Wzorce pismWniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej - wzór, koszt, czas oczekiwania

Wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej – wzór, koszt, czas oczekiwania

Wyrobienie dodatkowej tablicy staje się konieczne w przypadku zasłaniania standardowych przez rowery na dedykowanym bagażniku. Oto gotowy wniosek umożliwiający wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej.

Przewóz rowerów na montowanym za tylną klapą bagażniku niemal zawsze wiąże się z zasłonięciem tablicy rejestracyjnej samochodu. Polskie prawo dopuszcza tylko jedno legalne wyjście z tej sytuacji – poprzez zamówienie dodatkowej tablicy instalowanej w dedykowanym do tego miejscu na bagażniku rowerowym. Tym samym wszelkie próby radzenia sobie „na własną rękę”, np. poprzez zamówienie tanich atrap numerów rejestracyjnych, ich samodzielne wykonanie lub przełożenie tablic z tylnej klapy na bagażnik, mogą skutkować mandatem karnym w wysokości nawet kilkuset złotych.

Z tego też powodu nie warto kombinować i lepiej poświęcić kilkadziesiąt złotych na wyrobienie dodatkowej tablicy rejestracyjnej na bagażnik rowerowy. W żaden sposób nie różni się ona od tych zamontowanych na samochodzie: również posiada nalepkę kontrolną, numery zaś pozostają identyczne jak te z auta. Wyrobienie trzeciej tablicy nie wiąże się przy tym z koniecznością wymiany dowodu rejestracyjnego – pojawia się jedynie stosowny komunikat w rubryce „adnotacje urzędowe”. Według przepisów dodatkową tablicę należy umieścić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, czyli na specjalnej belce z oświetleniem zewnętrznym bagażnika.

Więcej na temat trzeciej (dodatkowej) tablicy rejestracyjnej

Dokumenty potrzebne do wydania dodatkowej tablicy rejestracyjnej

Do wyrobienia trzeciej tablicy rejestracyjnej trzeba zgromadzić kilka dokumentów. Najistotniejszy jest oczywiście wniosek o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej: bez niego w ogóle nie uruchomimy procesu pozyskania nowej tablicy w wydziale komunikacji. Przygotowaliśmy gotowy wzór tego pisma w formatach DOC i DPF. Jego wypełnienie nie powinno nastręczyć problemów, lecz z doświadczenia lepiej uzupełnić go „na spokojnie” w domu, przez wizytą w wydziale komunikacji. Poniżej przedstawiamy wzory wniosków o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej.

Wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej – PLIKI DO POBRANIA

Wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej – wzór (DOC)
Wniosek o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej – wzór (PDF)

Oprócz wniosku należy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu, własny dokument tożsamości ze zdjęciem (najlepiej dowód osobisty), a jeśli właścicielem auta pozostaje osoba prawna, aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. Ponadto, gdy udajemy się do urzędu w imieniu kogoś, powinniśmy otrzymać od niego stosowne pełnomocnictwo (dodatkowo płatne 17 zł, jeśli udzielamy je komuś spora bliskiej rodziny).

Zobacz i pobierz inne nasze wnioski:

Wniosek o rejestrację pojazdu

Wniosek o wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej

Wniosek o wydanie nowego dowodu rejestracyjnego

Upoważnienie do wykonania czynności związanych z rejestracją pojazdu

Ile kosztuje wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej?

Co istotne, trzecią tablicę można wyrobić w dowolnym momencie, nie tylko podczas rejestrowania samochodu. Opłata wynosi 53 zł, na co składa się:

  • 40,00 zł za dodatkową tablicę rejestracyjną;
  • 0,50 zł za opłatę ewidencyjną;
  • 12,50 zł za znaki legalizacyjne.

W gorszej sytuacji pozostają właściciele samochodów z tablicami posiadającymi wizerunek polskiej flagi na niebieskim polu (zarejestrowanych przed 2 maja 2006 r.) – wyrobienie trzeciej tablicy będzie ich kosztować 146 zł.

Odbiór nowej tablicy przeważnie następuje przed upływem 7 dni roboczych.

Redakcja poleca również:

Kompendium wiedzy na temat rejestracji pojazdu

Najczęstsze błędy pojawiające się przy rejestracji auta

Przerejestrowanie samochodu. Ile kosztuje, w jakim czasie od zakupu?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji