OponyOpony do aut elektrycznych. Czy muszą mieć osobne oznaczenia?

Opony do aut elektrycznych. Czy muszą mieć osobne oznaczenia?

Czy ogumienie do samochodów elektrycznych powinno posiadać specjalne oznaczenia? Zobaczmy, co warto wiedzieć o oponach do elektryków.

Popularność samochodów elektrycznych stale rośnie i coraz więcej osób decyduje się na kupno zarówno nowych, jak i używanych aut tego typu. Szczególnie w przypadku elektryków z drugiej ręki użytkownicy niejednokrotnie stają przed koniecznością wymiany opon tuż po zakupie. W takiej sytuacji często rodzą się wątpliwości. Kierowcy zastanawiają się, czy do samochodu elektrycznego nadaje się każdy rodzaj opon i czy ogumienie musi mieć specjalne oznaczenia.

Opony do aut elektrycznych. Ważne są szczegóły

Najważniejszym parametrem określającym opony samochodowe jest ich rozmiar. Podobnie jak w przypadku pojazdów spalinowych, należy się nim kierować także podczas wybierania kompletu do aut elektrycznych. Informacje na temat dedykowanego przez producenta samochodu rozmiaru ogumienia zajdziemy w instrukcji obsługi auta. Takie dane umieszczane są też często w postaci naklejek na klapce wlewu paliwa lub słupku przy drzwiach kierowcy.

Oznaczenia opon. Jak je czytać?

Należy jednak pamiętać, że parametry konkretnej opony to nie tylko jej szerokość, profil i średnica osadzenia. Szczególnie w przypadku auta elektrycznego opis typu 225/45 R17 to za mało. Ważne są dodatkowe dane zakodowane w dalszej części rozmiaru opony. Mowa o indeksach prędkości i nośności. Ten pierwszy podawany jest w formie litery i określa maksymalną szybkość, z jaką można jeździć na danym ogumieniu, np. T oznacza 190 km/h, a W – 270 km/h. Z kolei indeks nośności ma postać liczby i określa maksymalne obciążenie jednej opony. W praktyce indeks nośności pomnożony razy cztery powinien dać wartość większą lub równą dopuszczalnej masie całkowitej auta. Na przykład indeks 100 (800 kg) oznacza, że opony można montować do auta ważącego maksymalnie 3200 kg. Szczególnie w przypadku ciężkich samochodów elektrycznych warto zwrócić uwagę na ten parametr.

Opony do aut elektrycznych
Choć opony do samochodów elektrycznych nie muszą mieć specjalnych oznaczeń warto wybierać produkty dedykowane do tego rodzaju pojazdów. Szczególną uwagę powinno się też zwrócić na indeks nośności ogumienia.

Na co zwrócić uwagę, dobierając opony do elektryka?

Osoby wybierające opony do samochodów elektrycznych powinny zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju auta stawiają szczególne wymagania przed oponami. Przede wszystkim elektryki dysponują wysokimi momentem obrotowym, co za tym idzie potrzebują opon zapewniających dobrą przyczepność podczas przyspieszania. Ponadto takie auta są ciężkie, zatem opony do nich powinny być skuteczne podczas hamowania. Dobre osiągi i wysoka masa samochodu to połączenie, które nie sprzyja długowieczności opon. Dlatego ogumienie do aut na prąd powinno być dodatkowo wytrzymałe i odporne na ścieranie. W przypadku samochodów elektrycznych nie bez znaczenia są też opory toczenia oraz głośność opon.

Po czym poznać oponę do samochodu elektrycznego?

Choć przepisy nie wymagają umieszczania specjalnych oznaczeń na oponach do aut elektrycznych, producenci stosują takie symbole. Aby pomóc kierowcom w wyborze odpowiedniego ogumienia, firmy oponiarskie wprowadzają oznaczenia potwierdzające możliwość jego stosowania w samochodach elektrycznych. Na przykład Continental umieszcza na boku swoich produktów oznaczenie EV-Compatible mówiące, że dany produkt jest przystosowany do pojazdów elektrycznych. Kierowcy wybierający takie ogumienie w odpowiednim rozmiarze nie powinni mieć wątpliwości, że zachowa ono optymalne parametry po montażu na auto elektryczne.

Opony do samochodów elektrycznych 02

Polecamy również:

Więcej na temat opon do samochodów elektrycznych

Czy warto kupować opony premium?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji