Trzecia tablica

Trzecia tablica jest przeznaczona na bagażnik rowerowy, montowany z tyłu auta. Sprawdzamy, ile kosztuje wyrobienie dodatkowej rejestracji i jakie dokumenty są potrzebne.

Od 1 stycznia 2016 r. kierowcy korzystający z dodatkowego bagażnika, montowanego np. na haku holowniczym, mogą zamówić w wydziale komunikacji trzecią tablicę rejestracyjną. Takie rozwiązanie jest wskazane w sytuacji, gdy bagażnik zasłania rejestrację umieszczoną na samochodzie. Warto przy tym dodać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można przekładać tablicy z samochodu na bagażnik ani tym bardziej dorabiać samodzielnie czy zamawiać przez Internet „repliki” naszej rejestracji.

Trzecia tablica nie różni się niczym od „normalnych” tablic. Jest na niej ten sam numer rejestracyjny, co na aucie, oraz nalepka kontrolna, której fragment umieszcza się w dowodzie rejestracyjnym z dopiskiem „bagażnik” w rubryce „Adnotacje urzędowe”. Dzięki temu nie jest potrzebna wymiana dokumentu na nowy.

Trzecia tablica rejestracyjna – wymagane dokumenty

 • Wniosek właściciela o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej (można go znaleźć tutaj lub w formie papierowej w wydziale komunikacji)
 • Dowód rejestracyjny pojazdu – wymagany przy odbiorze trzeciej tablicy rejestracyjnej
 • Dokument tożsamości (dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość) – w przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba fizyczna
 • Aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego – w przypadku gdy właścicielem pojazdu jest osoba prawna
 • Dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli w sprawie występuje pełnomocnik

Trzecia tablica rejestracyjna – koszty i terminy

 • 40,50 zł – za wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej wraz z opłatą ewidencyjną
 • 12,50 zł – za wydanie znaków legalizacyjnych
 • 17,00 zł – opłata skarbowa za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa
 • 3-4 dni – średni czas oczekiwania na odbiór trzeciej tablicy

Trzecia tablica rejestracyjna – zmiana właściciela, rezygnacja

Kupując używane auto należy sprawdzić, czy w dowodzie rejestracyjnym znajduje adnotacji o dodatkowej tablicy, a jeśli takowa jest, to czy sprzedający pamięta o przekazaniu trzeciej rejestracji wraz z samochodem. Przy przerejestrowaniu auta w wydziale komunikacji będą od nas wymagane wszystkie trzy tablice (w przypadku braku jednej trzeba podpisać oświadczenie o jej zgubieniu). Jeśli zamieszkujemy w tym samym powiecie, co poprzedni właściciel, możemy zachować dotychczasowy numer rejestracyjny i tablice.

Z czasem możemy jednak uznać, że nie potrzebujemy już trzeciej tablicy rejestracyjnej. Wtedy należy udać się do wydziału komunikacji wraz z dodatkową rejestracją i dowodem rejestracyjnym auta. Urzędnik odbierze od nas tablicę i wykreśli wcześniejszy wpis w dokumentach.

4 KOMENTARZE

 1. Warto dodać aby już nie kombinować z kartonami z wymalowanymi cyframi. Warto przed w akacjami na spokojnie wyrobić 3ą tablice. Szególnie za granicą szkoda marnować czasu na tłumaczenie miśkowi…

 2. Od 11.07.2020 r. obowiązuje nowy wzór tablic rejestracyjnych jak się to ma do wydawania trzeciej tablicy na bagażnik?? chcąc trzecią tablice na bagażnik mam wnioskować o wtórniki tych umieszczonych na pojeździe – są według poprzedniego szablonu unijnego.

 3. Wprowadzenie trzeciej tablicy nareszcie ucywilizowało przewożenie rowerów na haku. Co prawda w internecie było można kupić zamienniki, które praktycznie nie różnią się od oryginalnych tablic (poza hologramami), ale to nie miało zbyt wiele wspólnego z legalną jazdą 🙂

 4. Jaki jest uzasadniona jest konieczność montowania trzeciej tablicy na bagażniku? Poza oczywiście zwiększaniem kosztów dla wszystkich obywateli na utrzymanie tego całego ceremoniału. Dlaczego oznaczenie „na wzór” zgodne z numerami samochodu nie wystarczy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj