne?

Rutynowy przegląd aut jest obowiązkowy – na podstawie jego wyników stwierdza się, czy wszystkie elementy w pojeździe są sprawne. Dzięki temu można wykluczyć ewentualne niebezpieczeństwo, które doprowadziłoby do wypadku na drodze.

Badanie techniczne zazwyczaj przeprowadza się raz w roku. Jedynie dla nowych samochodów dokonany przegląd może być ważny maksymalnie przez 3 lata. Jeśli pojazd posiada wbudowaną instalację gazową, to badanie techniczne jest obowiązkowe raz w roku.

Przegląd dokonywany w stacji kontroli pojazdów polega m.in. na sprawdzeniu numeru VIN, wyposażenia samochodu (czy jest np. gaśnica, trójkąt ostrzegawczy) oraz całego stanu technicznego (np. oświetlenie lub układ hamulcowy).

Badanie techniczne samochodu – kary za brak przeglądu

Za brak aktualnego badania technicznego kierowca może otrzymać mandat (do 3000 zł), a nawet zostać pozbawiony dowodu rejestracyjnego na 7 dni. Na ten czas otrzymuje od funkcjonariusza dokument uprawniający do przejazdu na najbliższą stację diagnostyczną celem wykonania przeglądu. Co ważne, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może mieć charakter wirtualny: wtedy odpowiednia wzmianka pojawia się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Pozostawienie w domu dowodu rejestracyjnego nie uchroni nas zatem od jego zatrzymania.

Badanie techniczne samochodu – cena

Ceny za przegląd nie zmieniły się od 2004 roku (mogą się zmienić dopiero od przyszłego roku, razem z nowymi przepisami) – za zwykłe badanie samochodu osobowego trzeba zapłacić 99 złotych, natomiast za przegląd auta z instalacją gazową – 162 złote.

Badanie techniczne według nowych przepisów

Od 1 stycznia 2022 roku, przeglądy techniczne samochodów będą odbywały się na nowych zasadach. Obowiązkowe zdjęcia pojazdów czy podwójna stawka za spóźniony przegląd – to tylko niektóre z nich. Aktualizacja przepisów badania technicznego jest wymagana, ponieważ muszą one spełniać standardy prawa europejskiego.

  • Dokumentacja zdjęciowa

Częścią przeglądu ma być dokumentacja zdjęciowa, czyli fotografie, które będą przedstawiały badane auto z przodu i z tyłu uchwycone z dwóch przekątnych. W takiej dokumentacji powinno znajdować się również zdjęcie drogomierza pokazujące całkowity przebieg. W praktyce oznacza to, że diagnosta dokonujący przeglądu, oprócz sprawdzenia całego systemu, będzie musiał także poświęcić czas na wykonanie kilku zdjęć. Mają być one dowodem na wykonanie badania technicznego.

  • Opłata za badanie techniczne po terminie

Jeśli kierowca zgłosi swój samochód na badanie techniczne po 30 dniach od wyznaczonego terminu, to będzie musiał zapłacić podwójną stawkę za przegląd. Połowa z tej opłaty ma trafiać do Transportowego Dozoru Technicznego.

  • Badanie techniczne przed wyznaczonym terminem

Nowe regulacje pozwolą na wcześniejszą kontrolę pojazdu. Na badanie będzie można przyjechać maksymalnie 30 dni przed wyznaczoną datą. Wówczas przegląd zostanie uznany za dokonany w zapisanej dacie badania.

  • Auto zabytkowe

Zmianie ulegnie także klasyfikacja samochodów zabytkowych. Według nowych przepisów, będzie nim auto, które ma przynajmniej 30 lat, nie jest już produkowane oraz nie posiada poważnych zmian konstrukcyjnych.

  • Ewentualne kary dla diagnostów i ponowne badanie techniczne

Jeśli pracownik stacji kontroli pojazdów nie będzie posiadał uprawnień do dokonania przeglądu, a mimo to je wykona, to na stację zostanie nałożona kara sięgająca nawet 10 tysięcy złotych. Taka sama kara grozi, jeśli badanie będzie przeprowadzane nieprawidłowo lub bez wymaganego sprzętu albo w nieodpowiednim pomieszczeniu. Diagnosta może również otrzymać indywidualną karę pieniężną, kiedy „przyłapie” się go na nieprawidłowo wykonywanym przeglądzie.

Na wniosek właściciela pojazdu, badanie techniczne będzie można powtórzyć. Jednak tylko wtedy, kiedy kierowca uzna, że badanie zostało wykonane nieprawidłowo. W takim wypadku musi on złożyć wniosek z uzasadnieniem do Transportowego Dozoru Technicznego.

  • Ceny za badanie techniczne

Jak wspomniano wyżej, ceny za badania techniczne nie zmieniły się od 2004 roku. Można przypuszczać, że razem z nowymi przepisami pojawi się też nowy cennik przeglądów. Jednym z powodów podwyżek może być chociażby prowadzenie dokumentacji zdjęciowej. Przepisy mające obowiązywać od 2022 roku spowodują, że stacje kontroli pojazdów będą musiały wydać więcej pieniędzy, aby spełnić te wymagania. Ministerstwo Infrastruktury na razie nie potwierdza, czy pojawią się nowe ceny, ale także nie zaprzecza. Jak będzie naprawdę, przekonamy się dopiero z początkiem nowego roku.

Redakcja poleca również:

Jak przygotować samochód do badania technicznego?

Jakie usterki spowodują negatywny wynik badania technicznego?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU

9 KOMENTARZE

NEWSY
Polecane
Wybór redakcji