NowościAktualnościNajlepsze samochody dla 16-latka. Przegląd polecanych modeli

Najlepsze samochody dla 16-latka. Przegląd polecanych modeli

Najlepsze samochody dla 16-latka. Jakie modele dla 16-latka brać pod uwagę? Którymi autami można jeździć na kategorię B1 i AM?

Dla większości kierowców bariera 18 lat była krokiem do samodzielności i wyrobienia prawa jazdy. Należy jednak pamiętać, że za kierownicę można wsiąść o wiele wcześniej, bowiem posiadanie prawa jazdy kategorii B1 pozwala wyjechać na ulicę. Jakie auto wybrać i czym się ono charakteryzuje?

Do czego uprawnia prawo jazdy kat. B1?

Prawo jazdy kategorii B1 upoważnia do prowadzenia czterokołowców, czyli pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla. Masa własna takiego pojazdu nie może przekraczać 550 kg w przypadku przewozu rzeczy, a w przypadku przewozu osób 400 kg. Silnik w takich autach nie może przekraczać mocy 15 kW (20,4 KM). Dodatkowo, posiadacze prawa jazdy kategorii B1 mogą kierować motorowerami – pojazdami dwu lub trójkołowymi z silnikiem spalinowym o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³ lub silnikiem elektrycznym o mocy nie większej niż 4 kW, które są ograniczone prędkością do 45 km/h.

Jakim autem może podróżować 16-latek?

Na polskim rynku dostępne są różne modele samochodów kategorii B1, choć wybór nie jest duży. Przykładowe marki to Ligier, Aixam czy Microcar. Ceny używanych modeli wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, natomiast nowe modele mogą kosztować nawet ponad 60 tysięcy złotych. Popularne modele to na przykład AIXAM Coupe GTI, Ligier JS50 Chic Young B&W, Microcar M.GI IV, Romet 5E, czy AIXAM Crossline GT3.

Samochód dla 16-latka – najlepsze propozycje

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które warto rozważyć, poszukując nowego auta dla 16-latka z prawem jazdy kategorii B1.

AIXAM Coupe GTI

Czy samochód na kategorię B1 musi być nudny i pokraczny? AIXAM Coupe GTI udowadnia, że nie i wystarczy rzut oka na ciekawą stylistykę, aby skojarzenia od razu skierowały się w kierunku Smarta. Pod względem wizualnym jest to najbardziej sportowy model w całej gamie tego producenta. Do napędu służy umieszczony poprzecznie z przodu silnik Diesla o pojemności 479 cm³ i mocy 8,15 KM. Maksymalny moment obrotowy 21 Nm pozwala na dość dynamiczną jazdę po mieście, oczywiście w ramach obowiązujących przepisów i wytycznych dla tego typu aut.

Samochód dla 16-latka

Auto mierzy 3000 mm długości, 1500 mm szerokości, a rozstaw osi to dokładnie 2000 mm. Nadwozie wykonane z tworzywa ABS umieszczono na przestrzennej ramie aluminiowej. Za bezpieczeństwo odpowiada dwuobwodowy układ hamulcowy z korektorem siły hamowania i układem samoregulacji, który współpracuje z niezależnym zawieszeniem z wahaczami trójkątnymi z przodu oraz drążkami, sprężynami śrubowymi i amortyzatorami z tyłu.

Parametry auta są doskonale znane, bowiem muszą odpowiadać obowiązującym przepisom. Zbiornik paliwa o pojemności 16 litrów zapewnia teoretyczny zasięg nawet 500 kilometrów. Średnie spalanie zdaniem producenta to 3,1 l/100 km. Cena? Dosyć wysoka, bowiem konfigurator startuje od poziomu 79 300 złotych, a po dodaniu wszystkich opcji z konfiguratora tj. zestaw audio, tablet 9-calowy z Android Auto i Apple CarPlay, klimatyzacji etc. cena przekracza 100 000 złotych.

Samochód dla 16-latka

Ligier JS50 Young

Kolejna propozycja o dość długiej nazwie to Ligier JS50 Young. To pojazd, który z pewnością przyciągnie uwagę swoim wyglądem i będzie odpowiedni dla osób ceniących sobie komfort oraz styl jazdy. Jego kompaktowe wymiary sprawiają, że jest idealny do miasta, a różnorodność wyposażenia pozwala na dostosowanie go do indywidualnych potrzeb użytkownika. Tutaj zamiast sportu mamy klasyczny, dynamiczny wygląd oraz ciekawe wnętrze.

Samochód dla 16-latka

Do napędu może służyć jeden z dwóch silników o podobnych parametrach. Jednym z nich jest silnik o nazwie Progress, tj. 4-suwowy dwucylindrowy diesel o pojemności 498 cm³, mocy 8,15 KM oraz momencie obrotowym 21 Nm. Alternatywą jest silnik DCI, czyli 4-suwowy dwucylindrowy diesel o pojemności 480 cm³, takiej samej mocy, ale oferujący 25 Nm momentu obrotowego, co przekłada się na nieco lepszą dynamikę i elastyczność w mieście. Średnie zużycie paliwa to odpowiednio 3,4 oraz 3,8 l/100 km. Pojemność baku to 17,5 litra.

Ligier JS50 Young jest nieco mniejszy i lżejszy. Mierzy 2890 mm długości i w stanie gotowym do jazdy waży 400 kilogramów. Auto wyposażono w tarczowe hamulce z przodu i z tyłu (220 i 180 mm średnicy tarcz) oraz zawieszenie na bazie kolumn Mac Phersona z przodu i niezależnych wahaczy z tyłu. W wyposażeniu opcjonalnym znajdziemy takie ciekawostki, jak światła do jazdy dziennej LED, centralny zamek z pilotem, a nawet elektrycznie otwieraną klapę bagażnika. Ceny startują od poziomu 58 900 złotych.

Samochód dla 16-latka

Microcar MGO6 Plus & Model X

Model Microcar MGO6 Plus to jeden z modeli mikrosamochodów produkowanych przez francuską firmę Microcar, która jest częścią grupy Bénéteau. Trzeba przyznać, że o ile pierwsza propozycja mogła skusić poszukujących sportowych akcentów, tak tutaj mamy łagodne i wręcz urocze kształty przywodzące na myśl klasycznego Fiata 500.

Samochód dla 16-latka

Komfortowy, o dużej manewrowości i prostocie obsługi, oferuje bogaty wybór opcji i elementów wykończeniowych, które pozwalają na jego przekształcenie w stylowy samochód miejski lub wszechstronny pojazd terenowy, gotowy na każde wyzwanie. W jego sercu pracuje sprawdzony silnik Lombardini, dostępny zarówno w wersji podstawowej, jak i w wersji DCI, wyposażonej w system wspomagania parkowania oraz asystenta jazdy na wzniesieniach.

W wersji MGO6 auto prezentuje się dynamicznie, ale jeśli komuś marzy się coś z pogranicza samochodu miejskiego i terenowego, o wiele lepszym wyborem będzie Model X z terenowymi nakładkami i ciekawymi akcentami. Ceny obu modeli zaczynają się od 68 900 złotych za wersję Plus oraz 74 900 złotych za Model X.

Samochód dla 16-latka

Aixam Minauto Access

Kolejna propozycja to w zasadzie kwintesencja tego typu aut. Stosunkowo niedrogi (od 49 900 złotych), naprawdę mały i bez większych kombinacji. Po dokupieniu wszystkich opcji z klimatyzacją, tabletem multimedialnym o przekątnej 6,2 cala z Bluetooth i USB, aluminiowymi felgami itp. koszt ostateczny zatrzymuje się w okolicach 63 000 złotych. To wciąż sporo jak na auto tej kategorii, ale wciąż mniej, niż niektóre propozycje, które opierają się nawet o 100 000 złotych.

Samochód dla 16-latka

Pod maską znajdziemy standardowy dla tych aut silnik Diesla o pojemności 479 cm³ i mocy 8,15 KM przy 3200 obr./min. Moment obrotowy 21 Nm osiągany jest przy 2500 obr./min. Prędkość maksymalna to oczywiście 45 km/h zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami. Z przodu i z tyłu mamy do czynienia z hamulcami tarczowymi o średnicy odpowiednio 210 i 160 mm. To w zupełności wystarczy, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas codziennej jazdy po mieście.

Samochód dla 16-latka

MEGA e-Scouty

Na koniec coś dla tych, którzy chcę od czasu do czasu zjechać z równego asfaltu i wybrać się na wycieczkę do lasu, na piknik lub na plażę. Stylistyka a’la plażowe buggy, zamknięta konstrukcja, napęd elektryczny i dość wysokie zawieszenie o sporym skoku. MEGA e-Scouty to propozycja dla młodych i aktywnych kierowców, chcących wyróżnić się na ulicy, ale wszystko w obowiązujących przepisach dotyczących kategorii B1 i AM.

Samochód dla 16-latka

Elektryczny silnik zapewnia odpowiednią dynamikę i elastyczność, zaś po naładowaniu baterii do pełna (trwa to około 3 godzin i 40 minut) możemy pokonać nawet 113 kilometrów. Auto wyposażono również w szereg udogodnień, takich jak kamerę i czujniki cofania, system Aixam Connect z ekranem 6,2 cala, a opcjonalnie można zamontować nawet 9-calowy tablet z ekranem dotykowym oraz łącznością Apple CarPlay i Android Auto. Pod fotelem pasażera może także wylądować subwoofer ze wzmacniaczem Pioneer. Ceny startują od około 80 700 złotych.

Samochód dla 16-latka

Auto dla 16-latka. Podsumowanie

Decydując się na zakup samochodu kategorii B1, należy również wziąć pod uwagę koszty związane z utrzymaniem pojazdu, takie jak ubezpieczenie OC, przeglądy techniczne oraz ewentualne naprawy. Ceny używanych modeli zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych, natomiast nowe modele mogą kosztować nawet ponad 60 tysięcy złotych. Podsumowując, samochody kategorii B1 to interesująca opcja dla młodych kierowców, którzy chcą zdobyć doświadczenie w prowadzeniu pojazdu przed osiągnięciem pełnoletności. Oferują one możliwość nauki i doskonalenia umiejętności kierowania w bezpiecznych warunkach, z uwagi na ograniczenia prędkości i mocy silnika. Wybór modelu powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i preferencjami, a także budżetem, bowiem nowe i dobrze wyposażone modele są dość drogie.

Polecamy również:

Więcej na temat prawa jazdy kategorii B1

Czterokołowiec. Co trzeba o nim wiedzieć?

Nie przegap najnowszych artykułów! Obserwuj Wybór Kierowców na FACEBOOKU
NEWSY
Polecane
Wybór redakcji